fbpx
Таг: мандат

таг: мандат

Груевски најави оставка од пратеничката функција пред Собранието да гласа за одземање на мандатот

Пред Собранието да гласа за одземање на неговиот пратенички мандат поради повеќе од 6 месеци неоправдано отсуство, поранешниот премиер и бегалец од правдата, Никола Груевски, преку својата Фејсбук страница најави дека ќе поднесе оставка од пратеничката функција. Груевски е осуден на две години затвор во случајот што против него го водеше Специјалното јавно обвинителство за нелегалната набавка на луксузен мерцедес...

Седницата на која ќе се расправа за одземање на мандатот на Груевски ќе се одржи по 7 јуни

Претседателот на Собранието, Талат Џафери на денешната средба со новинарите информираше дека собраниската седница на која ќе се расправа за одземање на мандатот на Никoла Груевски, ќе се одржи по 7 јуни. На истата седница може и да се расправа за новите министри, доколку стаса предлог од премиерот да се изберат нови. Според Џафери, од формален аспект нема пречки двете...

Комисијата го изгласа предлогот на Груевски да му се одземе пратеничкиот мандат

Комисијата за мандатно-имунитетни прашања го изгласа предлогот, да му биде одземен мандатот на пратеникот во бегство, Никола Груевски, по основ дека е неоправдано отсутен повеќе од шест месеци. Предлогот беше изгласан со пет гласа „за“, а пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не гласаа. Предлогот треба да се најде на пленарна седница, на која што пратениците треба да ја донесат конечната одлука за...

Kостадинов ги повика пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да гласат за одземање на мандатот на Груевски

Пратеникот од СДСМ, Костадин Костадинов денеска ги повика своите колеги од ВМРО-ДПМНЕ да гласаат за одземање на мандатот на Никола Груевски, пратеник и поранешен премиер кој избега во Унгарија и доби азил. „Исто како Груевски, и Мицкоски сака да префрла одговорност на неговите пратеници кога му е тешко да соопшти јасна одлука и став“, рече Костадинов и додаде дека лидерот...

Денеска седница за одземање на пратеничкиот мандат на Груевски

Со почеток во 11 часот, денеска собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања ќе решава за одземање на мандатот на пратеникот Никола Груевски, кој минатата година во ноември избега во Унгарија, каде доби политички азил. Седницата ќе ја води потпретседателката, Снежана Калеска -Ванчева бидејќи досегашниот претседател на комисијата, Павле Богоевски минатата седмица си даде оставка по скандалот со неговиот телефонски...

Павле Богоевски си поднесе оставка како пратеник

Павле Богоевски си поднесе оставка од функцијата пратеник во Собранието, по аферата со аудио снимката на која се слуша како нарачува „пола“ од нешто, за што подоцна тој кажа дека било масло од канабис. Оваа негова одлука ја одложи процедурата за одземање на пратеничкиот мандат на избеганиот поранешен премиер Никола Груевски. Одлуката ја соопшти предмалку на седницата на Комисијата за мандатното-имунитетни...

На собраниска комисија ќе расправа за одземање на мандатот на Груевски

За денеска во 11 часот e закажана седницата на собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, на која ќе се расправа за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски, кој повеќе од 6 месеци е неоправдано отсутен од собраниските обврски. Доколку предлогот за одземање на мандатот биде усвоен на комисијата, ќе биде испратен за одлучување на пленарна седница. За одземање...

Иванов сè уште не побарал термин за годишното обраќање во Собранието

Нема најава од претседателот на државата, Ѓорге Иванов дека сака има годишно обраќање во Собранието, рече собранискиот спикер, Талат Џафери на брифинг за новинарите. - Претходните години, порано добивавме барање од Иванов, оваа година сè уште не е пристигнато. Доколку сака да се обрати тој мора да побрза со доставување барање за да може да му се обезбеди термин. Ова...

Собранието за шест месеци ќе одлучува за одземање на мандатот на Груевски

На координацијата кај претседателот на Собранието, Талат Џафери бил донесен заклучок дека пратеникот Никола Груевски, од денешниот ден се смета за неоправдано отсутен, поради неговото бегство во Унгарија. Според Деловникот, на пратеникот кој отсуствува најмалку трипати едно по друго на седниците на Собранието, а за тоа не го известил претседателот, му се одзема 5 проценти од платата за секој ден...

Собранието одлучи да не му го одземе пратеничкиот мандат на Груевски

Собранието денеска одлучи да не му го одземе пратеничкиот мандат на поранешниот премиер и екс лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Од вкупно 87 присутни пратеници, 58 гласаа „за“ одземање на мандатот, а 28 против. За одземање на мандат на пратеник потребно е двотретинско мнозинство од вкупниот број на пратеници односно минимум 80 пратеници. Предлогот за одземање на мандатот на пратеникот Груевски...

