fbpx

Жестоки борби се водат во фабриката Азовстал во Мариупол

-

Руските сили влегоа во фабриката Азовстал во Мариупол и водат жестоки битки за заземање на најголемата челичарница во Европа, јавува Би-би-си. Ваквиот потег доаѓа во момент кога украинскиот претседател Володимир Зеленски побара од Обединетите нации да асистираат во спасување на повредените лица кои се наоѓаат внатре.

Укринформ ги пренесува информациите на украинските војници кои ја бранат Азовстал, потенцирајќи дека во изминативе два дена водат директни борби со руските војници во самата челичарница. Командантот на баталјонот „Азов“ Денис Прокопенко вели дека e горд на неговите војници кои успеваат со натчовечки напори да го задржат напредувањето на непријателот.

Тој додава дека во подземните простории на челичарницата има околу 200 цивили, од кои 20 деца, заедно со околу 500 повредени лица кои се оставени без лекарска грижа.

Би-би-си пишува дека целосната контрола над Мариупол им е важна на руските сили од неколку причини: формирањето копнен коридор меѓу Крим и Донбас, спречувањето на Украина да ги извезува своите стоки преку ова пристаниште, ослободувањето дополнителни воени сили што ќе се упатат на другите фронтални линии и за пропагандни цели.

Украинските воени сили тврдат дека изминатово деноноќие ослободиле неколку населени места кои се наоѓаат на границата помеѓу регионите Миколаив и Керсон на југот на земјата. Сепак, тие додаваат дека руските сили се подготвуваат за офанзивни дејствија за напредување кон регионите Миколаив на југот и Кривиј Рих, јавува Укринформ.

Украинските власти тврдат дека најмалку 25 лица се повредени при руското бомбардирање на Краматорск во регионот Донецк. И покрај офанзивните дејствија, руските сили не можат да ги заземат градовите Луман, Северодонецк и Попасна во Луганската област, јавува Укринформ.

На украинско-молдавската граница, во отцепената област Транснистрија, Украина тврди дека руските сили се обидуваат да провоцираат тензии преку регрупирање на нивните сили во овој регион и подобрување на нивните тактички позиции.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Претседателот Стево Пендаровски на инаугурацијата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, денеска на покана на турските власти, во Анкара присуствуваше на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган. Претседателот Стево Пендаровски честитајќи...
Download Best WordPress Themes Free Download
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
free online course
download huawei firmware
Download Nulled WordPress Themes
udemy free download