fbpx
Таг: Крим

таг: Крим

Цел Крим во мрак, нема струја

На полуостровот Крим дошло да целосен прекин на електричната енергија, соопшти денеска локалниот министер за енергетика и за гориво, Вадим Белик. - Целосниот прекин настана откако на копното е исклучен системот за автоматско реагирање во вонредни ситуации – рече Белик. Тој додаде дека напојувањето со енергија на Крим треба биде обновено што е можно побргу.

Трамп очекува Русија да го врати Крим на Украина

Американскиот претседателот Доналд Трамп даде до знаење дека САД очекуваат Русија да го врати Крим на Украина и да го намали насилството во Источна Украина, соопшти претставникот на Белата куќа Шон Спајсер. - Претседателот Трамп многу јасно даде до знаење дека очекува од руската Влада да го намали насилството во Украина и да го врати Крим, соопшти Спајсер, додавајќи...

Киев почна ракетни тестови кај Крим, руската флота ставена на готовс

Киев денеска соопшти дека почнал дводневни ракетни тестирања во јужниот дел на земјата, во близина на Крим, поради што руските воени бродови од црноморската флота, како одговор, зазедоа позиции кај западниот брег на Крим за да  помогнат во зајакнување на воздушната одбрана на полуостровот. Ракетните тестирања во Украина ја разгневија Русија, која своите воздушни сили ги стави во висок степен...

Украинска вежба покрај Крим, Русија на готовност

Руските против воздушни сили на одбрана се на највисоко ниво на готовност пред планираната вежба за лансирање на проектили покрај Крим. Украинските вежби се закажани за 1 и 2 декември, а украинските власти велат дека тие се легитимни и дека ќе бидат изведени според сите меѓународни обврски и договори. Москва се противи на плановите за воени вежби покрај Крим кој Русија...

Русија почна големи воени вежби на копно и во Црно Море

Русија денеска соопшти дека почнала големи воени вежби на копно и во водите на Црното и на Каспиското Море, јавуваат светските агенции. Министерот за одбрана на Русија, Сергеј Шојгу, изјавил дека вежбите почнале во 7 часот по московско време, во јужните, западните и во централните воени области, каде силите на армијата биле ставени во состојба на борбена готовност. Вежбите, како...

Порошенко: Украинско знаме над Донецк и над Крим

Претседателот на Украина, Петро Порошенко, се упати кон Донбас за да ѝ го честита на војската Денот на државното знаме, а пред тоа на плоштадот Софија во Киев изјави дека под украинска контрола треба да се вратат териториите на кои се прогласени Народна Република Донецк и Луганск. - Особено тешка задача за нас е да се направи нашето знаме повторно да е развиори над...

Порошенко: Можна е руска инвазија од поголеми размери

Украинскиот претседател Петро Порошенко изјави дека е можна ескалација на судирите со Русија и проруските сепаратисти на истокот на земјата и оти не може исклучи можноста „Русија да изврпи инвазија од пошироки размери“. Порошенко говорејќи во Лавов рече дека ситуацијата на истокот на Украина и на анектираниот Крим се влошува и оти „мора да се воведе вонредна состојба и мобилизација“. Претходно...

Украина размислува да воведе визи за Русите

Официјален Киев е подготвен да го разгледа прашањето за воведување визен режим со Русија, соопшти украинскиот министер за надворешни работи Павло Климкин. Шефот на украинската дипломатија смета дека е потребно подобро да се контролира влегувањето на лица од територијата на Русија за „поефикасно да се филтрираат агентите на руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) и другите руски специјални служби кои...

Русија размислува за раскинување на дипломатските односи со Украина

Москва разгледува како да одговори на обидите на украинските разузнавачки служби да организираат диверзии на Крим, а меѓу опциите е и раскинување на дипломатските односи меѓу двете земји, пишува весникот „Известија“, повикувајќи се на извор од руските дипломатски кругови. Весникот наведува дека Москва би можела да ја затвори руската амбасада во Киев и да ги повлече сите дипломати. - Една од...

Јункер во посета на Русија следниот месец

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер следниот месец ќе ја посети Русија каде ќе учествува на економската конференција во Санкт Петерсбург, јавуваат светските агенции. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјавил дека за време на посетата предвидено е Јункер да се сретне со рускиот претседател Владимир Путин. Станува збор за прва посета на највисоко ниво на претставник на Европската Унија...

