fbpx
Таг: Отворен Балкан

таг: Отворен Балкан

Идејата Отворен Балкан никогаш не била помирување, туку интеграција, отворање и економски слободи

Не постои ниту еден збор, изјава, контекст, што било од почетокот на иницијативата Отворен Балкан во 2019 година до денес, кој би укажал дека станува збор за идеја за помирување. Иницијативата е јасно насочена кон интеграција и унапредување на економската соработка меѓу земјите учеснички, преку имплементација на четирите европски слободи на движење луѓе, стоки, услуги и капитал, пишува „Вистиномер“...

Ковачевски и Брнабиќ го промовираа интегрираниот електронски систем за наплата на патарините

Премиерот на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски заедно со премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ денес, на наплатната рампа Прешево го промовираа заедничкиот интегриран електронски систем за наплата на патарините. Станува збор за брзо и ефикасно плаќање на патарините во Северна Македонија и Србија со помош на посебен ТАГ уред за бесконтактно електронско плаќање на патарина, кој успешно функционира и...

Од 1 јули патарините во Македонија и Србија ќе може да се плаќаат со еден таг

Системот за заедничка електронска наплата на патарина на автопатите во Македонија и Србија ќе започне да се имплементира од 1 јули годинава, информираат од Јавното претпријатие за државни патишта. Со овој потег, возачите веќе нема да треба да застануваат и да купуваат додатни уреди или картички во друга земја, туку со еден уред ќе можат да плаќаат патарина во...

Ковачевски – Вучиќ – Рама: Отворен Балкан значи нови отворени можности, го развиваме регионот по европски стандарди

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски, се сретна со српскиот претседател, Александар Вучиќ и албанскиот премиер, Еди Рама, во Бардолино, Италија, како дел од меѓународниот саем за вино „Винитали“ каде лидерите ќе учествуваат на презентациите на вината од трите земји, на заедничкиот штанд на Отворен Балкан, соопшти Владата. На средбата се разговарало за имплементација на активностите во рамките на регионалната иницијатива Отворен...

Од летово во Македонија и Србија електронски ќе се плаќа за патарина со исти уреди

Електронска наплата на патарина по автопатите во Македонија и Србија со идентични уреди за плаќање - тагови и картички. Ова е новината што треба да се воведе од летово со потпишаниот меморандум меѓу двете земји во областа на инфраструктурата, кој се однесува на воспоставувањето интероперабилен електронски система за наплата на патарина. Со ова, граѓаните ќе можат да плаќаат патарина без...

Владите на Србија и Северна Македонија потпишаа билатерални документи: Во фокус интересот на граѓаните и економиите на двете земји

Денеска во Белград, за време на официјалната посета на премиерот на Северна Македонија, Димитар Ковачевски, министрите од македонската и српската влада потпишаа неколку билатерални документи, кои имаат за цел да ги приближат повеќе две земји, нивните економии и народи. Овие документи, како што соопштија од кабинетот на Ковачевски, произлегуваат од договорите на иницијативата за Отворен Балкан. Еден од документите е...

Отворањето на преговорите, можностите и предизвиците на Северна Македонија да има економска корист

За Северна Македонија по отворањето на преговорите со Европската Унија во јули годинава се отворија можности за поголем економски развој, но исто така за таков развој ја чекаат предизвици. Она што треба да се случи е што поскоро забрзување на процесите на подобрување на условите за водење бизнис и стимулирање на конкурентноста како природен двигател на економскиот развој и...

Фестивалот „Get EXITed“ в среда со десетчасовна програма во Струмица

В среда, во организација на организацијата „Егзит“, во Струмица ќе се одржи голема еднодневна забава – музичкиот настан наречен „Get EXITed“. Во рамки на настанот ќе настапат повеќе музички имиња од регионалната и светската електронска музичка сцена, меѓу кои Дебора де Лука, Махмут Орхан, Сенида и Кристијан Молнар. Програмата на фестивалот е предвидено да започне во 18 часот, а да...

На Самитот „Отворен Балкан“ во Белград договорено меѓусебно помагање при недостиг на храна

Лидерскиот Самит „Отворен Балкан“ денеска се одржува во Белград, а свои обраќања на настанот имаа македонскиот премиер Димитар Ковачевски, српскиот претседател Александар Вучиќ и албанскиот премиер Еди Рама. Премиерот Ковачевски зборуваше за важноста на регионалната соработка на патот кон Европската Унија, особено во услови на светски превирања и економско-енергетска криза. „И денес, оваа соработка на Северна Македонија, Србија и Албанија во...

Ковачевски: Отворен Балкан за инвеститорите значи поголем интерес за вложувања и за нови работни места

Премиерот Димитар Ковачевски во интервју за српскиот весник „Политика“ се осврна на важноста на Отворен Балкан и меѓусебната соработка на земјите од регионот. Ковачевски подвлече дека иницијативи како Отворен Балкан, кои имаат реални придобивки како што е првиот меѓународен саем на храна, вино и туризам во Белград е исклучителна можност да воспоставиме нова динамика во нашата  регионална соработка и...

