fbpx
Таг: најава

таг: најава

Вебинар за проверка на факти и разоткривање дезинформации ќе се одржи на 20 ноември

Вебинарот „Проверка на факти и разоткривање на дезинформации - новинарски искуства“ ќе се одржи на 20 ноември, со почеток од 11 часот. На онлајн настанот ќе говорат Владимир Петрески - главен уредник на порталот за јавна отчетност, транспарентност и проверка на факти, Вистиномер, Елида Зулбеари - главна уредничка на порталот Порталб.мк, Антонија Поповска - новинарка во Мета.мк и Гоце...

Најавена е најновата игра „Blade Runner“, ќе се објави догодина

Blade Runner Labyrith screenshot from YouTube game trailer on Gamespot
По мотив на еден од најдобрите своевремени филмови на темата сајберпанк - филмот Blade Runner излезен во 1982 година во режија на Ридли Скот, во 2024 година ќе излезе најновата игра со наслов „Blade Runner 2033: Labyrinth“. На истата тема веќе има одлична постара видео игра, но овој пат ќе ви го презентираме трејлерот за играта што допрва ќе следи. https://www.youtube.com/watch?v=l_tfihRqBnI По...

На 10 октомври ќе се одржи вебинарот „Жешките еко-точки низ новинарска призма“

Вебинарот „Жешките еко-точки низ новинарска призма“ ќе се одржи на 10 октомври, со почеток од 11 часот. На онлајн настанот, професорот Трајче Стафилов од Институтот по хемија на Природно-математичкиот факултет ќе говори за тоа зошто се опасни жешките еколошки точки по човековото здравје и животната средина, на кој начин треба да постапат надлежните власти кон ублажување на штетните последици...

„Шорткат“: Изум на тројца матуранти за комуникација со глувонеми лица

Овозможување на глувонемите лица полесно да комуницираат со лицата кои можат да слушаат и да зборуваат. Ова е изумот на тројца перспективни матуранти од училиштето „Михајло Пупин“, со можност за превод на знаковниот јазик во текст, преку посебен изум - дигитална ракавица. Тројцата ентузијасти - учениците Никола Бансколиев, Владимир Вешоски и Владимир Донев, во новата епизода на „Шорткат“ говорат за...

Парадата на гордоста во Скопје ќе се одржи на 24 јуни

Овогодинешното издание на „Скопје Прајд“ под мотото „Гласни и горди“ ќе се одржи на 24 јуни, информираат од Националната мрежа против хомофобија и трансфобија. Почетната точка на Парадата ќе биде во паркот „Жена-борец“, каде во 17 часот ќе започне собирањето на учесниците, а во 19 часот, по кратките поздравни говори, ќе започне протестниот марш по скопските улици. Настанот ќе заврши со...

Утре ќе се одржи конференцијата „Градење општествена отпорност кон штетните влијанија на дезинформациите“

Претседателскиот центар за политичко образование во соработка со Фондацијата „Метаморфозис“ во хотелот „Лимак“ утре ќе ја организираат конференцијата „Градење општествена отпорност кон штетните влијанија на дезинформациите во Република Северна Македонија“, на која ќе се обрати претседателот Стево Пендаровски, информираат од претседателскиот кабинет. На отворањето на конференцијата ќе се обратат и Дирк Јан Коп, амбасадор на Кралството Холандија во Северна Mакедонија, Бардил...

Задутре ќе се одржи втората национална конференција од проектот „СМАРТ Балкан“

Втората Националната конференција во рамки на проектот „СМАРТ Балкан – Граѓанско општество за поврзан Западен Балкан“ ќе се одржи во хотелот Александар Палас во четврток (8 јуни) со почеток од 9:30 часот, информираат од Центарот за истражување и креирање политики - ЦИКП. Фокусот на панел дискусијата на годинашнава конференција ќе биде на управување со кризи и јакнење на локалните капицитети...

Фалат работници, владата најавува отворање на прашањето за увоз на странска работна сила

Македонската влада претстојнава пролет планира да го отвори прашањето за увоз на работна сила од странски земји поради недостигот на лица од земјава кои се подготвени да работат. Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи денеска на годишната конференција „Економски предизвици во 2023 година: како да го одржиме економскиот раст и ја трансформираме економијата“ рече дека не постои некој од стопанствениците...

„Wild Hearts“ најнова игра во најава што го “размрда” светот на игрите

Слика од главниот сајт на играта Wild Hearts во сопственост на EA Games
„Wild Hearts“ е најновата игра, која што иако е во најава, веќе го "размрда" светот на игрите. Се работи за Co-Op RPG игра што може да се игра со три играчи истовремено, каде со оружја од блиску, со лак и со стрели можете да се ловат џиновски чудовишта во прекрасен амбиент на отворен свет и природа. Првиот трејлер за...

Нови игри коишто е планирано да излезат во претстојниов период

Фото GTA San Andreas Remastered
Многу значајни информации за излегувањето на нови игри ни доаѓаат периодов, за коишто сме сигурни дека владее огромен интерес меѓу гејмерите во земјава. Па така, GTA трилогијата добива ремастер. Се работи за игрите GTA 3, GTA Vice City и GTA San Andreas, кои ќе излезат во најнови модерни верзии на 11-ти ноември. Од овие три игри најголемо внимание добива GTA...

