fbpx
Таг: лидерска средба

таг: лидерска средба

Ковачевски и Мицкоски ќе разговараат за техничката влада зад затворени врати

Премиерот и претседател на СДСМ, Димитар Ковачевски, и лидерот ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ќе имаат тет-а-тет разговор за техничката влада пред изборите, но средбата нема да биде најавена за медиумите, ниту тие ќе може да се надеваат на изјави веднаш по средбата. Како што рече Ковачевски, лидерската средба ќе се одржи откако претходно за тоа ќе решат партиските органи на СДСМ. „Ќе...

Партиите договорија техничка влада од 28 јануари и двојни избори на 8 мај

Фото: Борче Поповски
Лидерите на парламентарните политички партии денеска се согласија првиот круг од претседателските избори да се одржи на 24 април, додека на 8 мај да се одржат вториот круг од претседателските избори и парламентарните избори. Техничка влада согласно актуелниот закон ќе има од 28 јануари, при што политичката партија ДУИ ќе го даде премиерот на техничката влада. Ова се клучните работи...

Албанската опозиција ја напушти лидерската средба, веднаш откако заминал Талат Џафери

Албанската опозиција ја напушти лидерската средба во Собранието. Причината, како што соопшти Европски сојуз за промени, е тоа што лидерската претходно ја напуштил претседателот на парламентот Талат Џафери, па албанската опозиција немала со кого да дебатира за нивни член во Државната изборна комисија (ДИК). „Излеговме и ние затоа што немавме со кого да ги соочиме аргументите“, рече Меџити. Тој истакна дека...

Ковачевски оптимист дека в понеделник ќе има успешна лидерска средба

Премиерот Димитар Ковачевски за в понеделник во Собранието очекува успешна и конструктивна лидерска средба. Тој, како што рече, очекува политичките партии да седнат на маса без да има уценување на една политичка партија кон други и да се постигне договор за Изборен законик со препораките од ОБСЕ/ОДИХР, како и датум за избори. „Успешна лидерска средба значи дека политичките партии ќе...

В понеделник ќе има лидерска средба, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ во расправија во колку часот да се одржи

Лидерска средба ќе се одржи в понеделник напладне, а на истата ќе биде повикан и претседателот на Собранието, Талат Џафери. Тема на разговор на лидерската средба ќе бидат изборите што претстојат, а за кои првичните информации се дека ќе се одржат на 8 мај 2024 година, како и измените во Изборниот законик. „Средбата ќе биде закажана за понеделник и ќе...

Македонија оди на двојни избори во мај, во декември ќе има лидерска средба во Собранието

Средбата на премиерот со лидерите на парламентарните партии за датум за изборите ќе се одржи во Собранието во декември, изјави денеска премиерот и лидер на владејачката СДСМ, Димитар Ковачевски. Тој не прецизираше точно кога би се одржале изборите, но рече дека во мај има доволно простор да се одржат редовни претседателски и парламентарни избори. Инаку, 8 мај е единствениот термин...

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски не е тој што дава или зема функции, туку народот на избори

По денешниот владин брифинг што беше организиран за медиумите, од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ велат дека немаат намера да учествуваат во лицитациите на Ковачевски, Османи и Груби, додавајќи дека нивните позиции се јасни и дека од тоа нема поместување. „ВМРО-ДПМНЕ има премногу јасни позиции и од тоа нема поместување. Несериозно е продолжувањето со лицитации, кое само покажува дека СДС ниту биле...

Вчерашната лидерска средба и денеска носи неусогласени ставови меѓу партиите

Водечките политички партии и денеска се расправаат за резултатите од вчерашната лидерска средба меѓу Димитар Ковачевски и Христијан Мицкоски. СДСМ вели дека ВМРО-ДПМНЕ прифатиле уставни измени и учество во влада за европска иднина, најавувајќи дека лидерот Димитар Ковачевски за утре свикал седници на Извршниот и Централниот одбор на партијата за да се разгледаат начинот и формата на која ќе...

Ковачевски по лидерската средба: ВМРО-ДПМНЕ не е против уставните измени

ВМРО-ДПМНЕ не е против уставни измени во државата, тоа е заеднички заклучок и клучна порака од оваа средба, изјави премиерот Димитар Ковачевски по денешната лидерска со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. На средбата, како што појасни, премиерот предложил да го направат следниот чекор заедно и заедно да ги изгласаат уставните измени бидејќи, како што кажа, тоа е вистинското решение што...

Мицкоски тврди дека средбата со Ковачевски била неуспешна, бара предвремени избори

Во Клубот на пратеници денеска се одржа тет-а-тет средба меѓу премиерот и лидер на СДСМ, Димитар Ковачевски и лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. По средбата, која траеше час и половина, Мицкоски на прес-конференција го повтори ставот на ВМРО-ДПМНЕ и пратеничката група на коалицијата дека нема да поддржат „уставни измени под бугарски диктат на ваков начин, под овие околности“. Мицкоски вели...

