fbpx
Таг: криптовалути

таг: криптовалути

„Crypto.com“ се повлече од договорот со УЕФА Лигата на шампиони

Сингапурската компанија за размена на криптовалути „Crypto.com“ се повлече од спонзорскиот договор со УЕФА за Лигата на шампионите. Договорот вреден 428 милиони фунти, кој беше предвидено да трае пет сезони, пропаднал во последен момент поради загриженоста од зголемената регулација на криптовалутите, пишува „Би-би-си“, Сајтот за размена на криптовалути требаше да го замени „Газпром“, откако УЕФА ги прекина врските со рускиот...

Продажбата преку огласи, заработка или ризик од злоупотреба на лични податоци

Покрај специјализираните веб-страници за онлајн продажба преку огласи на физички лица, редовна пракса стана секаков вид на производи да се нудат на продажба и преку огласи на социјалните мрежи. Но, радоста дека некој сака да го купи тоа што се продава може „скапо“ да чини. Анализата на ваквата купопродажна комуникација јасно покажува дека постојат повеќе ризици. Особено е важно...

МВР: Сè почесто преку изамама за криптовалути граѓаните остануваат без илјадници евра

Криптовалути
Сè почесто се случува граѓаните да бидат намамени да вложат илјадници евра во криптовалути за потоа, повеќе никогаш да не ги добијат назад. Секторот за компјутерски криминал при МВР информира дека во изминатиот период зачестена е појавата непознати лица преку социјалните мрежи или преку имејл да испраќаат линкови до веб страни и сервиси преку кои се ветува лесна заработка со...

Бугарската „криптокралица“ Ружа Игнатова се најде на листата на 10 најбарани лица на ФБИ

Бугарската државјанка Ружа Игнатова, позната и како „исчезнатата криптокралица“ е ставена на листата на 10 најбарани лица на ФБИ во САД, јавува „Би-би-си“. Игнатова се бара поради нејзината наводна улога во водење измама со криптовалути позната како „OneCoin“. Федералните истражители ја обвинуваат бегалката дека ја искористила шемата за измама на жртвите за повеќе од 4 милијарди американски долари. Таа се води...

Првото издание на Tech@FEIT со фокус на криптовалутите и блокчејн технологијата

Како функционира блокчејн технологијата, што се криптовалути и каде истите наоѓаат примена во општеството? Ова беа главните прашања за кои се зборуваше на денешното, прво издание на Tech@FEIT – настан кој има за цел да им ги доближи актуелните технологии на студентите. Настанот е во организација на Факултетското студентско собрание при Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФСС ФЕИТ) на...

ФСС ФЕИТ в сабота организира научен настан за промовирање на актуелни технологии

Факултетското студентско собрание при Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФСС ФЕИТ) в сабота, 07.05.2022 година, организира еднодневен, отворен настан за промовирање на актуелни технологии и запознавање на студентите со нив, насловен TECH@FEIT. Настанот ќе започне во 10 часот и ќе се одржува во Амфитеатарот на ФЕИТ. Концептот на годинашното прво издание на TECH@FEIT е составен од низа на предавања преку...

Украина ги легализираше криптовалутите

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го потпиша законот со кој ефикасно се легализираат криптовалутите во земјата. Овие промени доаѓаат откако Украина доби донации во криптовалути во вредност од десетици милиони долари од поединци и групи кои се надеваат дека ќе помогнат во воените напори на земјата против Русија, јавуваат светските медиуми. Предлог-законот потпишан од Зеленски беше одобрен од украинскиот парламент минатиот...

Обединетото Кралство нареди да се затворат сите банкомати за криптовалути

Сите машини за вадење готовина и купување криптовалути во Обединетото Кралство работат незаконски и мора да бидат затворени, објави Управата за финансиско однесување во земјата, пренесува „Би-би-си“. Крипто - банкоматите изгледаат како обични банкомати за готовина и им дозволуваат на луѓето да купуваат криптовалути, како што е Биткоин, користејќи ги своите банкарски картички. Но, ниту една компанија која нуди услуги...

ЛДП и ДОМ ќе бараат законски измени за регулирање на „копањето“ криптовалути

Криптовалути
Коалициските партнери Либерално демократска партија (ЛДП) и Демократска обнова на Македонија (ДОМ) соопштија дека, имајќи ја предвид енергетската криза и последиците врз животната средина, преку своите пратеници во парламентот ќе побараат законски измени кои се однесуваат на „копањето“ криптовалути. „Во време на енергетска криза недозволиво е да се троши струја за производство на криптовалути за лично богатење на поединци. Бидејќи...

Порталб: Во состојба на енергетска криза, се краде струја за копање криптовалути [инфографик]

Додека Северна Македонија, како и остатокот од светот, се соочува со енергетска криза, односно е во кризна состојба со снабдување на електрична енергија, во земјата незаконски со кражба на струја се копаат криптовалути. Несовесни граѓани, незаконски приклучуваат машини за копање криптовалути кои трошат многу струја и со тоа ја влошуваат кризната ситуација со снабдувањето електрична енергија. Според статистичките податоци што...

Ел Салвадор го усвои биткоинот како официјална валута

Ел Салвадор
Средноамериканската држава Ел Салвадор стана првата земја во светот што го прифати биткоинот како национална валута, со што започна радикален монетарен експеримент што може да претставува ризик за кревката економија, јавуваат светските новински агенции. Претседателот Најиб Букеле вчера соопшти дека неговата влада купила уште 200 биткоини пред официјалното усвојување на валутата во земјата. Како што информира „Си-ен-ен“, Ел Салвадор сега...

