fbpx
Таг: притисок

таг: притисок

ЗНМ поради навредите кон новинарката Додевска бара оставка на директорот на топланата Скопје Север

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) реагираше за инцидентот во кој директорот на топланата Скопје Север, Куштрим Рамадани, грубо ја навредувал и ја омаловажувал новинарката Катерина Додевска од МКД.мк. ЗНМ бара Рамадани по овој скандал да си поднесе оставка „Наместо одговор на легитимно поставено новинарско прашање за работата на топланата Скопје, Север, директорот Куштрим Рамадани упати груби навреди и омаловажувања...

Зошто младите од генерацијата „Зед“ се чувствуваат истоштено на своите работни места?

Исцрпени и под притисок уште во најраната фаза од нивната работна кариера. Многу од младите од генерацијата „Зед“ (Gen-Z) се чувствуваат истоштени на своите работни места и дожуваат 'burn out', пишува Би-би-си во анализата на овој актуелен проблем во денешните општества. Анкетно истражување спроведено од веб-страницата за работни места Indeed покажа дека работниците од двете последни генерации - Милениумците и...

Вистиномер: Лага е дека баба од Русија открила таен рецепт за висок крвен притисок

Проверката на „Вистиномер“ покажа дека жената од фотографијата нема никаква врска со „баба од Русија која го нуди тајниот рецепт“. Оваа фотографија може да се најде на сајтовите за продажба и да се купи за помалку од 10 евра. „Тајниот рецепт“, пак, водата од кормид, не е препорака од лекарите за лечење на висок притисок, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го...

Новинарите и невладините под истрага: Не се откажуваме од демократска Србија

Повеќе од 140 потписи до вчера се собрани на петицијата на граѓански организации, медиуми и индивидуални лица во Србија, која беше објавена заедно со соопштение во врска со истрагата што против невладиниот сектор и медиумите ја спроведува Управата за перење пари на Србија, што и во домашната јавност и во меѓународни рамки беше оквалификувана како притисок и прогон на...

МИОА објави алатка за пријавување на притисок врз администрацијата

Министерството за информатичко општество и администрација, од денеска на својата веб-страница објави алатка на која може да се пријави притисок на работно место. Алатката е објавена во пресрет на изборната кампања за претседател. „Министерството за информатичко општество и администрација повторно објавува алатка за пријавување на притисок на работно место за време на престојната кампања за избор на претседател на Северна...

Советот на честа реагира на барањата на ВМРО-ДПМНЕ агенцијата МИА да го открие изворот

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) остро реагира на барањата на ВМРО-ДПМНЕ, државната агенција МИА да ги открие своите извори, во однос на текстот дека Европската народна партија (ЕПП) сака да ги исклучи од своите редови. „СЕММ потсетува дека едно од основните права, а понекогаш дури и обврска на новинарот е да го заштити својот извор. Упатуваме на...

Милошоски: СЈО врши притисок врз пратениците за да гласаат за уставните измени

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, по распитот во Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за случајот „Моќник“ денеска обвини дека тој распит и распитите на 15 негови колеги - пратеници од ВМРО-ДПМНЕ се притисок за тие да гласаат за уставните измени. - По неуспешниот референдум, околу 15 мои колеги пратеници, меѓу кои и јас, се повикани од страна на Специјалното јавно обвинителство...

Трговската војна помеѓу САД и Кина се повеќе се заострува, Трамп воведува нови царини

Соединетите Американски Држави направија нов список на увозни кинески производи во вредност од 200 милијарди долари годишно на кој од септември би можела да биде воведена царина, изјави американскиот трговски претставник Роберт Лајтхајзер. Владата на американскиот претседател Доналд Трамп го зголеми притисокот во трговската војна против Пекинг минатата недела и воведе данок на 34 милијарди долари увоз од Кина, во...

И Халили утре ќе поднесе оставка, не можел да го трпи притисокот врз Антикорупциска

Членот на Државната комисија за спречување на корупција, Сејди Халили за порталот „Порталб“ изјави дека утре ќе поднесе оставка, бидејќи не може да го трпи притисокот од јавноста. Тој вели дека сака да отвори пат за реализација на новите политики во борбата против корупцијата. „До вечер сум член на Комисијата, утре планирам да поднесам оставка. Не можам повеќе да го трпам овој...

Спасовски: Сите истраги против граѓанските организации официјално се затворени

Сите истраги против граѓанските организации и фондации што почнаа во 2016 година, а се одвиваа и во голем дел од 2017 година се официјално затворени, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, на денешната средба со претставници на дваесетината организации. На средбата на која присуствуваа и директорот на Бирото за јавна безбедност Лазо Велковски, директорот на Управата за финансиско разузнавање...