Порталб: Автобусите во Тетово ќе сообраќаат од понеделник до сабота од 06 до 20 часот

Јавното претпријатие „Тетово транспорт“ преку Фејсбук информираше за автобуските линии што ќе сообраќаат во Тетово од понеделник до сабота од 06 до 20 часот, пренесува „Порталб.мк“. Линија број 1 На секои 30 минути, со почеток во 06:00 часот Поаѓање од: „Автобуска станица“, „Зелен пазар“, „Центар“, „Шарена џамија“, „Средно медицинско училиште“, „Универзитет во Тетово“, „Универзитет на Југоисточна Европа“. Враќање од: "Универзитет на Југоисточна Европа", "Универзитет...

Реконструкцијата на Универзална сала ќе започне во мај, ќе се задржи стариот лик

Во мај годинава ќе започне реконструкцијата на Универзална сала, откако ќе заврши тендерот за изведувачките работи. Таа ќе остане во автентичниот изглед, во постојниот облик и големина, за и понатаму да биде во колективната меморија како симбол на солидарноста. Тоа го посочи премиерот Зоран Заев, кој заедно со градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, денеска го најавија почетокот на...

По изречените казни, роднини на осудените во случајот „Монструм“ најавија протест во петок

Незадоволни од донесената пресуда од три доживотни и две казни од по девет и 15 години затвор за случајот „Монструм“, роднини на осудените повикаа на протест бидејќи како што кажаа, тоа е единствениот начин на борба. Бедри Ајдари, роднина на еден од осудените во случајот, денеска пред Кривичниот суд во Скопје рече „ова е еден вид на војна“. „Ова не...

Мицкоски во среда повикува на протест, од СДСМ му возвраќаат дека е очаен губитник

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес-конференција соопшти дека нивната партија почнува со протести што ќе се одржуваат во следниот период. Првиот тој го закажа за во среда од 18 часот, а повод е поскапувањето на струјата. Протестниот марш ќе го одржат од Министерството за правда до Регулаторната комисија за енергетика, а Мицкоски на учество ги повика не...

Онлајн сет со електронска музика од Милан Димитриев во среда од 20:30 часот

Милан Димитриев („Methamill“), кој е свежо, амбициозно и прогресивно име на елекронската музика, ќе има онлајн сет во среда, со почеток во 20.30 часот. Methamill или Милан Димитриев како ран тинејџер е многу активен по културно развивачки настани и случувања. „Следат разни истражувања низ стилови и жанрови од технa па до хаусови, од трансови до џунгли и икршеници со цел пронаоѓање...

Со серија настани се одбележува Меѓународниот ден на младите

Меѓународниот ден на младите, 12 август, денеска ќе биде одбележан со серија на настани. Со две панел дискусии што ќе се одржат во „Јавна соба“, со почеток од 18 часот, Агенцијата за млади и спорт (АМС) денеска ќе го одбележи овој датум. На првата панел дискусија на тема „Младински центри“, ќе говорат директорот на АМС, Дарко Каевски и Драган Атанасов...

Крива Паланка утре ќе прими 800 Французи од авантуристичкото патување „Еуроп – Раид“

Околу 800 Французи од авантуристичкото патување „Еуроп - Раид“ утре ќе ја посетат Крива Паланка за да донираат училишна и спортска опрема на деца кои немаат пристап до училиште или живеат во неповолни услови. „260 екипажи, секој патник во возило „Пежо 205“, тргнаа од Париз на 27 јули, во духот на меѓународната солидарност, носејќи со себе 17 тони училишна опрема...

СЈО најави прес-конференција за денеска во 13 часот

Специјалното јавно обвинителство за денеска во 13 часот најави прес-конференција во просториите на обвинителството. Во најавата, од СЈО не соопштуваат кој е поводот и што ќе биде тема на прес-конференцијата. Последната прес-конференција СЈО ја одржа на 29 јуни, оваа година, кога специјалната јавна обвинителка информираше за подигањето на 17 обвиненија за 18 случаи, против 94 физички и седум правни...

Ниту СДСМ, ниту ВМРО-ДПМНЕ не сакаат да ја коментираат изјавата на Груевски за оставка

И владејачкиот СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ не сакаат официјално да ја коментираат денешната изјава на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, дека е подготвен да си поднесе оставка од позицијата прв човек на најголемата опозициска партија. Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски, за „Мета“ изјави дека партијата нема да ја коментира најавата. - Неумесно е за нас да се мешаме во внатрепартиските работи...

СЈО најави прес-конференција во 12 часот, прва по три и пол месеци пауза

Специјалното јавно обвинителство за денеска во 12 часот најави нова конференција за медиуми. Оттаму не најавуваат за што ќе станува збор на прес-конференцијата ниту дали ќе биде презентирана нова истрага. Последната прес-конференција СЈО ја одржа на 18 ноември лани, кога го презентираше случајот „Таргет“ во кој откри дека вкупно 5.817 телефонски броеви незаконски биле прислушувани од Управата за безбедност и...

Повеќе од 30.000 починати во Газа, најголем дел се жени и деца

Повеќе од 30.000 Палестинци се убиени во Газа од 7 октомври до денес, според податоците на Министерството за здравство на Хамас, а најголем број од починатите се жени и...