fbpx
Таг: лекови

таг: лекови

Светски ден на здравјето: Пред 20 години имало 18.000 лекари, сега има околу 6.000

Пациентите сè уште немаат пристап до лековите од новата ажурирана позитивна листа, која се најавува веќе две години. Дијабетичарите велат дека ако антидијабетна терапија ги чинела 70 евра месечно, сега за неа мора да плаќаат 120 евра. Пациентките, пак, и натаму мака мачат да стасаат до термин за мамографија и ехо на дојка три месеци, бидејќи нема термини во...

Не е точно дека три лица по кои се трагало за случајот „Онкологија“ избегале во странство

Предметот за Клиниката за онкологија премина од предистрага во истрага, а осомничени се пет лица. Но, според обвинителката која го води предметот Ана Гоговска Јакимовска, нема лица по коишто ОЈО трага, а кои се недостапни, односно нема лица што избегале во странство. Постојат други изолирани случаи поврзани со Клиниката за онкологија каде на некои поранешни вработени на Клиниката за...

Нино Васев беше ослободен од вина за случај од 2021 година, а не за скандалот со лекови на Онкологија

Поранешниот директор на Клиниката за онкологија Нино Васев, доби ослободителна пресуда во врска со друг случај кој се водеше против него од 2021 година, а по тужба на роднини на починат пациент кои го обвинија за несовесно работење. Оваа пресуда нема никаква врска со скандалот со терапијата на Онкологија што го отворија медиумите, за кој во Собранието имаше Анкетна...

Секој ден лекарите препишуваат по околу 5.100 кутии дијазепам

Еналаприл, дијазепам и метформин, се трите лекови кои во 2022 биле најпродавани, односно, за нив лекарите препишале најголем број рецепти. Според последниот извештај за издадени лекови по генерика од системот МојТермин, за лекот еналаприл (енап) за висок крвен притисок, издадени биле 1.824.877 рецепти во 2022 година. По него следува метформин, лекот за дијабетес тип 2, со издадени - 1.801.568 рецепти,...

Фабрикувано видео: Жан Митрев не препорачува магичен лек за враќање на видот

Доктор Жан Митрев не е специјалист за офталмологија, туку кардиохирург и не препорачува никаква состојка за стопроцентно враќање на видот, како што невистинито се претставува во видеото од оваа манипулативна објава. Станува збор за видео кое е изменето (altered content) во делот на синхронизацијата, со цел да се добие лажна претстава дека реномиран лекар препорачува некаков волшебен лек за...

Анкетната комисија за случајот „Онкологија“: Опозицијата обвинува за политички врски во скандалот со лекови

Анкетната комисија за случајот на Клиниката за онкологија денеска продолжи со работа со сослушување на поранешните и актуелните директори на Фондот за здравствено осигурување Орхан Рамадани, Фатон Ахмети и Магдалена Филиповска Грашковска. На денешната седница која ја води од потпретседателот на комисијата Александар Велјановски се сослушуваат сведоци и експерти, а се разгледуваат и акти и документи. Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски...

И Калиопи се најде во лажна реклама за чудотворен лек

Ова е уште една во низата лажни реклами на социјалните мрежи кои имаат за цел да ги мамат граѓаните, наведувајќи ги да купуваат лажен производ. На официјалната веб-страница на ТВ 24 не може да се најде интервју со Калиопи во кое таа зборува за капките У-капс кои се рекламираат во објавата. Фотографиите употребени во лажниот напис се од интервју...

ИЗМАМА: Фотомонтажа со доктор Нико Беќаровски го претставува уапсен

Сето тоа се прави во една кампања за промоција на препарат кој наводно треба да ги таргетира кардиоваскуларните болести, а за кој во маркетинг кампањата го злоупотребуваат Беќаровски, на начин што го става во конфликт со традиционалната медицина, фармацевтската индустрија и властите, за да лажно се претстави дека „тие сакаат да го скријат препаратот од јавноста кој инаку би...

Запленети 4 тони апчиња вијагра кои не биле регистрирани во МАЛМЕД

Царинската управа спречила нелегална трговија на 4 тони апчиња и гел за орална употреба за потенција во вредност од 41,7 милиони денари, кои се ризични по здравјето на граѓаните, соопшти управата. Царински инспектори од Секторот за контрола и истраги утврдиле дека фирмата која ja внела стоката во државата нема важечко решение за вршење промет на големо со лекови и медицински...

Ќе се ажурира позитивната листа со лекови, но министерот Меџити не кажува кога

Уште една најава за ажурирање на позитивната листа до лекови стаса денеска од министерот за здравство Фатмир Меџити, но сепак неизвесно останува кога точно тоа ќе се случи. И покрај тоа, тој на прес-конференција денеска најави дека за луѓето во здравството, за сите пациенти и граѓани денеска бил голем ден, оти дефинитивно ќе се ставело крај на проблемот со...

