fbpx
Таг: маркети

таг: маркети

Трајковски: Трговците да ги задржат цените на ниво на стандардот на граѓаните

Државните пазарни инспектори правеле контроли и вршеле надзори во сите големи синџири маркети во државата, а целта била да се види дали се почитуваат антикризните мерки за намалување на цените. Како што информира директорот Горан Трајковски, од првичните информации, имало прекршоци, но ќе се почека да завршат надзорите во целост. Трајковски кажа дека ДПИ нема надлежност да влијае врз формирањето...

Инспекторите затворија уште пет маркети, не ги продавале производите по намалени цени

Директорот на Државниот пазарен инспекторат, Горан Трајковски информира дека инспекторите казниле и затвориле уште пет маркети во земјава, и тоа во Кавадарци, Гостивар, Куманово и Тетово. Тој им се заблагодари на сите граѓани кои пријавуваат неправилности во Државниот пазарен инспекторат на 02/191. „Во повеќе наврати напоменав дека секој мора да ги почитува законите и Одлуките на Владата. Исто така, нема...

Бектеши: Ќе се забранат акции и промотивни цени во маркетите, ќе има замрзнување на цените

Ланската, кризна година најголемите синџири на маркети не само што ја завршиле позитивно, туку и со профити и зголемување на приходите, изјави денеска министерот за економија Крешник Бектеши, и објави дека Министерството за економија испратило предлог до Владата да се воведе забрана за акциска продажба и промоција на продукти од страна на синџирите маркети до 30 ноември. „Изгледа чудна одлуката,...

Намалени цените на тестенините и млечните производи, се чека одлука за шеќерот, оризот и за јајцата

Министерот за економија Крешник Бектеши, кој денеска, заедно со премиерот Димитар Ковачевски и директорот на Државниот пазарен инспекторат Горан Трајковски беа во посета на маркети за да видат дали се почитува одлуката за намалување на цените на тестенините и на млечните производи, кажа дека на почетокот на наредната недела ќе се донесат одлуки и за цените на шеќерот, јајцата...

Битиќи: Трговците сè уште не ги намалиле цените на тестенините и на млечните производи, имаат рок уште два дена

Фатмир Битиќи, вицепремиерот за економски прашања денеска изјави дека според информациите со кои располага, трговците сè уште не ги намалиле цените на тестенините и на млечните производи. Инаку, намалувањето треба да стапи во сила на 16 март, но дотогаш им беше оставен простор на трговците да се подготват и дел од нив, доколку се во можност, предвреме да ги намалат...

Од утре на рафтовите ќе има леб за 33 денари, производителите почнуваат правна битка со Владата

Од утре во маркетите ќе почне да се испорачува бел и полубел леб од 33 денари, соопштија од Групацијата на мелничко пекарската индустрија. Сепак, како што соопшти претседателот на Групацијата, Горан Малишиќ, ќе биде поведена правна постапка за наплата на штетата што се претрпува од владината одлука за замрзнувањето на цената на лебот. Малишиќ вели дека Владата донела неуставна и...

Бектеши: Од вчера сe пониски цените на основните прехранбeни продукти

По донесување на одлуката за повторното замрзнување на маржите на основните прехранбени производи, цените во маркетите веќе од вчера почнаа да се намалуваат, а очекувам дека овој тренд на намалување на цените да продолжи и во наредните денови. Пазарните инспектори се на терен за да утврдат дали трговците ја почитуваат одлуката, изјави министерот за економија Крешник Бектеши во гостувањето...

За еден месец собрани 235.000 евра од продажба на кеси, ќе се инвестираат во еколошки проекти

За само еден месец, во декември минатата година, се собрале над 14 милиони денари или околу 235.000 евра од продажбата на пластични кеси. Тие ќе бидат наменети за еколошки проекти, а Министерството за животна средина наскоро ќе направи Програма со првите приоритети за инвестирање, информираше денеска министерот Насер Нуредини. Откако пред речиси два месеци стапи на сила забраната за пластичните...

АХВ: Забранет за промет и повлечен од продажба замрзнатиот зеленчук во кој беше најден глушец

Откако викендов по социјалните мрежи кружеа коментари на слики од битолчанец, кој купил замрзнат микс од зеленчук, со мртов глушец во него, Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) денеска соопштија дека: „Поради сомнеж за физичка контаминација  (присуство на страно тело – глушец) во замрзнат зеленчуков микс „Сани фантази- Царски микс”, по потекло од Република Србија, увезен од КАМ ДООЕЛ,...

