fbpx
Таг: Летни олимписки игри

таг: Летни олимписки игри

Од француски воз била украдена торба со безбедносни планови за Олимпијадата во Париз

Торба со компјутер и два USB стикови на кои се наоѓаат полициските безбедносни планови за Олимписките игри во Париз, била украдена од воз на станицата Гаре ду Норд, соопшти Гардијан. Торбата му припаѓала на инженер од градското собрание на Париз кој ја сместил во багажниот простор над своето седиште. Бидејќи неговиот воз доцнел, тој решил да го смени возот па дури...

Француската амбасада со повик за избор на волонтери за Олимписките игри во Париз 2024

Амбасадата на Франција во Скопје го објави повикот за пред-избор на кандидати за волонтери на Олимписките и Параолимписките игри што ќе се одржат во Париз во 2024 година. На повикот може да аплицираат лица од 18 и над 18-годишна возраст, кои се вклучени во спортот или во волонтерскиот сектор и кои живеат во Северна Македонија, информираат од Францускиот институт...

Македонските таеквондисти Филип и Анамарија со медали се вратија од Президент купот во Истанбул

По освоениот сребрен медал на Летните олимписки игри во Токио од Дејан Георгиевски, македонското таеквондо продолжува да ниже успеси на меѓународната спортска сцена. Таеквондистот Филип Додевски освои сребрен медал во категоријата - 87 килограми на Президент купот во Истанбул. На овој важен спортски настан таеквондистката Анамарија Георгиевска се стекна со бронзен медал во категоријата - 67 килограми. Од Македонската Таеквондо...

Нуров поразен во четвртфиналето, Македонија го заврши учеството на ЛОИ со еден сребрен медал

Последниот македонски учесник на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио, борачот Магомедгаџи Нуров, беше елиминиран во четвртфиналето во категоријата до 97 килограми слободен стил. И покрај тоа што важеше за фаворит во борбата, Нуров беше поразен од кубанскиот шампион Реинерс Салас Перез, кој на крајот славеше со 6:4. Македонскиот борач имаше одличен почеток на Олимпијадата, совладувајќи го тунискиот првак Мохамед Садуи...

Каратистката Јованоска заврши деветта во натпреварувањето во кати на Олимпијадата во Токио

Каратистката Пулексенија Јованоска не успеа да ја помине првата фаза во натпреварот во кати на карате турнирот на Олимписките игри во Токио. Таа во своето деби на Олимпијадата заврши на деветтото место. Јованоска рано изутринава настапи во првата квалификациска група и освои 23.80 поени во првото и 24 поени во второто коло, односно оствари просек од 23.90 поени, што не...

ТикТок стана неофицијален канал за видеа на спортистите на Олимписките игри во Токио

Спортистите што се натпреваруваат на Летните олимписки игри во Токио го искористија ТикТок за да ги објават незаборавните моменти што ги доживеале пред, за време и по олимписките натпреварувања, пишува Би-би-си. Еден од многубројните корисници на ТикТок е британскиот пливач Адам Пити, кој на 26-годишна возраст успеа да го освои златниот медал во пливање на 100 метри градно. Само неколку...

Дејан Георгиевски дочекан во Скопје како херој: Голем број граѓани се собраа да прослават

Македонскиот освојувач на сребрен медал во теквондо на Летните олимписки игри во Токио вчера вечер беше дочекан од многубројни граѓани во главниот град. Пред неколку илјади граѓани, Дејан Георгиевски вети дека на наредните олимписки игри во Париз ќе освои златен медал и ќе ја израдува повторно нашата земја. На прославата во Скопје, на бината до Георгиевски застанаа и неговиот брат...

Дејан Георгиевски и неговиот тренер за освоениот медал ќе добијат награда од 2,4 милиони денари

Владата на одржаната 92-ра седница донесе одлука на нашиот претставник на Олимписките игри во Токио кој се закити со сребрен медал во дисциплината теквондо Дејан Георгиевски да му биде доделена парична награда во висина од 1.200.000 денари, а на неговиот тренер Дарко Костовски да му бидат доделени 600.000 денари, информираат од владината прес-служба. Освојувачот на сребрениот медал во теквондо на...

Јапонката Момиџи Нишија на 13 години освои златен олимписки медал во скејтбординг

13-годишната Момиџи Нишија им донесе огромна радост на Јапонците на Летните олимписки игри (ЛОИ) што се одржуваат во Токио. Нишија испиша историја со освојувањето на златен олимписки медал во новата олимписка дисциплина, скејтбординг, јавува Гардијан. Со своите 13 години и 330 дена, таа стана втората најмлада спортистка во историјата на Олимписките игри која добила шампионска титула. Нишија освои 15,26...

