fbpx
Таг: награди

таг: награди

Избрани победниците на видео-конкурсот „Светло, камера, климатска акција!“

Избрани се трите победнички видеа на CTRLZ предизвикот – видео-конкурс „Светло, камера, климатска акција!“ што го објави Фондацијата Метаморфозис. На видео-конкурсот пристигнаа вкупно 14 авторски дела, кои беа оценувани од комисија составена од новинари во Новинската агенција „Мета.мк“ и претставници на Британската амбасада. При оценувањето, најмногу се вреднуваа идејата, креативноста при изработката и силината на пораката на доставените содржини. При...

„Моќта на кучето“ ја зеде наградата за најдобар филм, „Дина“ со пет награди на вчерашното доделување на BAFTA

Вчера, во просториите на Ројал Алберт Холот во Лондон се одржа 75-то издание на церемонијалното доделување на филмските награди од страна на Британската академија за филм и телевизија (BAFTA) што традционално се одржува од 1949 година. Каубојската драма, „Моќта на кучето“ ги доби наградите од двете главни категории, најдобар филм и најдобра режија за филмската креаторка, Џејн Кемпион. За време...

Децата со нетипичен развој се вистински херои, кај нас стигматизирани, во светот одликувани

Дени, кој сам научил да свири хармоника иако не гледа убаво, е само едно од децата со нетипичен развој кои се вистински херои, препознаени и одликувани во светот онака како што заслужуваат. https://soundcloud.com/ilinka-iljoska-333638294/deki-vaka-negleda-just-let-there-be-no-war-anymore?utm_source=clipboard&utm_medium=text&utm_campaign=social_sharing&fbclid=IwAR2WtU6qrEWhWKWAIstKLU58IFqWCHlTGjvtdJOe_cSlztjLt-l0OcRnB0U   Нивните освоени медали во пливање, танцување, па дури и во меѓународни научни натпревари сведочат колку труд и љубов вложуваат во тоа што го прават. Кон крајот на минатата...

Учениците од С Македонија брилираа на Светскиот ученички куп 2021 во Дубаи

Македонската делегација која ја сочинуваа 10 ученици од ПСУ „Јахја Кемал“, 3 ученици од ООУ“ Ј.Х. Песталоци“ – Скопје и двајца ученици од локално училиште во Дубаи, кои во конкуренција од 23 земји, успешно ги одбранија државните бои на Светскиот ученички куп 2021 (The World Scholar’s Cup – WSC). На овој наптревар чија цел е да ги охрабри учениците да...

ЗНМ ги додели наградите на тема „Справување со загадувањето на воздухот“

Здружението на новинарите на Македонија денес ги додели наградите за најдобри новинарски содржини изработени на темата „Справување со загадувањето на воздухот -зајакнување на јавната свест за проблемите и можните решенија“. Првата награда припадна на Истражувачката репортерска лабораторија (ИРЛ) за истражувањето „Заговор против воздухот“ или како Македонија остана последната европска депонија“ во првата епизода од серијалот на редакцијата поради предизвиканата гледаност...

Кардиохирургот Сашко Јовев е прогласен за „Маж на годината 2021“

Вчера во хотелот DoubleTree by Hilton во Скопје по четврти пат се одржа настанот „Мажи на годината“ во присуство на голем број претставници од бизнис секторот, политиката и јавниот живот. Беа избрани 13 најуспешни мажи во 13 категории кои ја одбележале 2021 година. Според официјалниот избор на жири комисијата во чиј состав се членови од институции, новинари, претставници на бизнис...

Онлајн изложба „Мироносно цвеќе за пријателството“ на Живко Поповски – Цветин

Познатиот хуманист и сликар Живко Поповски – Цветин, вчера ја отвори својата изложба „Мироносно цвеќе за пријателството“ и ги додели Цветиновите награди за мир. Изложбата се организира онлајн, а сликарот ги повика сите лица кои имаат негова слика до 9 јануари да се фотографитат на улица „Македонија“ во Скопје или во својот дом и да учествуваат на онлајн изложбата на...

Средношколци на „Trash Fashion“ изработија еколошки креации инспирирани од фолклорот

Вчера по 10-ти пат се одржа „Trash Fashion“ во Кинотеката на Северна Македонија. Тема за изработка на моделите за овој натпревар годинава беше: „Модерна традиција – реконструкција на народни носии или традиционални облеки од Република Северна Македонија“. Во таа насока, средношколците од земјава дизајнираа и изработија модни креации, така што ќе научат за вредноста на предметите кои најчесто се сметаат...

Прогласени најдобрите атлетичари во Македонија за 2021

Атлетската федерација на Македонија ги прогласи најуспешните и најдобрите атлетичари за 2021 година во младинските и сениорски категории во машка и женска конкуренција. Претседателката на федерацијата Александра Војнеска Зикова во своето обраќање на церемонијата, која вчера се одржа во Дојран, истакна дека оваа година е една од најуспешните бидејќи се соборени повеќе национални рекорди, а освоени се и медали...

Шекеринска ги награди припадниците на АРМ кои учествуваа во гасењето на пожарите летово

Припадниците на Армијата кои учествуваа во справувањето со пожарите кои летово ја зафатија Северна Македонија, денеска беа наградени со парични награди и стимулативни мерки, информираат од Министерството за одбрана. Министерката за одбрана Радмила Шекеринска на почетокот од своето обраќање во касарната Илинден, ги повика припадниците на Армијата со едноминутно молчење да оддадат почит на жртвите во несреќата во Бугарија. „Секој граѓанин...

