fbpx

Горазд Росоклија е новиот претседател на Одборот за акредитација на високото образование

-

Академикот Горазд Росоклија е новиот претседател на Одборот за акредитација и за евалуација на високото образование, кој е надлежен за оценување на квалитетот на високото образование во Македонија.

Од 23 членови на Одборот, девет се од редот на професорите избрани од Интеруниверзитетската конференција, двајца членови се од Македонската академија на науките и на уметностите, еден е претставник на најрепрезентативното тело на работодавците, два члена се од интеруниверзитетскиот парламент на студентите и девет члена се именувани од Владата (од кои најмалку шест од професорите на високообразовните установи).

Во согласност со член 70 од Законот за високо образование, новиот состав на одборот има 23 члена, со мандат во траење од четири години. За претседател на одборот, од страна на членовите, е избран академик Горазд Росоклија.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Повредена млада мечка на патот Тетово-Непроштено по удар од автомобил

Доцна вечерва на локалниот пат Тетово - с. Непроштено патничко моторно возило удрило во млада мечка која го минувала патот заедно со мајката и уште две помали мечиња, соопшти...