fbpx
Таг: професори

таг: професори

Нови можности за македонските научници, професори и студенти преку CEEPUS програмата

Министрите за образование од 16 земји во Европа, меѓу кои и Северна Македонија, денеска во Варшава, Полска потпишаа нов договор за продолжување на CEEPUS – Централноевропската програма за размена на универзитетски студии IV, која овозможува мобилност на студенти, професори и научници, како и стипендирање на нивната доедукација и професионална надградба. Министерот за образование Јетон Шаќири за време на потпишувањето на...

Вкупно 1.426 гласачи во рок од два часа ќе гласаат за нов ректор на УКИМ

На 30 мај, во периодот од 12 до 14 часот ќе се гласа за нов ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Нема простор за зголемување на времето за гласање, во случај некој од професорите да не може токму во тој термин да се појави на гласање поради други обврски. Проф. д-р Родна Живковска од Правен факултет, претстедателка на Универзитетската...

Две проректорки и четворица декани и професори во трка за ректорската фотелја на УКИМ

Денеска на полноќ истекува рокот за поднесување кандидатури за избор на нов ректор на најстариот универзитет во земјата „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ). Согласно роковникот објавен на веб-сајтот на универзитетот, ќе се гласа на 30 мај, во периодот од 14 до 16 часот, на сите 23 факултети и 5 институти. Мета.мк дознава дека во трка за ректор за мандатниот период...

Поради дојавите за бомби, десетици средношколци повеќе време поминуваат во автобус одошто во клупа

Нови дојави за бомби денеска испразнија 21 средно и 11 основни скопски училишта, едно основно училиште во Прилеп, а мејл со закана доби и Основниот суд во Охрид. Со оглед на фактот дека од почетокот на второто полугодие, речиси секојдневно има дојави и прекин на наставата, се поставува прашањето, како овие случувања влијаат на образовниот процес, но и на...

Признанија од град Скопје за професори од училишта за средно образование

Шеесет и двајца наставници од осум градски средни училишта денеска добија признанија и награди од градот Скопје за нивниот придонес и активно учество во унапредувањето на меѓуетничката интеграција во образованието преку редовна реализација на заеднички наставни часови со ученици кои учат на различни наставни јазици. Признанијата и наградите на просветните работници им ги додели градоначалничката Данела Арсовска. Во средните училишта...

Студенти јавно обвинија професорка дека бара да ја купат нејзината книга ако сакаат потпис за редовност

УКИМ
Дел од студентите на Факултетот за дизајн и технологии на мебел и ентериер (ФДТМЕ) на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ ја обвинија својата професорка дека бара од нив да ја купат нејзината книга за да добијат потпис за редовност и да можат да полагаат испит. Студентите за Мета.мк велат дека откако во јавноста беше објавена содржината од пораката, која...

Заврши уште една предизвикувачка учебна година

Прва учебна година со учење според нова Концепција за образование, прва учебна година без печатен дневник за оценување, прекин на наставата поради штрајкот на просветниците за повисоки плати, учење од дома, нереализирани часови, учење по две-три лекции во еден час, за првпат воведено државно тестирање, учество во ПИСА меѓународното тестирање и eлектронски упис на ученици во средното образование. Ова се...

Вработени на УКИМ нa мирен протест побараа повисоки плати

УКИМ
Сојузот на синдикати на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ денеска пред Ректоратот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ одржа мирен протест изразувајќи незадоволство од, како што велат, влошената материјална положба на вработените. Претседателот на Сојузот на синдикати, проф. д-р Ангел Ристов кажа дека никогаш во историјата на УКИМ состојбата на вработените на Универзитетот не била како денес. „Бевме трпеливи и имавме...

Две третини од учениците во средните училишта во Скопје сметаат дека има врсничко насилство

Речиси две третини од учениците во средните училишта во Скопје сметаат дека има врсничко насилство помеѓу учениците во нивното училиште. Околу една третина од учениците одговориле дека биле жртва на некоја форма на врсничко насилство во изминатата година. Овие поразителни бројки произлегуваат од анкетата со 995 ученици и 255 наставници спроведена од Институтот за човекови права од декември 2021...

Вистиномер: Сатирична вест за Ковачевски и за платите на професорите претставена како да е вистинита

На принт скринот односно во објавата на Фејсбук што ја рецензираме, никаде не пишува дека станува збор за сатирична вест, како што впрочем јасно стои на веб-страницата каде што е објавена содржината. Преку претставувањето на оваа вест како вистинита, граѓаните се ставаат во заблуда и погрешно се информираат за актуелните општествени случувања, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го...

Владата ги објави имињата на 12-те надворешни советници на премиерот Ковачевски

Владата денеска ги објави имиња на надворешните советници на премиерот Димитар Ковачевски, соопштувајќи дека бројката на експерти што ќе го советуваат премиерот, од досегашните 50 е намален само на 12. Според владиното соопштение, надворешните советници на Ковачевски се „реномирани универзитетски професори, долгогодишни експерти докажани по својата стручност, секој во својата област во земјава и на меѓународно ниво“, Станува збор за...

