fbpx
Таг: мандат

таг: мандат

Српската опозиција размислува да ги врати освоените мандати на изборите

Претставниците на опозициската коалиција „Србија против насилството“ кои бараат поништување на изборите од 17 декември размислуваат да ги вратат освоените мандати во српскиот парламент и во белградското градско собрание, пишува весникот Данас. Според српските закони, освоените мандати им се доделуваат по автоматизам на кандидатите по одржувањето на изборите, а нивна е одлуката дали ќе ги прифатат или не. Дел од...

Манипулација: Стара изјава на Пендаровски за Гоце Делчев извадена од контекст

Во оваа објава на Фејсбук, изјавата на Пендаровски дадена пред четири години е намерно и тенденциозно прикажана без соодветниот контекст. Фактички, од негово интервју направено во јуни 2019 година на Алсат телевизија, извлечена е само една реченица од која погрешно се интерпретира она што го кажува претседателот. Тој во емисијата не вели дека „неспорна историска вистина е дека Гоце...

Директорот на ОТА закажа, па откажа прес-конференција

Директорот на Оперативно-техничката агенција (ОТА), Зоран Ангеловски вчера ги повика медиумите на прес-конференција која што требаше да се одржи денеска од 11 часот, но утрово од неговиот кабинет стигна соопштение дека се одложува пресот на неодложено време поради итни и неодложни работи. Инаку, мандатот на актуелниот директор на ОТА истекува утре, а негов наследник не е избран, при што останува...

Бајден ја почна трката за нова кандидатура: „Ми треба уште време за да ја завршам работата“

Претседателот на САД, Џо Бајден, денеска ја почна својата кампања за повторен избор за претседател, порачувајќи им на гласачите во видео обраќање да му дадат уште време „за да ја заврши работата“ што неговата администрација ја почна пред две години, јави „Гласот на Америка“ (VOA). Бајден ќе биде еден од кандидатите што ќе се борат за официјалната кандидатура од двете...

Почнува трката за нов ректор на УКИМ, рокот за кандидатури е 2 мај

Најстариот универзитет во државата, „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ) од септември треба да добие нов ректор за мандатниот период септември 2023 - септември 2026 година. Во јавниот оглас кој е објавен на веб-страницата на УКИМ, пишува дека условите за избор на ректор се: кандидатот да биде државјанин на С. Македонија, како и да е еден од редовните професори на...

„Продолжуваме со промената“ го врати мандатот, нема да преговара со ИТН на Трифонов ако таа партија добие мандат

Партијата „Продолжуваме со промената“ (ПП) на сегашниот премиер на Бугарија во оставка Кирил Петков, вчера го врати мандатот за формирање нова влада, бидејќи не успеа да собере парламентарно мнозинство што би го изгласало предложениот коалициски владин кабинет, јави бугарскиот новински сајт mediapool.bg. Асен Василев, кој беше номиниран за премиер и го доби мандатот од претседателот на Бугарија, Румен Радев, вчера...

Партијата на Кирил Петков попладнево ќе го врати мандатот – не успеа да собере мнозинство

Премиерот на Бугарија во оставка Кирил Петков, очекува мандатот за составување влада да биде вратен, оти неговата партија „Продолжуваме со промената“ (ПП) не успеала да обезбеди поддршка од 121 пратеник за нова влада, јави mediapool.bg. Петков изјавата ја даде од Грција, каде учествува на церемонијата за завршувањето на изградбата на Меѓусистемската гасоводна врска Грција - Бугарија. „Бугарија не е пред гасна...

По исклучувањето од сообраќај на линијата број 19, ЈСП Скопје денеска доби нов в.д. директор

Јавното сообраќајно претпријатие Скопје (ЈСП Скопје) доби нов директор, една седмица откако на претходниот в.д. директор Иван Илиевски, кој на функцијата беше само пет месеци, му беше прекинат мандатот. Назначувањето доаѓа во време кога јавниот автобуски превоз во Скопје е нарушен и линиите 19 и 20 речиси не функционираат бидејќи приватните превозници се револтирани од тоа што Град Скопје...

Шилегов: Очекувам победа во првиот круг

Откако гласаше денеска во текот на денот, актуелниот градоначалник и кандидат за втор мандат на СДСМ и коалицијата, Петре Шилегов посочи дека одѕивот е онаков каков што тој очекувал. Тој додаде дека исто така очекува да победи уште во првиот круг. „Очекувањата мои се дека ќе имаме победа уште во првиот круг, затоа што во самата кампања скопјани може да...

Вистиномер: Крајот од мандатот – каква е судбината на 20-те најважни ветувања на Шилегов

Во кампањата за локалните избори во 2017 година и на почетокот од градоначалничката функција Шилегов најави амбициозни проекти. Некои од ветените проекти се исполнети – главно изградба и реконструкција на сообраќајници, но дел се покажаа преоптимистички за изведување, а имаше и такви кои беа нереални од кои Шилегов се откажа, пишува „Вистиномер“ во анализата, од која подолу пренесуваме дел. Тука...

