fbpx
Таг: Крим

таг: Крим

Русија може да распореди нуклеарно оружје на Крим

Министерството за надворешни работи на Русија издаде соопштение во кое се наведува дека „Русија има право да распореди нуклеарно вооружување долж целата својата територија, вклучувајќи го и Крим“. - Русија очигледно има право на распоредување нуклеарно оружје на својата територија, а тоа ја вклучува и опцијата за стационирање нуклеарен арсенал на Крим, доколку за тоа има потреба – изјави директорот...

Русија не се откажува од Крим и од Севастопол

Можноста Русија да се откаже од Крим и од Севастопол е целосно отфрлена, а притисокот со санкциите кон Москва е залуден, рече денеска претседателот на руската Дума, Сергеј Наршикин. - Многумина велат дека санкциите ќе бидат укинати доколку Русија се откаже од Крим и од Севастопол. Со тоа ќе ги издадеме оние кои верувале во нас. Таа можност е целосно отфрлена. Нема...

Меркел: Целта е Крим да ѝ се врати на Украина

По разговорот во Берлин со украинскиот претседател Петро Порошенко, германската канцеларка Ангелка Меркел рекла дека анексијата на Крим од 19 март 2014 година била кршење на меѓународното право, што го доведе во прашање мирниот поредок во Европа. „Важно е да работиме на мирно решение и да не застанеме сè додека повторно не се воспостави целосен суверенитет и територијален интегритет на Украина, што,...

Русија: Имаме право да испратиме нуклеарно оружје на Крим

Една година откако Крим се присоедини со Русија, официјална Москва тврди дека има целосно право да испрати нуклеарно оружје на Крим. „Не знаеме за никакви планови, но, во принцип, Русија тоа може да го направи. Не знам дали има таму во овој момент некакво нуклеарно вооружување“, соопштија од руското министерство за надворешни работи. Црноморското пристаниште Севастопољ значително е поблизу со централниот дел...

НАТО: Русија трупа оружје на Крим

Русија значително ги зголемила своите воени капацитети на Крим од припојувањето на полуостровот во март минатата година и го претвора во платформа за проекција на своите моќи, изјави денеска врховниот комендант на НАТО за Европа, американскиот генерал Филип Бридлав. „Она што можеме да го видиме на дело, најдобро може да се опише како милитаризација на Крим. Тие го зголемија капацитот...

Путин проговори за планот за анексијата на Крим

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека донел одлука за анексија на Крим на ноќен состанок во Кремљ откако поранешниот украински претседател, Виктор Јанукович, бил симнат од власт во февруари 2014 година. - Кога се оддалечивме, на сите им реков: Мораме да почнеме да работиме на враќање на Крим кон Русија - рече Путин во најавата за документарниот филм на оваа тема, кој...

„Пејпал“ се повлекува од Крим

Во петокот, меѓународниот сервис за интернет-плаќање „Пејпал“ (Paypal) своите корисници на Крим ги извести дека ќе ја прекине работата. Оттаму информираат дека оваа одлука ја донеле поради „законите во оваа земја кои треба да се усогласат со законите во целиот свет“. На крајот на декември минатата година, работата на Крим ја прекинаа и „Виза“ (Visa) и „Мастеркард“ (Mastercard).

Русија ги оцени санкциите од САД како бескорисни

Русија ги оцени американските санкции како бескорисни и додава дека ќе возврати на мерките, но не прецизираше како. Москва во денешното соопштение вели дека ќе чека колку што е потребно САД да ѝ го признае историското право на полуостровот Крим, кој оваа година се отцепи од Украина и се припои кон Русија. Руското министерство за внатрешни работи денеска изрази жалење поради...

САД воведоа санкции против Крим

Соединетите Американски Држави воведоа економски бојкот и издадоа наредба за забрана за извоз на стоки, технологија или услуги во Крим. Претседателот на САД, Барак Обама, го овластил Министерството за финансии за воведување санкции против поединци и компании што работат во регионот. Тој ја повика Русија да ја прекине окупацијата и анексијата на Крим и да престане да дава поддршка на сепаратистите...

ЕУ ќе забрани инвестирање на Крим

Европска Унија ќе ги забрани сите инвестиции на Крим за да го зголеми притисокот врз официјална Москва и да покаже оти прашањето не е заборавено, јавуваат светските агенции. - Извозот на европска стока и производи што се користат во транспортот, телекомуникациите, енергетскиот, нафтениот и во гасниот сектор на Крим ќе бидат запрени, а ќе биде забрането и учеството на европските компании...

Путин: На Крим се случи Косово

На Крим не се случи ништо поинакво од тоа што се случи во Косово, изјави рускиот претседател Владимир Путин во интервју за германската телевизија „А-Ер-Де“. Путин истакна дека преседан е пресудата на Меѓународниот суд на правдата, според која, Косово има право на самоопределување и народот на Косово може да гласа за тоа дали сака своја држава или не. Таа, според...

Трагите од авиони не се користат за борба против климатските промени

Борбата против глобалното затоплување не се постигнува со авиони, ниту со трагите што ги оставаат зад себе кои не се ништо друго освен резултат од мешањето на топлината испуштена...