Инспекциските служби ќе вршат интензивни контроли за време на овој викенд без ДДВ, како за протоколите така и за цените

Инспекциските служби за време на викендот без ДДВ, ќе продолжат со интензивни контроли на терен, во делот на почитување на здравствените протоколи, како и на цените на производите, информираат од Влада. Државниот пазарен инспекторат (ДПИ) ќе спроведува контроли со цел да се спречат можни манипулации со цените на производите. Конкретно ДПИ ќе врши контрола дали цените на производите воведени во...

Бектеши: Маркетите се должни да обезбедат редарски служби пред и внатре во објектот

Сите трговци од денеска се должни да обезбедат радарска служба при влезот и во внатрешноста на објектот за да се запази минимум потребното растојание помеѓу лицата и да се обезбеди спроведување на дезинфекција на раце при влез во објектот, информираше министерот за економија Крешник Бектеши презентирајќи ја Уредбата која беше донесена на владина седница. Тој додаде дека трговецот е должен...

Општините ќе одредат кои маркети ќе доставуваат продукти во текот на полицискиот час

Во согласност со новите мерки, кои стапуваат на сила утре во 16 часот, Општинските кризни штабови ќе треба да определат маркети од каде ќе се обезбедуваат граѓаните за време на продолжениот полициски час, објасни Владата преку соопштение до медиумите. Имено, според одлуката од 36-тата владина седница, од утре полицискиот час за сите граѓани во работните денови ќе почнува во 16...

Локалните продавачи работат со заштита и со поголема претпазливост

Покрај рестрикциите што ги воведоа големите маркети - скратено работно време и регулиран влез на купувачите - сепак, за дел од локалните продавници остана да работат еден час помалку или со стандардно работно време. Вработените велат дека колку и да се заштитени, сепак се случува купувачите да доаѓаат без заштитна маска на лицето или ракавици. Апелираат и до нив,...

Претставниците на маркетите уверуваат дека залихи има доволно и нема место за паника

Министерот за економија, Крешник Бектеши, апелираше граѓаните да купуваат разумно во маркетите, бидејќи залихи има доволно. Тој додаде дека во маркетите се создава најголема гужва и оттука се доведува во прашање здравјето на вработените. „Ги повикувам граѓаните разумно да купуваат, секој супермаркет ќе направи интерен план за работа со цел да излез во пресрет на граѓаните. Место за паника нема,...

Продажбата на зелените пазари е намалена за 20 проценти

Откако големите супермаркети имаат мали зелени пазари, продажбата на градските зелени пазари е намалена за околу 20 проценти, беше денеска истакнато во Стопанска комора. Даниела Михајловска-Василевска од Стопанска комора истакна дека за да се зголеми продажбата, потребна е модернизација на пазарите преку инвестиции во изгледот и во условите за пазарење, како и со воведување нови содржини на пазарите заради задржување...

70 проценти од пилешкото во Британија, заразено со бактерија

Речиси 70 отсто од пилешкото месо што се продава во британските супермаркети е заразено со бактеријата кампилобактер, се наведува во извештајот на Британската агенција за безбедност на храната(ФСА), пренесуваат медиумите во Велика Британија. Според извештајот, во речиси 18 отсто од заразеното пилешко месо присуството на бактеријата е поголемо од дозволеното. ФСА иницирала истражување за заразените производи, кое ќе трае најмалку една година, пренесуваат...

„Метро“ го продава имотот во Грција

За 65 милиони евра, германскиот синџир супермаркети „Метро АГ“ ги продава филијалите на „Макро кеш и кери“ (Makro Cash & Carry) во Грција, на локалната малопродажна група „Склавентис“ (Sklavenitis). На продажба е целокупниот имот од девет големи продавници и недвижен имот. „Метро АГ“ ги продаде своите супермаркети „Реал“ и во Турција.

Синдикатите на пет универзитети најавија протест заради непотпишување на колективниот договор

Вработените на пет универзитети најавија протест за утре како израз на незадоволство што со нив не е потпишан колективен договор. Синдикатите на Универзитетот во Тетово, „Гоце Делчев“ од Штип,...