Во Валандово започна пилот-проект за селекција на отпадот од граѓаните

Општина Валандово го започна пилот-проектот за селекција на отпадот на нејзина територија, за што е создадена општествено одговорна апликација „Селектирај отпад“. „Селектирај отпад“ е прва апликација во нашиот регион која има за цел да го промени начинот на собирање на отпад, а воедно и нуди можност за личен паричен бенефит за граѓаните од своето учество“, информираат од локалната самоуправа во...

Отворен Самитот за женско претприемништво и доделени првите награди

Денеска во Скопје почна дводневниот прв Самит за женско претприемништво „Нови перспективи за женско претприемништво“, што се одржува во хотелот „Александар Палас“. На настанот беа доделени и првите награди, во категоријата на мали и средни претпријатија, а нив ги добија: СЕМОС едукација и директорката и сопственик Валентина Тасева и Ана Христовска од компанијата за градежништво Линди Гроуп. Наградите ги доделија...

Утре започнува првиот годишен Самит на Националната платформа за женско претприемништво

Националната платформа за женско претприемништво на 18 и 19 ноември во хотелот „Александар Палас“ ќе го одржи првиот годишен Самит на тема „Нови перспективи за женско претприемништво“. На самитот за прв пат ќе бидат доделени и награди за најуспешни жени претприемачки, кои ги доделува Министерството за економија како институционален покровител на настанот. Исто така, Националната платформа ќе додели и две награди...

„Другата страна на реката“ на Антониа Килијан-најдобар филм на „Киненова“

На филмскиот фестивал „Киненова“, Стефан Арсенијевиќ за филмот „Страхиња Бановиќ“ ја доби наградата за најдобар режисер, Давид Боневил и Диего Роша за најдобро сценарио за филмот „Последното капење“, специјална награда од жирито ѝ беше доделена на Ивона Синежинска за „Аматери“, а нововостановената награда „Упа“ за најдобро актерско остварување и припадна на Мелика Форотуан од филмот „Пари“. „Другата страна на реката“...

Рускиот „На работ“ и канадскиот „Врева“ – најдобри филмови избрани на „Џифони Македонија“

Рускиот филм „На работ“ (On the edge) во режија на Едуард Бордуков е најдобар филм според жирито на сениорите на 9. Филмски фестивал за млади „Џифони Македонија“. Продуцентот на филмот Михаил Дегтиар беше гостин на фестивалот и синоќа на затворањето во Кинотеката се заблагодари за признанието што му го дадоа младите од Македонија на овој филм. Станува збор за еден...

УКИМ ги додели наградите на најдобрите дипломирани студенти

Денеска пред платото на Ректоратот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје беа доделени пофалниците и пригодните награди за најдобрите дипломирани студенти за академските 2018/2019 и 2019/2020 година. Наградата – златник со ликот на светите Кирил и Методиј, за учебната 2018/2019 година ја примиле вкупно 23 студенти, додека за учебната 2019/2020 година биле наградени вкупно 26 студенти. Покрај тоа, на...

Андреј, Илин и Алекс се победници на петтиот скејтбординг натпревар што викендов се одржа во Скопје

Петтото издание на скејтбординг натпреварот „One More Try Skopje Vol.5“ викендов се одржа на повеќе локации во Скопје и на него се прикажаа одличните вештини кои ги владеат скејтбордерите од земјава. Од целиот настан како севкупни победници по скејтбординг се издвоија: Андреј Костоски, кој го освои првото место, Илин Колевски го освои второто место, додека Алекс Андевски беше треторангиран,...

Доделени ЕУ наградите за истражувачко новинарство за 2020 година

„Наградите од Европската Унија за истражувачко новинарство“ за најдобри остварувања во 2020 година во Македонија беа доделени во средата во хотелот Александар Палас во Скопје. Заменик-амбасадорот на Европската делегација во Скопје, Џулијан Васало истакна дека истражувачкото новинарство е од голема важност, бидејќи придонесува во заштита на јавниот интерес и бара отчетност од оние кои се на власт. Тој додаде дека „храбри...

Македонската апликација Challenger воведе награди за секој изминат километар на велосипед

Велосипедистите од вчерашниот ден добија нова поволност за редовното користење на ова превозно средство. Македонската мобилна апликација Challenger лансираше нова функционалност, со којашто се наградуваат корисниците коишто активно возат велосипед. За секој поминат зелен километар корисниците добиваат поени, кои потоа може да се заменат за попусти во локални бизниси. Исто така, со исполнување на зададени предизвици се добиваат и директни...

„Доза среќа“ со златен медал и специјална награда на Светскиот натпревар за наука, животна средина и инжерество

Македонскиот тим од Здружението Дневен центар „Доза среќа“ на Светскиот натпревар за наука, животна средина и инженерство (WSEEC) на крајот од јуни освоија златна медала и специјална награда за нивниот проект „Influence of active components of solutions of herbal plants from certain ecological sites and their application in the treatment of certain infectious diseases“, којшто добри одлични оценки од...

Утре отворање на изложбата „Жени во занаетчиство“ по повод Деновите на занаетчиството

Во чест и обележје на Деновите на занаетчиство, утре во Кабинетот на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски ќе биде отворена изложбата „Жени во занаетчиство“ чијшто покровител е...