ВМРО-ДПМНЕ: Со одложувањето на рочиштето за „Поткуп“, судството го допре дното

Одложувањето на рочиштето за предметот „Поткуп“ на неопределено време е уште еден доказ дека судството под притисок на СДС го допре дното, реагира опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Правдата и законите во оваа држава важат за сите освен за Зоран Заев и за криминалното партиско раководство околу него, велат од партијата. - Нема кривично дело за кое судењето не можело да почне повеќе од две...

ВМРО-ДПМНЕ: СДС му правеше притисок на Управниот суд да не дозволи прегласување

СДС со притисокот врз Управниот суд и врз ДИК, за тие да одлучат во негова полза, мисли дека го прикрил поткупот на гласачи, заканите и уцените врз граѓаните, кои ги вршеа неговите активисти, велат од ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение до јавноста. „Завчера, поради политичкиот притисок што во изминатиот период го вршеа СЈО, СДС и медиумите блиски до нив, Управниот суд подлегна на притисокот,...

Полицијата расчистува два случаи на притисок поврзани со локалните избори

Министерството за внатрешни работи работи на два случаи со притисоци во врска со локалните избори. Првиот случај е во Центар Жупа, каде претседателот и четири членови на општинската изборна комисија на Општина Центар Жупа пријавиле неовластено снимање. Имено, на фејсбук-профилот на Р.И. биле објавени фотографии од денот на примањето на изборниот материјал на општинската изборна комисија во Центар Жупа од...

Британската премиерка Меј под притисок за ублажување на мерките за штедење

Водечки британски министри вршат притисок на премиерката Тереза Меј да ги ублажи мерките за штедење и да ги укине органичувањата за платите на вработените во државните служби, пишуваат британските медиуми. Весникот „Обсервер“ денеска пишува дека министерот за здравство, Џереми Хант, лобира да се укине ограничувањето за зголемување на платата од еден отсто за вработените во националната здравствена служба. „Телеграф“, пак,...

Италија бара од европските партнери да ги отворат своите пристаништа за мигрантите

Италијанското министерство за внатрешни работи денеска побара од европските земји да ги отворат своите пристаништа за прием на бродови со мигранти, со што би се ублажил притисокот што го трпи Италија. Денеска во Париз се состанаа министрите за внатрешни работи на Италија, Франција и на Германија, Марко Минити, Жерар Коломб и Томас де Мезијер, кои ќе разговараат за приливот на...

ВМРО-ДПМНЕ ги повика институциите „да не приведуваат недолжни луѓе“

ВМРО-ДПМНЕ денеска ги повика институциите да не приведуваат, како што велат од партијата, „недолжни луѓе, брзајќи да покажат некаков резултат од настаните во четвртокот“. „Во текот на вчерашниот ден до партијата допреа информации дека приведени се многу луѓе кои не сториле никакво насилство или кривично дело, а полицијата ги привела, ги држела со часови во полициска станица, а дел од...

Москва: ЕУ, НАТО и САД продолжуваат бесрамно да вршат притисок врз Иванов

Надворешното мешање во внатрешните работи на Република Македонија добива екстремни форми, се вели во денешната изјава на министерството за надворешни работи на Русија, во кое се обвинуваат Европската Унија и НАТО дека вршат невиден притисок врз претседателот на Македонија. - Еврокомесарот Јоханес Хан, високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Федерика Могерини, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг,...

По новиот распоред на судиите СДСМ најавува реизбор, а ВМРО-ДПМНЕ обвинува за притисоци

Во Македонија ќе има целосен реизбор на судии, кои ќе работат за заштита на граѓаните, а не по партиски директиви како досега, велат од СДСМ, по информациите дека Основниот суд Скопје 1 донел нов годишен распоред на судии, со кој извесен број судии, кои досега работеа на кривични предмети, се прераспоредени во одделот за прекршоци. - Сите обиди на криминалците и...

Се врши притисок врз администрацијата да оди на протест пред ДИК, тврди Кирацовски

„Од повеќе институции во Република Македонија имаме информации дека на вработените им се врши притисок од страна на раководителите, да дојдат пред ДИK и да протестираат за да извршат притисок врз нејзината работата и носењето на одлуки“, се огласи со соопштение, дополнителниот заменик-министер за информатичко општество и администрација, Александар Кирацовски. - Сакаме да ја информираме јавноста дека извршување на партиски и...

ВМРО-ДПМНЕ: Талески доби притвор под притисок на СДСМ

Судот потклекна на бескрупулозниот и отворен притисок на СДСМ, кој нема никаква врска со правдата и со почитувањето на законите, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на одлуката на Кривичниот суд да му одреди куќен притвор на битолскиот градоначалник Владимир Талески, кој е првоосоменичен во случајот „Транспортер“, што го отвори Специјалното јавно обвинителство. „Само неколку часа откако СДСМ се закани...

Стотици илјади луѓе во Франција на улица против пензиските реформи

Втор бран на протести ја зафати Франција против плановите на францускиот претседател Емануел Макрон за да се зголеми старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години. Осум големи...