fbpx
Таг: Мариупол

таг: Мариупол

Велика Британија праќа ракетни системи со долг дострел во Украина, Зеленски на терен во повеќе градови

Велика Британија ќе испрати ракетни системи со долг дострел М270 во Украина, откако Русија ги погоди преградијата на Кијив за првпат од април наваму, пренесе Би-би-си. Овие ракетни системи можат да истрелаат прецизни ракети до 80 километри, што е подолг дострел од која било ракетна технологија користена досега во војната. Британското министерствио за одбрана појасни дека овие високо способни ракетни...

Украински борци се предаваат во Мариупол, Зеленски обвини дека Русија користи забрането оружје

Официјална Москва соопшти дека уште речиси 700 украински борци се предале во окупираниот град Мариупол, пренесе Ројтерс. Истовремено, САД се последната земја која што повторно ја отвори својата амбасада во Кијив. Украина издаде наредба на својот гарнизон во Мариупол да се повлече, но крајниот исход од битката за пристанишниот град на Азовското море останува нерешен. Според водачот на проруските сепаратисти кои...

Војниците од Азовстал се евакуираат на руска територија, Украина бара да бидат ослободени

Заменик-министерката за одбрана на Украина, Хана Малиар изјави дека судбината на војниците бранители на Мариупол ќе биде завршена во моментот кога тие ќе бидат предадени на украинските власти, пренесува Би-би-си. Владее несигурност што ќе се случува со војниците што беа заробени во челичарницата Азовстал, поаѓајќи од фактот дека сите завршија на места окупирани од руските сили. Ројтерс јави дека вчера...

Евакуирани 264 украински војници од Азовстал, во челичарницата чекаат преостанатите

Украинските власти потврдија дека започнала евакуацијата на опколените украински војници во челичарницата Азовстал во Мариупол, јавува Би-би-си. 53 тешко повредени војници биле одведени во Новоазовск, град под контрола на руските сили, додека дополнителни 211 војници биле евакуирани во Оленивка - град под контрола на руските сили. Русија претходно соопшти дека бил постигнат договор со Украина за евакуација на повредените војници...

Борбите за Мариупол продолжуваат, САД ѝ помага на Украина и со разузнавачки информации

Руските сили продолжуваат со воените дејствија во челичарницата Азовстал во Мариупол, каде што украинските сили се обидуваат да ги задржат своите позиции во индустрискиот комплекс, јавува Укринформ. Русија користи авиација, пешадија и артилерија и од 3 мај се обидува од неколку локации да навлезе и да ја заземе фабриката. Претпоставките се дека руските сили се обидуваат целосно да ја...

Жестоки борби се водат во фабриката Азовстал во Мариупол

Руските сили влегоа во фабриката Азовстал во Мариупол и водат жестоки битки за заземање на најголемата челичарница во Европа, јавува Би-би-си. Ваквиот потег доаѓа во момент кога украинскиот претседател Володимир Зеленски побара од Обединетите нации да асистираат во спасување на повредените лица кои се наоѓаат внатре. Укринформ ги пренесува информациите на украинските војници кои ја бранат Азовстал, потенцирајќи дека во...

Американски функционер предупредува: Русија планира да анектира делови од источна Украина

Русија планира да анектира голем дел од источна Украина кон крајот на овој месец, предупреди висок американски функционер, а фабриката за челик во Мариупол, која е последното упориште на отпорот во градот, беше под обновен напад еден ден по првата евакуација на цивили од централата, пренесе Асошиетед Прес. Мајкл Карпентер, американскиот амбасадор во Организацијата за безбедност и соработка во Европа,...

Крвав Велигден во Украина – почнува третиот месец од руската инвазија

Денешниот ден е почетокот на третиот месец од руската инвазија на Украина, што донесе еден од најголемите ужаси на европска територија во 20. и 21. век, со десетици илјади мртви и милиони раселени, со многу населени места претворени во урнатини. Велигден за десетици милиони Украинци што се уште во земјата или се раселени во странство минува во знакот на војната,...

Нема да има Велигденско примирје во Украина, сателитски снимки покажуваат нови гробници во Мариупол

Нема да има прекин на огнот во Украина ниту за време на претстојните Велигденски празници, иако имаше надеж дека големиот христијански празник ќе биде причина народот да добие мир, пишува Би-би-си по вчерашната изјава на украинскиот претседател Володимир Зеленски кој во своето обраќање кажа дека руските дипломати го одбиле нивниот предлог за мирување на воените дејствија за време на...

Путин нареди блокада на фабриката Азовстал во Мариупол, Украина тврди дека Русија не може да ја заземе

Рускиот претседател Владимир Путин денеска им нареди на нејзините сили да ги запрат нападите на челичарницата Азовстал во Мариупол, но и да го блокираат влезот и излезот во овој огромен индустриски комплекс. Ваквиот потег следи откако рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу призна дека борбите за Мариупол продолжуваат околу оваа фабрика, во која има илјадници украински борци, пренесува Гардијан. По...

И покрај почетокот на офанзивата во Донбас, Русија засега не може да постигне големи пробиви

Офанзивата на руските сили во источна Украина веќе е започната, но засега тие не успеваат да обезбедат големи пробиви на територијата на Донбас кој е под контрола на украинските власти, го пренесува Би-би-си извештајот на Институтот за проучување на војната. Американскиот тинк-тенк додава дека официјална Москва засега ги ставила под своја контрола помалите градови на фронтот, Рубежње и Попасна. Покрај...