Почна церемонијата за отворањето на Летните олимписки игри во Токио

Свечената церемонија на отворањето на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио започна во 13 часот, а за првпат во својата историја спектакуларниот настан се одржува пред минимален број на гости, јавува Би-би-си. Како публика на токискиот стадион има само околу 1.000 присутни делегати и останати гости. Поради ковид пандемијата, ЛОИ во Токио се соочуваат со низа на проблеми. До 8...

Организаторите на „Токио 2020“ се предомислија за забраната да се објавуваат фотографии од спортисти кои клечат во знак на протест

Bronze
Меѓународниот олимписки комитет и организаторите на Олимписките игри „Токио 2020“ го променија ставот во однос на забраната што му била издадена на тимот кој ги води социјалните мрежи на Игрите, да објавува слики од спортисти кои клекнале на колено за време на натпреварите во знак на протест против расизмот и омразата. „Гардијан“ вчера откри дека неколку часа пред почетокот на...

Mиа Блажевска Еминова: Пливачката легенда Калеб Дресел ми ја подари својата капа

Да се биде учесник на Олимписките игри во Токио е незаменливо чусвство. Запознав многумина мои идоли од светот на пливањето, а најмногу се радувам што имав чест да го запознаам американскиот олимписки и светски шампион, Калеб Дресел, кој ми ја подари неговата пливачка капа, вели за „Мета“, Миа Блажевска Еминова, која деновиве во Токио се подготвува за својот настап...

Стартот на Олимписките игри во Токио неизвесен до последен момент

Олимписки игри
Извршниот директор на Олимписките игри „Токио 2020“, Тоширо Муто, не ја исклучува можноста за откажување на игрите во последен момент поради зголемениот број случаи на ковид-19, извести „Си-ен-ен“. Вчера беа пријавени над 1.300 нови случаи на ковид-19 во Токио, што претставува второ највисоко дневно зголемување на бројот на нови случаи во градот од 21 јануари. Бројот на случаи во Јапонија кои...

Пет дена пред почетокот на Олимписките игри, двајца атлетичари во Токио позитивни на ковид-19

Олимпиското село во Токио ги доби двата позитивни случаи на ковид-19 на пет дена пред официјалниот почеток на Летните олимписки игри. Станува збор за двајца атлетичари кои се од идентичен национален тим, додека другите спортисти од тимот се изолирани во собите на селото, јавува Би-би-си. Организаторите на Олимписките игри во Токио денеска информираа дека вкупно 10 нови случаи на ковид-19...

Осум македонски спортисти ќе учествуваат на Летните олимписки игри во Токио

Македонскиот олимписки комитет (МОК) денеска го претстави тимот од осум спортисти што ќе ја претставуваат Северна Македонија на Летните олимписки игри што ќе се одржат во Токио од 23 јули до 8 август. Нашата земја во Токио ќе биде претставувана од спортистите: Дејан Георгиевски (таеквондо), Миа Блажевска Еминова и Филип Дерковски (пливање), Јован Стојкоски (атлетика), Арбреша Реџепи (џудо), Борјан Бранковски...

Миа Блажевска Еминова: Се откажав од многу нешта за да стасам до учество на Олимписките игри

Учество на Олимписки игри е сон на многу млади спортисти, а за да се стаса дотаму, секогаш е потребна голема посветеност, напорна работа и откажувања од многу  работи кои обично се секојдневие за нивните врсници. Ваков пат успеа да изоди петнаесетгодишната пливачка Миа Блажевска Еминова, која неодамна си го заработи учеството на претстојните Летни олимписки игри (ЛОИ) во Токио....

Гувернерот на Токио си поднесе оставка поради финансиски скандал

Градското собрание ја прифати оставката на гувернерот на Токио, Јошиј Масузе, поради вмешаност во финансиски скандал и обвинувања за наводна злоупотреба на државни средства во приватни цели. Масузе е обвинет дека користел државни пари за семeјни летувања, купување уметнички дела и за други приватни трошоци. Оставката на гувернерот ќе стапи на сила 21 јуни, јавуваат јапонските медиуми. Според пишувањата, не е...

Денес и утре ќе има прашина од Сахара во воздухот на Балканот

Денес и утре може да се очекува повисоко количество на песок од пустината Сахара низ Балканот, вклучително и во Северна Македонија, известува европската Служба за следење на атмосферата -...