fbpx

Притворени 103 професори во Истанбул

-

Турското обвинителство денеска наложи притвор за 103 професори од универзитет во Истанбул, во рамки на истрагата чија мета се приврзаниците на имамот Фетулах Ѓулен, јави телевизиската станица НТВ.

Анкара го обвинува Ѓулен дека го организирал неуспешниот пуч на 15 јули во Турција, но тој го демантира тоа.

Во прашање се професори од Технолошкиот факултет.

Турскиот весник „Хуријет“ на својата веб-страница објави дека веќе 70 професори се приведени во истовремени рации во градот.

Рациите ги спровеле припадниците на полицијата за борба против организиран криминал.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Грчкиот дипломат Рокас доаѓа на местото на Дејвид Гир како амбасадор на ЕУ за С. Македонија

Жосеп Борел, високиот претставник на Европската Унија, номинираше 44 нови шефови на делегации на ЕУ, вклучително и нови амбасадори на ЕУ во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Северна...