Меџити: Ни треба целосна реорганизација на здравството, зошто е во многу лоша кондиција

Цела јавност и пациентите знаат дека здравството е во лоша кондиција и јас би кажал дека тоа не е поради немање средства, туку поради организацијата. Ќе ни треба нова реорганизација и систематизација на целото јавно здравство во нашата држава, посочи министерот за здравство Фатмир Меџити во неделното интервју на Радио Слободна Европа. Тој посочува на низа мерки што ќе се...

Ќе се додадат нови лекови на позитивната листа, најави Владата

Здравствен приоритет на Владата е деблокирањето на процесот на воведување на нови лекови на позитивн листа, кои паѓаат на товар на Фондот за здравствено осигурување (ФЗО), па затоа ќе обезбедиме механизми за навремен и соодветен пристап до современи, висококвалитетни лекови и медицински помагала. Ова денеска го најавија од Владата. Инаку, листата на лекови кои паѓаат на товар на ФЗО не...

Денеска издадени речиси 10.000 рецепти за висок притисок и 8.000 за дијазепам

Денот не е завршен, а на македонските граѓани денеска, до 16 часот, веќе им биле издадени речиси 9.800 рецепти за лекот „еналаприл“, 8.700 рецепти за „метформин“ и 8.000 рецепти за „дијазепам“, покажуваат податоците на веб-платформата Е-здравство, која беше промовирана денеска. Лекот „еналаприл“ е за хипертензија, односно за висок крвен притисок, „метформин“ е лек за дијабет, додека дијазепамот за анксиозност и...

Лекови за ретки болести наместо од трговци, ќе можат да се набавуваат директно од производители

Отсега па натаму ќе биде можно директно да се набавува извесен лек преку договор меѓу државата и производителот на иновативен лек што го патентирал и кој нема конкуренција на пазарот. Ова досега не беше можно, односно набавката на лекови одеше единствено преку јавни набавки и договори со трговци на лекови. Собранието вчера вечерта донесе Закон за дополнување на Законот за...

Вистиномер: Нема лек за рак на простата кој функционира стопроцентно

Измамнички и невистинито е да се ветува дека ќе се излекува канцер на простата во сто проценти од случаите, oсобено без да се знае какви се параметрите на конкретниот пациент. Тоа едноставно  е далеку од вистината. Третманот на канцер на простата е хируршката интервенција, наречена радикална простатектомија, која може да се изведе на класичен начин, лапароскопски или со роботска...

Нова студија покажува: лековите се опасни загадувачи на реките во светот

„Загадувањето на реките во светот предизвикано од медицинските и фармацевтските производи претставува закана за околината и глобалното здравје“, откриваат податоците од новонаправена студија, пренесува Би-би-си. Во студијата спроведена од Универзитетот Јорк во Англија, како главни загадувачи се наведени парацетамолот, никотинот, кофеинот и лековите наменети за епилепсија и дијабетес. Најазагадени во светот се реките во Пакистан, Боливија и Етиопија, додека со најдобра...

Вистиномер: Кои лекови најмногу се користат во битката со ковид-19?

Речиси две години во ковид пандемијата светот се бори со заразата како знае и умее. Здравствените власти ширум светот од почетокот на пандемијата и без постоење на вакцина, се најдоа пред голем предизвик: Како да го третираат коронавирусот?, пишува „Вистиномер“. Подолу го пренесуваме текстот во целост: Набрзо стана јасно дека специфичен лек нема, а дека сите лекарства кои се користат и...

Вистиномер: Неодобрен и нерегистриран лек се продава како решение за проблеми со бели дробови

Во оваа многу вирална објава со над 1.000 споделувања, преку 6.000 реакции и стотици коментари, се нуди наводен лек за чистење на белите дробови. Но, корисниците на социјалните мрежи треба да бидат многу внимателни, затоа што ова не е лиценциран лек и не може како таков да се продава. Сите кои имаат проблеми за коишто се тврди во објавата...

Експертите децидни: Тоа што има план за следење на нус појавите од вакцината против ковид-19, не значи дека таа не е безбедна

Агенцијата за храна и лекови на САД објави листа на здравствени состојби кои ќе се следат во текот на вакцинирањето со вакцината против ковид-19, а не извештај на несакани ефекти кои веќе се случиле, рeагираа здравствените експерти, откако на Фејсбук беше објавено видео на новинарот Бобан Нонковиќ, во кое се шират дезинформации за ефектите од вакцината против ковид-19. Во врска...

Филипче: Лек за ковид-19 сѐ уште нема, граѓаните да не купуваат лекови на црно кои не се докажани

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, на поставено новинарско прашање за препродавање и купување на лекови на црно од интернет од страна на граѓани, денеска порача дека ниту еден граѓанин не треба да посегне да бара лекови кои не се докажани дека помагаат во лекувањето на овој вирус. „Насекаде во светот има многу клинички студии, а ние знаеме дека специфичен...

Украинците не си ја продале православната вера, таа е доминантна во Украина

Високи 72 отсто од Украинците се декларираат како православни христијани од кои 54 отсто се приврзаници на автокефалната православна црква на Украина, 14 отсто се идентификувале како православни христијани...