fbpx

Русија не се откажува од Крим и од Севастопол

-

Можноста Русија да се откаже од Крим и од Севастопол е целосно отфрлена, а притисокот со санкциите кон Москва е залуден, рече денеска претседателот на руската Дума, Сергеј Наршикин.

– Многумина велат дека санкциите ќе бидат укинати доколку Русија се откаже од Крим и од Севастопол. Со тоа ќе ги издадеме оние кои верувале во нас. Таа можност е целосно отфрлена. Нема да отстапиме од избраниот пат и притисокот врз нас е залуден – рече Наришкин.

Тој истакна дека поради санкциите, бројни странски државјани биле принудени да ја напуштат Русија поради намалување на соработката, затворањето компании и губење работа.

– Тоа се влијанијата на политиките на земјите што се приклучиле кон санкциите. ЕУ е под притисок на САД и самата си стрелала в нога. Нашите странски партнери тврдоглаво продолжија со својата политика, но мораа да увидат дека нема да ја постигнат саканата цел – додаде Наришкин.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...
Download Nulled WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Premium WordPress Themes Download
free online course
download karbonn firmware
Download WordPress Themes Free
lynda course free download