Хакерите кои украдоа криптовалути во вредност од 600 милиони евра, вратија половина од средствата

Речиси половина од средствата што беа украдени во една од најголемите кражби во светот на криптовалутите се вратени кај финансиската платформа „Поли Нетворк“ (Poly Network), пишуваат светските новински агенции. Во вторникот беше соопштено дека од „Поли Нетворк“  се украдени криптовалути во вредност од над 600 милиони американски долари. Од платформа, преку писмо објавено на Твитер, им се обратија на хакерите...

„СпејсЕкс“ најави мисија на Месечината финансирана во криптовалутата Доџкоин

Месечина
Компанијата „СпејсЕкс“ во сопственост на Илон Маск следната година планира да ја лансира мисијата наречена „DOGE-1“ на Месечината, а целото патување ќе биде платено преку криптовалутата Доџкоин (Dogecoin), која започна како шега во 2013 година, извести „Си-нет“. Доџкоин е криптовалута слична на Биткоин, која е поврзана со одамна познатото меме со куче - Шиба Ину. Мисијата ќе биде финансирана од корпорацијата...

„Виза“ и „Пејпал“ овозможуваат плаќања со криптовалути

Виза
Компанијата за картички „Виза“ (Visa) соопшти дека ќе дозволи трансакции со криптовалутата „УСД Коин“ на нејзината платежна мрежа. Американската компанија веќе ја започна пилот програмата заедно со крипто-платформата „Crypto.com“, а планира да ја прошири соработката со повеќе партнери подоцна годинава. За овие трансакции, „Виза“ ќе го користи блокчејн системот на криптовалутата Етериум, пишува „Си-ен-би-си“. УСД Коин е криптовалута чија вредност...

Се зголемува интересот на големите банки за криптовалутите

Биткоин
Дел од големите глобални банки ги мерат ризиците од лансирање услуги со Биткоин откако интересот за дигиталните монети почна да расте заедно со нивната цена, пишува британски „Телеграф“. Порастот на вредноста на Биткоин довело до масовно зголемување на интересот и побарувањата на големите банки, а неколку финансиски институции во САД веќе сериозно размислуваат да започнат со некаков вид на услуги...

НБРМ: Вложувањата во крипто-средства не се гарантирани и не постои механизам за обесштетување

Поради актуелноста на крипто-средствата на глобално ниво, тимот на Портата за иновации на Народната банка на Северна Македонија (НБРСМ) на својата веб-страница, објави одговори на најчесто поставуваните прашања во јавноста. Во своите одговори, Народната банка ѝ укажува на јавноста дека како и во други земји, така и кај нас, нема општо прифатена дефиниција за крипто-средствата. Во основа, тие се сметаат...

„Тесла“ и Илон Маск ја „лансираа“ вредноста на криптовалутите Биткоин и Доџкоин

Kriptovaluti
Најновиот бран на промени кај криптовалутите се издвојува по својата големина – за првпат, вредноста на сите криптовалути порасна на над 1 билион американски долари во текот на минатиот месец, а сè поголем е и бројот на луѓе кои ги користат виртуелните валути за практични цели, но и бројот на главните играчи кои се вклучуваат на пазарот на криптовалути. Компанијата...

Онлајн анкета: Голем дел од младите во Македонија многу малку или воопшто не се запознаени со криптовалутите

W
Интересот за „копање“ на криптовалути на глобално ниво од ден во ден расте сè повеќе, особено откако Биткоин достигна рекордна вредност од 40 илјади американски долари на почетокот годинава, при што вкупниот пазар на криптовалути надмина 1 билион долари. Вредноста на Биткоин оттогаш неколку пати порасна и падна, заедно со оние на останатите најпознати и највредни дигитални валути. Кина во меѓувреме...

Пазарот на криптовалути надмина еден билион американски долари

Криптовалути
Вредноста на комбинираниот пазар на криптовалути, предводен од биткоинот, се искачи на над еден билион (1.000.000.000.000) долари откако цените на биткоин (BTC), етериум (ETH), рипл (XRP), кардано (ADA) и стелар (XLM) значително пораснаа во последните неколку денови. Цената на биткоинот вчера надмина 40.000 американски долари, што е историски највисока вредност на најстарата и најмоќната криптовалута во светот. Со последниот раст,...

Руски нуклеарни научници користеле суперкомпјутер за „рударење“ биткоини

Руските безбедносни служби уапсиле неколку научници што работеле во супертаен погон за нуклеарни боеви глави, под сомнение за „рударење“ криптовалути. За тоа научниците се обиделе да користат еден од најмоќните суперкомпјутери во Русија, јавуваат руските новински агенции. Апсењата се извршени во Федералниот нуклеарен центар во Саров, западна Русија, кој е строго заштитен капацитет. Суперкомпјутерот во прв план воопшто и не смеел...

Данела Арсовска назначи нови директори на јавните претпријатија од каде претходниците заминаа со оставки

Скопската градоначалничка Данела Арсовска назначи нови директори на јавните претпријатија од каде претходниците заминаа со оставки. Градот Скопје соопшти дека денеска се назначени нови в.д. директори на јавните претпријатија под...