Европскиот парламент го осуди кршењето на правата на Татарите на Крим

Европскиот парламент усвои резолуција со која се осудува кршењето на човековите права на Татарите што живеат на полуостровот Крим. Од почетокот на годината, Татарите се изложени на разни облици на насилство, како испитувања, претреси на нивните домови, конфискација на имоти и други облици на злоупотреба. Кримските Татари, кои веќе еднаш биле масовно протерувани од своите домови и тоа во времето на Сталин, во...

Знаменитостите на Крим на нова руска банкнота

Руската централна банка издаде банкнота на која се наоѓаат главните споменици на црноморскиот полуостров Крим, кој беше анектиран од Русија во март 2014 година. Банкнотата со номинална вредност од 100 рубли (околу 1,29 евра) испечатена е во чест на влезот на Крим и на Севатсопољ во Русија, се наведува во соопштението на централната банка. На банкнотата се наоѓаат главните архитектонски споменици на...

Крим: Вонредна состојба поради недостиг од струја

На полуостровот Крим е воведена вонредна состојба поради недостиг од електрична енергија со која Крим се снабдува од Украина. Локалните власти сметаат дека станува збор за напад на далновод во Украина. - Крим е во мрак – изјави Виктор Плакида, директор на компанијата „Енергија Крим“. Русија во март минатата година го анектираше Крим од Украина, што резултираше со меѓународни санкции против неа.

Путин: Со Украина се управува од странство

Со Украина се управува од странство, што е понижувачки за украинскиот народ, оцени рускиот претседател Владимир Путин во посетата на Крим. - Уверен сум дека Украина, и покрај моменталните потешкотии, ќе се развива во вистинска насока и дека ќе се откаже од понижувачката практика со целата земја да се управува од странство – рече Путин алудирајќи на неколкуте странци кои...

Летонија: Посетата на француските пратеници на Крим е срам за ЕУ

Шефот на летонската дипломатија, Едгард Ринкевиц, ја критикуваше неодамнешната посета на група француски пратеници на украинскиот полуостров Крим, кој Русија го анектираше, оценувајќи дека тоа претставува „срам за Европа“ и „силен удар за европската солидарност“. - Посетата на француските пратеници на окупираниот Крим претставува срам за цела слободна Европа, како и силен удар за европската солидарност – рече Ринкевиц. Посетата на...

Москва: ЕУ со санкциите се обидува да ги казни граѓаните на Крим

Европската унија со продолжување на санкциите за Крим и за Севастопол за уште една година, се обидува да ги казни жителите на полуостровот кои гласале за спојување кон Руската Федерација, соопшти руското министерство за надворешни работи. Во соопштението се наведува дека Крим и Севастопол се составен дел на Руската Федерација и се истакнува дека е време тоа да се прифати...

Русија може да распореди нуклеарно оружје на Крим

Министерството за надворешни работи на Русија издаде соопштение во кое се наведува дека „Русија има право да распореди нуклеарно вооружување долж целата својата територија, вклучувајќи го и Крим“. - Русија очигледно има право на распоредување нуклеарно оружје на својата територија, а тоа ја вклучува и опцијата за стационирање нуклеарен арсенал на Крим, доколку за тоа има потреба – изјави директорот...

Русија не се откажува од Крим и од Севастопол

Можноста Русија да се откаже од Крим и од Севастопол е целосно отфрлена, а притисокот со санкциите кон Москва е залуден, рече денеска претседателот на руската Дума, Сергеј Наршикин. - Многумина велат дека санкциите ќе бидат укинати доколку Русија се откаже од Крим и од Севастопол. Со тоа ќе ги издадеме оние кои верувале во нас. Таа можност е целосно отфрлена. Нема...

Меркел: Целта е Крим да ѝ се врати на Украина

По разговорот во Берлин со украинскиот претседател Петро Порошенко, германската канцеларка Ангелка Меркел рекла дека анексијата на Крим од 19 март 2014 година била кршење на меѓународното право, што го доведе во прашање мирниот поредок во Европа. „Важно е да работиме на мирно решение и да не застанеме сè додека повторно не се воспостави целосен суверенитет и територијален интегритет на Украина, што,...

Русија: Имаме право да испратиме нуклеарно оружје на Крим

Една година откако Крим се присоедини со Русија, официјална Москва тврди дека има целосно право да испрати нуклеарно оружје на Крим. „Не знаеме за никакви планови, но, во принцип, Русија тоа може да го направи. Не знам дали има таму во овој момент некакво нуклеарно вооружување“, соопштија од руското министерство за надворешни работи. Црноморското пристаниште Севастопољ значително е поблизу со централниот дел...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...