fbpx
Таг: професори

таг: професори

Затворски казни до две и пол години за професори од Економски факултет Скопје

Во Основниот кривичен суд Скопје денеска беа изречени пресудите за четиримина професори и еден демонстратор од Економскиот факултет при УКИМ, кои беа обвинети за примање мито од студентите за преодни оценки во судскиот процес „Еразмус“. Професорите Славе Ристевски и Драге Јанев добија по две и пол години затвор, нивниот колега Бобек Шуклев доби две години затвор, демонстраторот Драган Денковски доби...

Некогаш хемичарите правеле врвни научни трудови, денеска немаат ни хемикалии за работа

Вработените и студентите на Институтот за хемија при Природно-математичкиот факултет денеска на протест го изразија своето незадоволство од лошите услови за работа. Според нив, состојбата на овој Институт никогаш не била полоша бидејќи немаат елементарни услови за работа на оваа високообразовна институција. - Сето ова е резултат на лошата поддршка и политики во високото образование во последните дваесетина години, а...

Десет генерации станале електротехничари, без учебник по електротехника  

Повеќе од 10 генерации ученици што учеле во тригодишно образование во средното електротехничко училиште „Михајло Пупин“, станале електротехничари, без да учат од учебник по основниот и главен предмет, електротехника. За да можат да ја усвојат материјата и да бидат оценети, тие учеле, но сè уште учат од диктати на нивните професори или пак, од прирачници, а неретко користат материјали...

Атанасов: Премиере, Вие најдобро знаете зошто не ги остваривме промените во образованието!

Заменик-министерот за образование и наука Петар Атанасов, на статус на Фејсбук напишал дека си поднесува оставка од функцијата, обраќајќи се на јавноста и на премиерот Зоран Заев. Причина за ваквата одлука е, како што напишал, неумеењето Владата да ги реализира промените кои биле ветувани. Тој, исто така, порачува и дека „револуцијата почнала да ги јаде своите деца“. „Во изминатите неполни 10...

Наставниците во е-дневникот мора да ги внесат само изостаноците и оценките

На помалку од еден месец до крајот на учебната година, наставниците мораат да си ја исполнат законската обврска да водат двојна педагошка евиденција. Сѐ што пишуваат во пишаните дневници треба да внесат и во електронските. Од Министерството за образование и наука (МОН), за „Мета“ информираат дека пополнувањето на електронскиот дневник е обврска на наставниците регулирана со закон, но дека овојпат...

На Универзитетот во Тетово се дебатираше за економскиот развој на Попова Шапка

Економскиот факултет на Универзитетот во Тетово организираше дебата на тема „Предизвиците на економскиот развој на туристичка дестинација Попова Шапка", каде се дебатираше за проблемите и можните решенија за проблемите на Попова Шапка, пренесува „Порталб.мк“. Во дебатата беше истакнато дека иако голем број стратегии за развој на туризмот на национално ниво идентификувале проблеми, доста сложени потешкотии, сепак се добива впечаток дека...

ФООМ ги додели наградите од конкурсите „Моето образование“ и „Успешни наставници“

Фондацијата Отворено општество - Македонија (ФООМ) денеска ги врачи наградите на најдобрите средношколци и наставници наградени во конкурсите „Моето образование“ и „Успешни наставници за добри наставни пракси“. На церемонијата зборуваа Фани Каранфилова - Пановска, извршна директорка на ФООМ, како и Петар Атанасов, заменик министер за образование и наука. -Oбразованието е една од клучните области кои Фондацијата ги поддржува. Во своето 26-годишно...

Младите лекари и студенти предупредуваат: Нѐ демотивираат непотизмот и ниските плати

Лекарите бегаат од земјава не само поради ниските плати, туку и поради демотивирачките услови со кои се соочуваме уште во текот на студиите, велат студентите на Медицинскиот факултет, кои од денеска се дел од Неделата на студенти по медицина, што ја организира Клубот на млади лекари. - Проблемот е во тоа што не секогаш најдобриот студент ја добива највисоката оценка,...

Ревизијата открила наставници без научно звање и нелегални објекти на ДУТ

Државниот универзитет Тетово (ДУТ) се соочува со дефицит на кадар, дел од вработувањата не биле во согласност во внатрешните правилници, а проблемaтично било и менаџирањето со дел од парите кои се добивале од самфинансирачки активности. Ова се наоди од новобјaвениот извештај од Државниот завод за ревизија, кој под скенер го става работењето на државниот универзитет во 2017 година. Во...

Професори од Оксфорд, Сорбона, Колумбија… со поддршка за Преспанската спогодба

Повеќе од 40 универзитетски професори, интелектуалци, филозофи и студенти ја изразија својата поддршка за Преспанската спогодба на Македонија и Грција за решавање на спорот за името, оценувајќи го како пробој и најдобро решение за решавање на 27-годишниот спор на двете земји. Во писмо до британскиот весник „Гардијан“, потписниците кои се од некои од највидните светски универзитети, како Оксфорд, Сорбона, Лондон,...

