fbpx
Таг: NASA Space Apps Challenge

таг: NASA Space Apps Challenge

Министерот Шаќири се сретна со победниците на натпреварот „NASA Space Apps Challenge“

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири денеска оствари средба со средношколците од „Зеф Луш Марку“, „Раде Јовчевски – Корчагин“ и „Орце Николов” од Скопје, кои победија на националниот натпревар „NASA Space Apps Challenge“. Шаќири им честиташе го постигнатиот успех и освоеното прво место и истакна дека натпреварите како „NASA Space Apps Challenge“ се дел од поголем процес за подготовка...

Два тима средношколци ќе одат во НАСА, за првпат жирито избра два победнички тима

За првпат во 10 годишното постоење на NASA Space Apps Challenge кај нас, жири комисијата во конкуренција на 5 тимови едногласно одлучи да избере два тима како прво пласирани, соопштија организаторите. Оваа година, тимовите AERTH и YCCC-SPACE EAGLES подеднакво ги освоија гласовите на членовите на жирито со понудените решенија за предизвиците. Националното супер финале од 48-часовниот хакатон 2022 се одржа...

Денес започнува хакатонот „NASA Space Apps Challenge“

Денес во Скопје по 10-ти пат започнува одржувањето на хакатонот „NASA Space Apps Challenge“ што ќе донесе можност за двајца учесници од победничкиот тим да патуваат во посета на NASA Kennedy Space центарот, во Флорида, САД заедно со нивниот ментор. Официјалното отворање ќе започне денес во 12:00 часот во „Нетвил“ со бесплатна подготвителна работилница за поттикнување на работа во тим,...

Ланските победници на NASA Space Apps Challenge од земјава беа во посета на НАСА

Минатогодишните победници на NASA Space Apps Challenge од Македонија се во посета на Вселенскиот центар „Кенеди“ на НАСА (NASA Kennedy Space Center) во САД. Дипломците по мехатроника на Машинскиот факултет во Скопје,- Тијана Костовска и Климент Младеноски од Охрид, го предводеа минатогодишниот победнички тим од Македонија TeamySeed и веќе една седмица се во центарот на вселенските мисии во Флорида Тијана...

Пет студенти од тимот Teamy Seed се националните победници на NASA Space Apps Challenge 2021

Патување во NASA Kennedy Space центарот во Флорида, САД за двајца свои претставници освоија студентите од тимот Teamy Seed, кои од 1-3 октомври се натпреваруваа на најголемиот глобален хакатон во светот NASA Space Apps Challenge. Денес амбасадорката на САД, Кејт Мери Брнз, на Твитер им ја честиташе победата на националните победници, како и на другите две групи на млади научници...

Хакатонот NASA Space Apps Challenge ќе се одржи од 1 до 3 октомври, двајца учесници ќе патуваат во NASA

Најголемиот глобален хакатон во светот NASA Space Apps Challenge, ќе се одржи од 1 до 3 октомври 2021 година и ќе донесе можност за двајца учесници да патуваат во посета на NASA, соопштуваат организаторите Њуменс Бизнис Акцелератор и Фондацијата Голдилокс. „NASA Space Apps Challenge е бесплатен виртуелен натпревар, отворен за сите иноватори, програмери, дизајнери, претприемачи, научници, раскажувачи на приказни, креатори,...

Забрана за вршење на лекарска дејност за гинекологот Асани, бара Платформата за родова еднаквост

Платформата за родова еднаквост реагираше на пресудата на струшкиот Основен суд со која му се изрекува условна казна на гинекологот Мухамед Асани кој во периодот меѓу 2015 и 2020...