Од утре до 4 септември, промоција на македонските вина, храна и туризмот на саемот на „Винска Визија на Отворен Балкан“ во Белград

Од утре во следните четири дена, Република Северна Македонија заедно со Република Србија и Република Албанија е покровител на Првиот меѓународен саем за вино, храна и туризам „Винската Визија на Отворен Балкан“, кој ќе се одржи во Белград. Како што соопшти Владата, на Саемот ќе учествуваат повеќе од 330 изложувачи од 22 земји, а Северна Македонија ќе ја претстави својата...

Албанија ги укинува царините за стоки од Северна Македонија, Србија и Косово

Албанската Влада денеска одлучи да ги укине царинските такси за стоки со потекло од Северна Македонија, Србија и од Косово, кои минуваат преку албанските гранични премини, пренесе Јуроњуз Албанија. Како што се наведува во извештајот, оваа одлука е донесена врз основа на решеноста на земјата да учествува во иницијативата Отворен Балкан и одлучната помош што земјите-членки мора да си ја...

Ковачевски-Мишел: Интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ е прашање од највисок приоритет

Северна Македонија целосно ги исполни условите за почеток на преговорите, врз основа на што е донесена и препораката за безусловен почеток за отворање на поглавјата во март 2020 година, нагласил премиерот Димитар Ковачевски на денешната средба со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, во рамките на Преспа форумот за дијалог. На средбата присуствувале вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ и...

Самит на „Отворен Балкан“: Лидерите согласни за продолжување на соработката за силен регион подготвен за членство во ЕУ

Во рамки на Самитот на „Отворен Балкан“ во Охрид, лидерите од регионот денеска изјавија дека се согласни за продолжување на соработката за создавање на силен регион - Западен Балкан кој ќе биде подготвен за членство во ЕУ. Премиерот Димитар Ковачевски како домаќин на самитот, неговиот албански колега Еди Рама и претседателот на Србија, Александар Вучиќ, како и гостите, Дритан Абазовиќ,...

Во Охрид денеска се одржува самит на „Отворен Балкан“

Официјалниот дел од самитот на „Отворен Балкан“ ќе се одржи денеска во Охрид. Македонскиот премиер Димитар Ковачевски вчера вечерта заедно со своите колеги од Владата, во вилата „Билјана“ во Охрид ги пречека лидерите од регионот. Во Охрид пристигнаа српскиот претседател Александар Вучиќ, албанскиот и црногорскиот премиер Еди Рама и Дритан Абазовиќ и претседателот на Советот на министри на Босна и...

ИДУЕП: Младите од „Отворен Балкан“ бараат властите да поддржуваат дигитални апликации за подигање на јавната еколошка свест

Институтот за добро управување и евроатлантски перспективи (ИДУЕП) во текот на месец февруари спроведе истражување на тема за потребите и мислењата на младите за заштитата на животната средина. Во фокус групите на ИДУЕП учествуваа студенти од С. Македонија, Албанија и Србија. Според направеното истражување се покажува дека младите во овие земји поттикнувањето на промена во животната средина го гледаат преку...

Порталб: Дали „Отворен Балкан“ треба да продолжи и по ставот на Србија кон Украина?

По неприклучувањето на Србија кон санкциите на ЕУ против Русија, започна и дебатата дали иницијативата Отворен Балкан треба да продолжи. Поделени се мислењата за тоа дали оваа иницијатива треба да се преиспита или не. Познавачите на надворешната политика за Порталб.мк велат дека оваа иницијатива уште од почетокот е придружена со два главни проблеми и тоа е поврзано со: неучеството...

„Аналитика“: Иницијативата „Отворен Балкан“ нуди можност за раст на компаниите што извезуваат

Иницијатива „Отворен Балкан“ е од големо значење за извозно ориентираните компании од земјава и тие имаат големи очекувања од иницијативата, покажа истражувањето направено со 50 македонски компании. Истражувањето го направи Тинк тенк организацијата „Аналитика“. Како што велат од таму, многу голем процент од компаниите сметаат дека иницијатива „Отворен Балкан“ е од големо значење за нив, поради можностите за подобрување на...

Заев – Ескобар: Партнерството со САД и членството на земјата во ЕУ се многу важни

По средбата со претседателот Стево Пендаровски и министерот за надворешни работи Бујар Османи, специјалниот претставник на САД за Западен Балкан, Габриел Ескобар се сретна и со премиерот Зоран Заев. „На денешната средба го информирав за актуелната политичка состојба во земјава и дека обезбедивме стабилен континуитет на стратешките политички определби – процесите за активно учество на Северна Македонија во НАТО, забрзување...

Влада: „Open Balkan ID” за слободен пристап до пазарот на труд

Делегација на Република Македонија предводена од заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски учествуваше на работниот состанок на кој вчера и денеска се работеше на подготовка на сите предуслови за ефикасна имплементација на договорите кои ја трасираат целта нашиот регион да стане поврзан, заеднички и отворен пазар. На состанокот се утврдени следните чекори со кои преку иницијативата „Отворен Балкан"...

Повредена млада мечка на патот Тетово-Непроштено по удар од автомобил

Доцна вечерва на локалниот пат Тетово - с. Непроштено патничко моторно возило удрило во млада мечка која го минувала патот заедно со мајката и уште две помали мечиња, соопшти...