fbpx
Таг: ковид19

таг: ковид19

Вистиномер: мРНК вакцините немаат влијание врз бојата на млекото на мајките доилки

На објавата ѝ недостига контекст, односно важната информација од Упатството на ВАЕРС како да се толкуваат подтоците коишто се објавуваат во системот. Извештаите до ВАЕРС можат доброволно да ги достават сите, вклучително и давателите на здравствени услуги, пациентите или членовите на семејствата. Извештајот за несакан настан до ВАЕРС не е доказ дека вакцината е причина за тоа. Тестирањето на...

Во ковид центрите се лекуваат 1.528 пациенти, има околу 550 празни болнички кревети

Министерството за здравство информира дека вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и во болниците низ земјава е 1.528 и има околу 550 празни болнички кревети во ковид центрите. Од вкупниот број хоспитализации, 932 пациенти се сместени во ковид центрите во внатрешноста, а 596 пациенти во главниот град. „Имајте...

Во ковид центрите низ земјава се лекуваат 1.699 пациенти, од кои во Скопје 686

Министерството за здравство денеска соопшти дека вкупно 1.699 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава. „Бројките се менуваат од час во час, според направените приеми и исписи на пациенти. Во тек на денот се прават и исписи на оздравени пациенти со што ќе се ослободат дополнителни легла“,...

Новиот ковид-калкулатор остава отворени многу прашања за приватноста на корисниците

ковид калкулатор
Новиот ковид-калкулатор со кој корисниците можат да си ја пресмета својата т.н. ковид-возраст или колкав е нивниот ризикот од заболување со ковид, иако може да послужи како корисна алатка, остава отворени многу прашања во однос на приватноста на податоците на оние што ќе го користат. Ковид-калкулаторот е изработен од страна на Македонското здружение за заштита при работа (МЗЗПР) во соработка...

Казни за 428 лица што не носеле маски

Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека во изминатите 24 часа, полициски службеници откре 428 прекришоци на уредбата за задолжително носење заштитна маска. Бројката на прекршоци се однесува на целата земја, а МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со ширењето на ковид-19.

Вистиномер: Ковид-19 не е измама, туку сериозна болест и затоа не ги фрлајте маските!

Тврдењето дека коронавирусот е измама е невистинито, исто како и тврдењето дека во светот се случува „големо будење” и не треба да се носат заштитни маски. Пандемијата коси пред себе и сиот свет се подготвува логистички за дистрибуција и администрација на вакцината, како светло на крајот од тунелот со пандемијата, пишува Вистиномер. Објава на Фејсбук тврди дека „ковид-19 е измама“ и...

Минатиот месец изречени над 18.500 казни за неносење заштитна маска на лицето

Изминатиот месец и натаму се бележат високи троцифрени и четирицифрени бројки на нови случаи со ковид-19. Заштитната маска на лицето како превенција од вирусот и негово ширење задолжителна е и на отворено, но сепак се регистрираат прекршоци. Полициските службеници минатиот месец регистрирале 18.540 лица кои не носеле заштитна маска низ градовите во земјава. Во октомври пак, беа регистрирани 23.981 прекршок...

МЕСА: Независно од бројот на нови популарни игри, евергрините во е-спортот ќе останат играни

Од почетокот на годинава, Македонската Е-спорт Асоцијација организираше три настани, Quarantine Online Tournament vol.1; Quarantine Online Tournament vol.2 и MESA Gaming Weekend, не земајќи го во предвид актуелниот Autumn Gaming Month, кој ќе трае и во декември. „Мета.мк“ разговараше со претседателот на МЕСА, Константин Пејоски кој вели дека пандемијата со ковид-19 само го забрза интересот за гејмингот, што се...

Регистрирани 1.160 нови случаи на ковид-19, оздравени се 1.094 пациенти, починаа 30 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.864 тестирања, а се регистрирани 1.160 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-472, Куманово-58, Дебар-2, Штип-43, Прилеп-78, Тетово-61, Струга-29, Велес-32, Битола-87, Охрид-47, Кавадарци-32, Гостивар-22, Гевгелија-1, Струмица-39, Крива Паланка-6, Радовиш-2, Крушево-2, Кочани-15, Пробиштип-10, Демир Хисар-10, Македонски Брод -10, Пехчево-1, Берово-9, Валандово-5, Виница-2, Делчево-12, Кратово-2, Свети Николе-17, Кичево-26, Ресен-17, Неготино-11. Денеска Институтот...