Виртуелен саем за студии во Франција ќе се одржи в среда

Во организација на Францускиот институт во Скопје и француската агенција за високо образование „Кампус Франс“, в среда 15 декември 2021 година, од 10 до 18 часот, ќе се одржи виртуелен саем за студии во Франција. Овој настан претставува можност за македонските средношколции и студенти, да ги добијат сите потребни информации за понудата на студиски програми директно од претставниците на француските...

МОН: Опозицијата го блокира Законот со кој на наставниците континуирано ќе им растат платите

Пратениците повеќе од три месеци не ги гласаат законските измени со кои на наставниците и стручните соработници им се обезбедува континуиран раст на платите и подобар статус. Во законот кој го блокираат пратениците од опозицијата стои клаузула со која правно се заштитува понатамошно девалвирање на платата на наставникот, односно за првпат платата на наставниот кадар се усогласува со минимална...

Универзитетот во Тетово за скандалот со плагијаторство: Тоа се обиди да нè оцрнат како институција

Од Универзитетот во Тетово вчера за првпат го коментираа скандалот со плагијаторството. Велат дека научните истражувања на Универзитетот во Тетово се во согласност со сите критериуми и услови. Во врска со обвинувањата на поранешниот декан, Кастриот Хаџиреџа дека бил отпуштен затоа што го кренал гласот за тоа, од УТ велат дека тој заминал поради лошо управување, неефикасност и не...

Порталб: Скандал со плагијаторство на Универзитетот во Тетово, кој кого обвинува?

Во вторникот (16 март) на имејл адресата на редакцијата на Порталб.мк, пристигна документ (ПДФ) кој беше потпишан како изработен од „истражувачи на Иницијатива за подобрување на квалитетот во високото образование (НИРЦАУ)“ и го носи името „Магазин Веритас“. Во документот се вели дека некои професори на Медицинскиот факултет на Универзитетот во Тетово, ја добиле титулата нелегално, односно крадејќи дела од...

Студентите бараат знаење во странство, Албана Курти раскажува зошто решила да замине

Малите можности за успех, непрофесионалноста на голем дел на образовниот кадар, неспособноста на образовниот систем да ги натера младите да сакаат да учат, се само некои од причините поради кои студентката Албана Курти одлучила да студира во странство и никогаш да не се врати во земјава, пишува Порталб.мк. Повеќе од 5.700 млади луѓе од Северна Македонија по завршувањето на средното...

Дебати, креирање видеа, презентации и квизови – наставниците ги користат сите алатки за оценување преку онлајн наставата

Одмина месец и пол откако започна учебната година, а денеска учениците треба да ги имаат првите оценки. Овој пат, наставниците и професорите имаа покус временски период да ги оценат основците и средношколците за разлика од минатите години кога учебната година започнуваше на први септември. Наставниот кадар вели дека ова се одразило на работата и согласни се дека постои разлика...

Царовска: Се разгледува опцијата парите за греење на училниците да се пренаменат за ИТ уреди

Во пресрет на зимскиот период и грејната сезона што следи, а поврзано со загревањето во училиштата, министерката за образование и наука Мила Царовска при денешна посета на училиште во Кочани изјави дека се разговара за рационализација на средствата што се трошат за греење во училиштата и нивна пренамена во вложување во ИТ уреди. „За да не се расфрламе со пари...

Ако наставникот не може да формира оценка онлајн, тогаш ќе треба да организира индивидуална средба со ученикот

Оваа учебна година при формирање на оценки за учениците ќе се следат упатствата утврдени од Бирото за развој на образование. Во случаите каде што од различни причини за еден ученик не ќе може да се формира оценка онлајн, наставникот ќе треба да се организира индивидуални средби, информираат од Министерството за образование и наука, додавајќи дека првите сумарни оценки за...

Својот ден учителите го поминаа со зголемени обврски, одговорности и стрес

Вчерашниот ден, 5 октомври, во 1994 година беше прогласен за Светски ден на учителите. Оттогаш, секоја година, на овој ден УНЕСКО и бројни други меѓународни организации лансираат разни кампањи чија цел е светот подобро да ја разбере улогата која наставниците ја имаат во развојот на студентите и општеството. Својот ден учителите годинава го одбележуваат на начин поинаков од порано. Некои...

Уставен суд ја отфрли иницијативата за „Треска“, од „Шанса за Центар“ предупредуваат за преизграденост

Откако вчера Уставниот суд ја отфрли иницијативата на адвокатката Сузана Јошевска и Граѓанската иницијатива „Шанса за Центар“ да се оцени уставноста на одлуката со која е изменет ДУП Буњаковец...