Рускиот воен брод „Москва“ тешко оштетен, Украина тврди го погодила со ракета

Најважниот брод на руската црноморска флота, ракетниот крстосувач „Москва“ е тешко оштетен од експлозија. Украинската војска тврди дека бродот е погоден од нивна страна со ракета „Нептун“, што предизвикало сериозни оштетувања, јавува Укринформ. Руското Министерство за одбрана потврди дека бродот е оштетен, но вели дека „експлодирала муниција по претходно избиен пожар“. Екипажот на бродот е евакуиран, а рускиот извор...

Бајден го обвини Путин за геноцид во Украина, Русија трупа дополнителни сили за напад на истокот

Американскиот претседател Џо Бајден за прв пат изјави дека диктаторот Владимир Путин врши геноцид во Украина. Зборувајќи на настан во сојузната држава Ајова, Бајден пред присутните граѓани рече: „вашиот семеен буџет, вашата способност да го наполните резервоарот - ништо од тоа не треба да зависи од тоа дали диктаторот ќе објави војна и ќе изврши геноцид“, пренесува Би-би-си. Откако подоцна...

Украина стравува од руски провокации во Молдавија, бројот на загинати цивили се искачи на 1.793

Руските вооружени сили може да се обидат да направат провокации од отцепениот регион Приднестровје во Молдавија и за тоа да ја обвинат Украина, предупредија денеска од украинскиот генералштаб, пренесува Би-би-си. Приднестровје е самопрогласена пара-држава која се отцепи од Молдавија и во која се стационирани руски војници изминативе три децении, а којашто се наоѓа долж границата со Украина и е...

Конвој на Црвениот Крст со помош за Мариупол заглавен во Запорожје поради загриженоста за безбедносните гаранции

Конвојот на Црвениот Крст (МКЦК) кој носи хуманитарна и медицинска помош во Мариупол е блокиран во Запорожје бидејќи сè уште не се добиени потребните безбедносни гаранции за тимот, пренесе Би-Би-Си. Тимот на Црвениот крст, исто така, се надеваше дека ќе го надгледува извлекувањето на стотици цивили од Мариупол во автобусите обезбедени од украинската влада. Тие автобуси, повеќе од 40 на...

Путин бара Мариупол да се предаде за да престане гранатирањето, околу 170.000 жители се заробени без струја и без храна

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека гранатирањето на опколениот украински град Мариупол ќе заврши само кога украинските војници ќе се предадат, јави Би-Би-Си. Путин ги кажа овие коментари за време на едночасовниот телефонски разговор со францускиот претседател Емануел Макрон во вторникот вечерта, се вели во соопштението на Кремљ. Но, француските власти соопштија дека рускиот лидер се согласил да ги разгледа плановите...

Украина ги обвинува Русија и Белорусија за трупање нови сили долж нејзината граница

Украинските власти денеска ги обвинија Русија и Белорусија дека доведуваат дополнителни воени сили и опрема на Крим и на белоруско-украинската граница, пренесува Укринформ. „Целта е да се обидат да се подготват за да извршат офанзива за опколување на Киев“, изјавија од украинското Министерство за одбрана. Во однос на Русија, Украина обвинува дека нејзината војска доведува дополнителни војници и војска на Крим...

Судбината на Мариупол му се заканува и на опколениот Чернихив, во Ирпин употребена фосфорна муниција

Покрај битката за Мариупол, слична катастрофална судбина му се заканува и на градот Чернихив на северот на земјата, којшто е опколен од руските сили. Весникот „Гардијан“ јавува дека околу 150.000 жители од овој украински град веќе неколку дена се оставени без струја, а локалните власти предупредуваат дека ги трошат и последните резерви на вода за пиење. Весникот јавува дека од...

Во Мариупол заробени 100.000 жители во ек на борбите, се трупаат нови сили на украинско-белоруската граница

Уличните борби во центарот на пристанишниот град Мариупол продолжија, додека Русија паралелно го гранатира градот. Би-би-си ја пренесува изјавата на украинскиот претседател Володимир Зеленски, во која тој наведува дека во градот се заробени околу 100.000 жители без храна, вода и греење. Во текот на вчерашниот ден 7.026 жители на Мариупол биле евакуирани од градот. Во меѓувреме, Генералштабот на вооружените сили...

Украина повторно го презема клучното предградие на Киев, беснее битката за Мариупол

Украинските сили рекоа дека рано во вторникот го вратиле стратешки важното предградие на главниот град, додека рускиот напад врз јужното пристаниште Мариупол беснееше со несмалено темпо, при што цивилите кои бегаа опишуваат немилосрдни бомбардирања и жртви на улиците, објави Ројтерс. Додека руските сили продолжија со опсадата на Мариупол откако бранителите на јужниот пристанишен град ги одбија барањата да се предадат,...

Нема докази за поврзаност меѓу мозочните удари кај младите и ковид вакцината

Постот што го рецензираме е со пропуштен контекст. Мозочните удари кај младата популација не се поврзани со вакцинацијата против ковид-19. Всушност, во прилогот кој е даден како поткрепа за...