fbpx
Таг: мандат

таг: мандат

Груевски: Изборот на нов директор на УЈП е законска постапка

Премиерот Никола Груевски денеска, одговарајќи на новинарско прашање, изјави дека изборот на нов директор на Управата за јавни приходи (УЈП) е законска постапка, бидејќи мандатот на актуелниот прв човек на Управата, Горан Трајковски, му завршува на 17 август, пренесува „МКД.мк“. „Можам да кажам дека има повеќе огласи, освен, да речеме, за директор на УЈП, кому му завршува мандатот на 17 август...

Управниот одбор на ЈП „Исар“ 15 месеци работи со изминат мандат

Здружената опозициска коалиција во Штип побара да се закаже вонредна седница на Советот на Општина Штип, со единствена точка за избор на нов управен одбор на најголемото јавното претпријатие во градот - „Исар“. Претседателот на општинската организација на СДСМ, Владимир Милошев, на денешната прес-конференција рече дека управниот одбор на „Исар“ веќе 15 месеци е со изминат мандат. - Одговорноста, пред сè,...

Собранието расправа за секој пратеник одделно

Почна Комисија за мандатно-имунитетни и деловнички прашања во Собранието на Република Македонија на која се разгледува прашањата за нередовноста на пратениците од опозицијата, јави репортерот на новинската агенција „Мета“. На седницата како што јави нашиот репортер се распарава за секој пратеник одделно.  

ЗНМ реагира, новинарката Илинка Иљоска од Мета вербално нападната поради направени фотографии од нерасчистено ѓубре

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги осудува заканите и навредите од страна на вработени во „Комунална хигиена“ - Скопје (КХС) кон новинарката Илинка Иљоска од новинската агенција Мета,...