fbpx

Од летово во Македонија и Србија електронски ќе се плаќа за патарина со исти уреди

Граѓаните ќе можат да плаќаат патарина без дополнителни застанувања поради купување на уреди - тагови или картички за електронска наплата на патарина во соседната земја

-

Електронска наплата на патарина по автопатите во Македонија и Србија со идентични уреди за плаќање – тагови и картички. Ова е новината што треба да се воведе од летово со потпишаниот меморандум меѓу двете земји во областа на инфраструктурата, кој се однесува на воспоставувањето интероперабилен електронски система за наплата на патарина.

Со ова, граѓаните ќе можат да плаќаат патарина без дополнителни застанувања поради купување уреди – тагови или картички за електронска наплата на патарина во соседната земја.

„Ние ги продолжуваме и понатаму разговорите околу усогласувањето на оваа интероперабилна електронска наплата, имаме 30 дена да ги усогласиме, а дополнителни 60 дена за тестирање на овој систем и очекување и план е во текот на летната сезона да го пуштиме овој систем во функција“, изјави српската премиерка Ана Брнабиќ на заедничката прес-конференција со премиерот Димитар Ковачевски.

Брнабиќ рече дека станува збор за прва фаза и дека заедничкото работење на овој систем ќе се продолжи и со Албанија, во рамките на иницијативата „Отворен Балкан“, но исто така и со Хрватска и Грција. На овој начин, би се олесниле патувањата на граѓаните во регионот, но српската премиерка смета дека нејзината земја би постанала уште поатрактивна за транспорт на стоки преку ваквиот начин за електронска наплата на патарина.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ВМРО-ДПМНЕ ги изгуби управните и надзорните одбори во битолските јавни претпријатија

Продолжуваат политичките препукувања во Советот на општина Битола. Со гласовите на советниците од СДСМ, на независната листа „Поинаку“ и на Левица, вчера доцна вечер беа разрешени членовите на управните...
Premium WordPress Themes Download
Download Premium WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
Download Premium WordPress Themes Free
free download udemy course
download xiomi firmware
Download WordPress Themes Free
lynda course free download