Во среда лидерска средба меѓу Ковачевски и Мицкоски

Лидерската средба меѓу премиерот Димитар Ковачевски и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски ќе се одржи во среда (7 јуни) од 11 часот во Клубот на пратеници. Од владината прес-служба информираат дека средбата ќе се одржи на покана на премиерот Ковачевски. „На средбата, ќе се разговара пред сѐ за одлуките кои треба да се донесат во Собранието со цел продолжување на...

Лидерска средбата најавена за деновиве, партиите со однапред подготвени пораки

Најавената лидерска средба на која треба да учествуваат Димитар Ковачевски и Христијан Мицкоски не е со закажан датум, но извесно е дека ќе се одржи деновиве. Сепак, политичките соперници продолжуваат со однапред подготвени пораки на темите што треба да се разговараат - уставните измени и добрососедските односи. Од владејачката партија СДСМ и денеска го повикаа опозицискиот лидер Христијан Мицкоски да...

Денеска во 11 часот на лидерска средба во Владата ќе се разгледува предлогот на француското претседстелство

Премиерот Димитар Ковачевски утрово најави почеток на процес на широки консултации во врска со францускиот предлог за преговарачката рамка на Северна Македонија за почеток на преговорите за членство во ЕУ. „Денес во 11:00 часот во Владата ќе се одржи средба на лидерите на партиите од владината коалиција на која ќе се разгледува предлогот на француското претседателство. Веднаш по средбата, предлогот...

Ковачевски му порачува на ВМРО-ДПМНЕ наместо со најавените блокади, да почне со работа во општините

По најавите на ВМРО-ДПМНЕ за блокирање на Собранието на РСМ од 10 мај и барањето на Христијан Мицкоски за лидерска средба за закажување на датум за предвремени парламентарни избори, денеска со реакција излегоа двајцата лидери на владејачките СДСМ и ДУИ, Димитар Ковачевски и Али Ахмети. Претседателот на СДСМ и премиер, Димитар Ковачевски, денеска ги повика градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ конечно да...

Пописот ќе се одложи за во септември, локалните избори во втора половина на октомври

На денешната лидерска средба меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски договорено е пописот да се одложи од април за периодот од 5 до 30 септември годинава. Ова е клучното прашање што го договорија лидерите на двете најголеми партии во земјава. ВМРО-ДПМНЕ нема да го бојкотира претстојниот попис, а за возврат власта се согласи да го одложи...

Заев и Мицкоски во понеделник на тет-а-тет средба за отворените прашања во државата

Премиерот и претседател на владејачката СДСМ, Зоран Заев, и претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во понеделник во 13 часот ќе се сретнат во Клубот на пратеници да разговараат за отворените прашања во државата. Премиерот Заев на социјалните мрежи објави дека е договорена ваквата средба на која ќе разговара со лидерот на опозицијата „за најважните прашања од интерес на граѓаните...

Заев не прифаќа лидерска средба, смета дека ќе одмогне во процесот на евроинтеграции

Премиерот Зоран Заев истакна дека нема потреба од лидерска средба на која повика претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за да разговараат за прашањата со Бугарија, бидејќи тоа ќе одмогне во процесот на евроинтеграции. „Во моментов ЕУ подготвува прва Меѓувладина конференција. Тоа значи официјален старт на преговорите. Јас го предупредив македонскиот народ дека постои можност и да не се одржи Меѓувладината...

Заев ќе ја води владата наредните четири години, на 100 дена пред избори ДУИ ќе предложи премиер

Постигнат е коалицискиот договор помеѓу СДСМ и ДУИ, Зоран Заев ќе биде премиер на новата Влада наредните четири години. Сто дена пред истекот на мандатот, на предлог на ДУИ, ќе се избере премиер што ќе ги организира изборите, соопштија лидерите на двете партии, Зоран Заев и Али Ахмети на заедничката прес-конференција по денешната лидерска средба. Договорот се темели на принципи...

Ниту еден од поканетите лидери на албанските политички партии не дојде на средбата кај Ахмети

Поканата на претседателот на ДУИ, Али Ахмети, лидерите на албанските политички партии да ја одбележат со заедничка средба 19-годишнината од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, беше неуспешна, бидејќи не се појави ниту еден лидер на албанските партии што влегоа во новиот состав на парламентот. Али Ахмети со Теута Арифи и Артан Груби во хотелот „Парк“ во Скопје беа само...

Нема договор за датум за избори, а „во интерес на процесот“ нема ниту одоговори на новинарски прашања

По повеќе од два и пол часа во претседателскиот кабинет на Водно, лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски не постигнаа договор за нов датум за одржување на предвремените парламентарни избори, кои пред почетокот на коронавирус пандемијата беа закажани на 12 април. Иако новинарските екипи за целото времетраење на средбата во претседателската Вила Водно чекаа изјави од...

АНАЛИЗА: Ако не се вложуваат во стратешки проекти, новите заеми само ќе го „билдаат“ долгот

Јавниот долг се „спушти“ под 60 отсто - во првиот изборен квартал од годинава, јавниот долг изнесувал 58,6 проценти од БДП. Идната Влада планира нов заем од 1 милијарда...