Со 5 гласа „за“, Комисијата му предложи на Собранието да му го одземе мандатот на Груевски

Со пет гласа „за“ Комисијата за мандатно имунитетни прашања реши да му предложи на Собранието да му го одземање пратеничкиот мандат на Никола Груевски. Одлуката треба да ја донесе Собранието на пленарна седница со двотретинско мнозинство. Груевски не се појави на седницата иако претседателот на Комисијата, Павле Богоевски рече дека бил поканет на седницата на која единствена точка на дневен...

Собранието денеска ќе расправа за одземање на пратеничкиот мандат на Груевски

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска со почеток од 11 часот ќе расправа за барањето од судот за одземање на пратеничкиот мандат на Никола Груевски заради издржување на двегодишната затворска казна за предметот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство. Претседателот на Комисијата, Павле Богоевски во петокот го доби барањето од Судот од претседателот на Собранието, Талат Џафери и имаше...

Собранието утре ќе одлучува за одземање на мандатот на Груевски

Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања на Собранието утре треба да одлучи дали пратеникот Никола Груевски е недостоен за вршење на пратеничката функција. Груевски е осуден на две години затвор во случајот на СЈО „Тенк" и на 8 ноември треба да се јави на издржување на затворската казна. Во овој случај за одземање на пратеничкиот мандат потребно е двотретинско...

Снежана Калеска-Ванчева седна во пратеничката фотелја на Петар Атанасов

Собранието го верификува мандатот на пратеничката Снежана Калеска - Ванчева од СДСМ, која доаѓа на местото на пратеникот Петар Атанасов. Атанасов на 23 овој месец поднесе оставка на функцијата, која денеска беше констатирана. Се очекува тој да биде избран за заменик-министер за образование и наука. Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК) Оливер Деркоски изјави дека го известиле наредниот кандидат, Снежана Калеска-Ванчева...

Вучиќ во посета на Русија, ќе се сретне со Путин

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ е во посета на Русија каде што ќе се сретне со рускиот претседател, Владимир Путин а ќе присуствува и на воената парада по повод Денот на победата над фашизмот, 9 мај. Дводневната посета е на покана на рускиот претседател Владимир Путин, а Вучиќ ќе биде првиот странски државник кој ќе се сретне со Путин на...

Тевдовски – Соса: ММФ ќе помогне во спроведувањето на реформите

Министерот за финансии, Драган Тевдовски денеска се сретна со новоназначениот резидентен претставник на Меѓународниот монетарен фонд ММФ во Македонија, Себастијан Соса. На состанокот било истакнато дека Македонија нема потреба од аранжман со ММФ, но Фондот ќе понуди експертска и техничка помош, со цел помагање на реформите кои се во тек и се планираат, како среднорочното буџетирање, фискалниот совет и правила...

Проблемот со загадениот воздух, еден од приоритетите на Шилегов за 100 дена мандат

Заштита на животната средина и подобрување на состојбата со загадениот воздух, биле приоритетите на градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов во првите 100 дена од мандатот. Тој денеска даде отчет за сработеното. „Тројно го зголемивме буџетот за заштита на животната средина, кој за 2018 година изнесува 141 милиони денари, што претставува речиси трипати повеќе од ребалансот на буџетот од 2017 година, кој...

Ал Сиси ќе се кандидира за втор мандат

Египетскиот претседател Абдел Фатах ал-Сиси објави дека ќе се кандидира за втор мандат на претседателските избори во март оваа година. -Искрено и отворено ја објавувам својата кандидатура за должноста претседател на Републиката и се надевам дека ќе ја прифатите – рече Сиси. Тој ова го изјави во говорот кој го одржа на конференцијата посветена на резултатите на својот мандат. Ал-Сиси на функцијата...

Собранието ги констатираше оставките на членовите на ДИК

Спикерот на Собранието, Талат Џафери денеска на пленарна седница констатираше дека им престанува мандатот на членовите на ДИК откако тие си поднесоа оставки. Тој не соопшти кога и како ќе продолжи постапката за избор на нови членови на ДИК. Нивните оставки следуваа по притисок на јавноста откако американскиот амбасадор Џес Бејли обелодени дека на затворена седница членовите одлучиле да си поделат...

Јанева очекува СЈО да продолжи да работи и по 2020 година како дел од ОЈО

Специјалната јавна обвинителка на денешната прес-конференција соопшти оти очекува реформите во правосудниот сектор да овозможат СЈО и по 2020 година да продолжи да работи како дел од Јавното обвинителство на Република Македонија. - Се надеваме дека ќе бидат донесени соодветни законски решенија во 2020 година ова јавно обвинителство да се трансформира и да се припои кон Јавното обвинителство на Република...

ЕСМ и Адора постигнаа договор за закуп на скопските топлани

АД Електростопанско на Северна Македонија (ЕСМ) и АДОРА постигнаа договор за закуп на топланите кои се во сопственост на АДОРА, кои ќе се користат од страна на АД ЕСМ...