Порталб: Ветувањето за решавање на проблемот со Олимпискиот базен во Струга останува неисполнето

Распаднатиот објект на олимпискиот базен во Струга во близина на основното училиште „Браќа Миладиновци“, е место каде што со години се собираат наркозависниците во градот. Многу ветувања се дадени за решавање на овој проблем, но сè уште не е направено ништо. Решавањето на проблемот со базенот беше меѓу другите едно од изборните ветувања на актуелниот градоначалник на Струга, Рамиз...

Радев му го врачи мандатот на Даниел Митов од ГЕРБ за формирање нова бугарска влада

Бугарскиот претседател Румен Радев денеска му го врачи мандатот за формирање на нова бугарска влада на кандидатот за премиер Даниел Митов од коалицијата ГЕРБ/СДС, која што освои најмногу пратеници на неодамнешните парламентарни избори во Бугарија. „Очекувам во рок од седум дена, според Уставот на Република Бугарија, да предложите состав на Министерскиот совет којшто ќе одговори на очекувањата на општеството за...

Порталб.мк: Општина Чаир за три години не успеа да ја започне изградбата на ветените катни гаражи

Висар Ганиу
Останаа уште неколку месеци до локалните избори и до крајот на мандатот на градоначалниците, а градоначалникот на Општина Чаир, Висар Ганиу, сè уште не исполни едно од своите главни ветувања - решавање на проблемот со недостиг на паркинзи, пишува Порталб.мк. Повеќе од три години оваа општина, раководена од Ганиу, не успеа навремено да ги подготви урбанистичките планови за реализација на...

Бектеши ветува работни места, полесни услови за водење бизнис, инвестиции во енергетиката, „Старт-ап село“

Олеснети услови за водење бизнис, намалување на лимитот за основање на фирми, со цел да се поттикне и зголеми приливот на домашни и на странски инвестиции, отворање на повеќе работни места, поттикнување на инвестиции во енергетиката,  туризмот, занаетчиството... најави на денешната прес конференција, министерот за економија Крешник Бектеши. „Најприоритетно е во наредните четири години преку мерките и програмите во рамки...

Новиот амбасадор на ЕУ, Гир му ги предаде акредитивните писма на претседателот Пендаровски

Новиот шеф на Делегацијата на Европската Унија во Скопје, амбасадорот Дејвид Гир денеска му ги предаде акредитивните писма на претседателот Стево Пендаровски. „Амбасадорот Гир вети дека во текот на целиот мандат ќе работи со институциите, политичките сили и сите чинители и сектори на општеството низ целата земја. Претседателот и амбасадорот Гир разменија мислења во врска со процесот на интеграција на...

Заев ќе ја води владата наредните четири години, на 100 дена пред избори ДУИ ќе предложи премиер

Постигнат е коалицискиот договор помеѓу СДСМ и ДУИ, Зоран Заев ќе биде премиер на новата Влада наредните четири години. Сто дена пред истекот на мандатот, на предлог на ДУИ, ќе се избере премиер што ќе ги организира изборите, соопштија лидерите на двете партии, Зоран Заев и Али Ахмети на заедничката прес-конференција по денешната лидерска средба. Договорот се темели на принципи...

Американската амбасадорка Брнс му честиташе на Заев за добиениот мандат

Американската амбасадорка во земјава, Кејт Мари Брнс, упати честитки до лидерот на СДСМ, Зоран Заев, за добиениот мандат за состав на нова Влада, кој претходно му го додели претседателот на државата, Стево Пендаровски. „Честитки до Зоран Заев за мандатот за формирање Влада на Северна Македонија. Со нетрпение чекаме да работиме со новата Влада, откако ќе биде формирана. Како нова членка...

Заев го доби мандатот за нова влада, вети почитување на Охридскиот и договорите со Грција и Бугарија (Галерија)

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска напладне од претседателот на државата Стево Пендаровски го доби мандатот да формира нова влада, за која рече дека ќе биде стабилна, европски ориентирана и отчетна. Заев рече дека со ДУИ сè уште се преговара, но не сакаше да открива детали за да не станат преговорите „медиумски“, но вети дека штом ќе има нешто да...

Пендаровски ќе му го довери мандатот на Заев иако е неизвесно со кого ќе коалицира СДСМ

Утре во 12 часот, претседателот на државата, Стево Пендаровски ќе го му довери мандатот за состав на Влада на Зоран Заев, во име на коализијата „Можеме“ којашто освои најголем број пратенички мандати во Собранието, соопштија од претседателскиот кабинет. Како што велат оттаму, Заев веќе го информирал претседателот Пендаровски за преговорите со повеќе партии за обезбедување на неопходното мнозинство во Собранието...

Избран старо-новиот Надзорен одбор на МРТ со пет години мандат и по 400 евра плата

Програмскиот совет на МРТ на седницата одржана на 6 февруари го избрал новиот Надзорен одбор на МРТ со мандат од пет години. Како што се наведува во одлуката објавена на веб-страницата на МРТ, мандатот на членовите на Надзорниот одбор на МРТ започнува на 5 март. Дел од избраните членови на Надзорниот одбор и досега членуваа во органот на јавниот...

Пешаци претрчуваат преку булевар „Србија“ кај зградите на Џевахир, ЦУК бара пешачки премин

Центарот за управување со кризи покрена иницијатива до Градот Скопје да се направи пешачки премин или кружен тек на булеварот „Србија“, кај зградите на Џевахир, за да се спречат...