Прибе в петок на Охридската школа на природното право

Рајнхард Прибе, раководителот на комисијата што во име на ЕУ во 2015 година го подготви списокот на неопходните реформи кои земјава треба да ги преземе за да го надмине застојот на патот кон зачленување во ЕУ, в петок во Охрид ќе одржи предавање на Охридската школа на природното право „Демократија и владеење на правото“. Неговото пристигање во земјава вчера вицепремиерот за евроинтеграции,...

Одложен почетокот на судењето за „Еразмус“, одбраната побара изземање на судијката

Почетокот на судењето за случајот „Еразмус“, во кој се обвинети шестмина професори од Економскиот факултет во Скопје, е одложено откако на денешното рочиште дел од адвокатите на обвинетите побарале изземање на судијката Љубинка Башеска и на судијата Ивица Стефановски, како член на судечкиот совет, пренесува „24 Вести“. Адвокатот Јован Јоанидис, во образложението на барањето за изземање на судиите, навел дека...

Во Турција издадена наредба за апсење универзитетски професори

Турското јавно обвинителство во рамки на истрагата против следбениците на имамот Фетулах Ѓулен, издало наредба да се приведат 87 лица, јавуваат турските медиуми. Телевизија „Си-ен-ен Турк“ јавува дека полицијата извршила истовремени акции во 12 округа во Турција, кои се насочени против повеќе универзитетски професори, како и против лидер на една мала политичка партија. Турските власти го обвинија Ѓулен, кој е во егзил...

Сто јавни личности побараа од српскиот омбудсман да се кандидира за претседател на државата

Стотина јавни личности во Србија, меѓу кои угледни книжевници, новинари, глумци и професори, денеска упатија апел до народниот правобранител, Саша Јанковиќ, да се кандидира за претседател на Србија како непартиски кандидат и ги повикаа демократски ориентираните граѓани и партии да ја поддржат оваа иницијатива. Тие оценуваат дека Србија веќе неколку години се соочува со длабока и тешка криза, дека институциите...

Притворени 103 професори во Истанбул

Турското обвинителство денеска наложи притвор за 103 професори од универзитет во Истанбул, во рамки на истрагата чија мета се приврзаниците на имамот Фетулах Ѓулен, јави телевизиската станица НТВ. Анкара го обвинува Ѓулен дека го организирал неуспешниот пуч на 15 јули во Турција, но тој го демантира тоа. Во прашање се професори од Технолошкиот факултет. Турскиот весник „Хуријет“ на својата веб-страница објави дека веќе 70...

 ЛДП: „Еразмус“ ги потврди двојните аршини на македонското правосудство

Либерално-демократската партија денеска преку соопштение го повика македонското правосудство да ги применува правдата и законите еднакво за сите. Од ЛДП велат дека случајот „Еразмус“ ги потврдил двојните аршини на македонското правосудство. „По барање на Јавното обвинителство, Кривичниот суд Скопје денеска донесе одлука да им забрани на четворица осомничени професори од Економскиот факултет да продолжат да предаваат. Прашуваме, во што е разликата...

Судот им забрани на 4 професори осомничени во „Еразмус“ да одат на работа

Кривичниот суд го прифати барањето на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција и им забрани на четворица професири од Економскиот факулет во Скопје, осомничени во случајот „Еразмус“, да одат на работа и да држат предавања на Економскиот факултет во Скопје. Вчера пред судија на претходна постапка беа повикани шестмината осомничени професори во „Еразмус“ со нивните адвокати за...

ЛДП: Осомничените во „Еразмус“ не смеат да работат, а Талески може да потпишува од притвор

Македонското правосудство продолжува со апсурдните и двојни аршини, обвини денеска Либерално-демократската партија (ЛДП). Од партијата реагираат на барањето на Обвинителството за организиран криминал и корупција до Кривичниот суд да им биде изречена забрана за работа на професорите и на асистентите на Економскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, осомничени во случајот „Еразмус“. „Обвинителството за спречување организиран криминал, бара од...

Обвинителството побарало професорите осомничени во „Еразмус“ да не одат на работа

Основното јавно обвинителство Скопје побара на професорите кои се осомничени во случајот „Еразмус“ да им биде забрането да одат на работа за да не го попречат нормалното водење на кривичната постапка. „И покрај истражната постапка, забележано е дека обвинетите продолжуваат да ги извршуваат своите работни активности во рамките на Економскиот факултет во Скопје и притоа се во секојдневен контакт со студенти, а...

Зошто Македонија пак ја нема на Шангајската листа на 500 најдобри универзитети

Ниту еден македонски универзитет и оваа година не се најде на светската Шангајска листа на 500 најдобри универзитети. Првите десет универзитети од минатата година го задржаа своето место и покрај некои мали промени. Резултатите од најновото рангирање потврдуваат дека Универзитетот „Харвард“ е најдобриот веќе 14 години по ред. „Стенфорд“, исто така, го задржа второто место, додека „Беркли“ и „Кембриџ“ паднаа...

Студентите на УКИМ организираат журка за реновирање на студентските домови

Универзитетското студентско собрание на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УСС УКИМ) утре организира хуманитарна забава на која собраните средства ќе бидат наменети за реновирање на дел од објектите во...