Регистрирани нови 1.288 случаи со ковид-19, досега починаа 1.600 лица

Во последните 24 часа се направени 3.349 тестирања, а регистрирани се 1.288 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-570, Куманово-57,  Дебар-8, Штип-44, Прилеп-78, Тетово-56, Струга-28, Велес-32, Битола-53, Охрид-30, Кавадарци-30, Гостивар-85, Гевгелија-21, Струмица-34, Крива Паланка-5, Радовиш-13, Крушево-1, Кочани-28, Пробиштип-10, Демир Хисар-7, Македонски Брод -3, Берово-3,  Валандово-2, Виница-11, Делчево-9, Кратово-3, Свети Николе-12, Кичево-22, Ресен-11, Неготино-22, соопшти Министерството за здравство. Оттаму информираат дека починати...

Ефектот „Copycat“ и известувањето за самоубиствата на пациентите со ковид-19

Во Албанија, четворица пациенти хоспитализирани во таканаречените ковид болници „Шефќет Ндоќи“ и „Инвектив“, извршиле самоубиство скокајќи од прозорците и одделите каде што биле сместени, дејствија за кои Обвинителството во Тирана започна истрага. Самоубиства на пациенти заразени со вирусот ковид-19 не се пријавени во ниту една од земјите на Западен Балкан. Националните и меѓународните институции, како и високите медиумски власти...

Филипче: Во ГОБ „8 Септември“ 38 од сместените 107 пациенти се на возраст од 68 до 88 години

Откако на социјалните мрежи и во медиумите излезе информација дека наводно пациент кој требало да се хоспитализира во ковид центарот во ГОБ „8 Септември“ бил вратен поради неговата возраст, министерот за здравство Венко Филипче рано утрово побара од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) да изврши вонреден инспекциски надзор за утврдување на возраста на пациентите хоспитализирани во болницата ГОБ...

Регистрирани нови 1.182 случаи со ковид-19, починаа 25 лица, а оздравени се 707 пациенти

Во последните 24 часа се направени 3.109 тестирања, а регистрирани се 1.182 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-544, Куманово-48,  Штип-31, Прилеп-50, Тетово-75, Струга-27, Велес-41, Битола-28, Охрид-38, Кавадарци-30, Гостивар-66, Гевгелија-17, Струмица-22, Крива Паланка-8, Радовиш-8, Крушево-7, Кочани-13, Пробиштип-9, Демир Хисар-3, Македонски Брод-6, Берово-4,  Валандово-12, Виница-8, Делчево-4, Свети Николе-6, Кичево-55, Ресен-4, Неготино-18, соопшти Министерството за здравство. Оттаму соопштија дека починати се...

Регистрирани 977 нови случаи со ковид-19, починаа 31 лице

Во последните 24 часа се направени 2.930 тестирања, а регистрирани се 977 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-503, Куманово-55,  Дебар-1, Штип-14, Прилеп-45, Тетово-40, Струга-32, Велес-29, Битола-67, Охрид-40, Кавадарци-15, Гостивар-22, Гевгелија-10, Струмица-11, Крива Паланка-12, Радовиш-6, Крушево-4, Кочани-3, Пробиштип-3, Демир Хисар-4, Берово-1,  Валандово-1, Виница-5, Делчево-3,  Свети Николе-13, Кичево-14, Ресен-2, Неготино-22, соопшти Министерството за здравство. Оттаму информираат дека починато е 31 лице, седум...

Од утре брзи тестови за ковид-19 во Штип, Гостивар, Прилеп, Струмица и Кичево

Почнувајќи од утре, во здравствените домови во Штип, Гостивар, Прилеп, Струмица, и општата болница во Кичево ќе се врши тестирање за ковид-19 со брзи антигенски тестови, соопшти Министерството за здравство. Оттаму информираат дека лаборантите од овие установи мината недела биле на обука во Скопје, а во текот на неделата ќе продолжат обуките на лаборанти од други градови низ државата,...

Регистрирани 1.064 нови случаи со ковид-19 и 25 починати лица

Во последните 24 часа се направени 3.096 тестирања, а регистрирани се 1.064 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-541, Куманово-57, Дебар-4, Штип-46, Прилеп-24, Тетово-57, Струга-23, Велес-44, Битола-43, Охрид-33, Кавадарци-25, Гостивар-12, Гевгелија-11, Струмица-23, Крива Паланка-8, Радовиш-12, Крушево-2, Кочани-10, Пробиштип-4, Демир Хисар-2, Македонски Брод- 4, Пехчево-7, Берово-3, Валандово-3, Виница-3, Делчево-3, Кратово-2, Свети Николе-17, Кичево-25, Ресен-6, Неготино-10, соопшти Министерството за здравство. Оттаму информираат дека...

Четворица пациенти починаа во едно деноноќие на Инфективното одделение во Штип

Со потврдено присуство на корона вирус на Инфективното одделение во Клиничката болница во Штип во текот на вчерашниот ден починаа тројца пациенти: 52-годишен од Кочани, 68-годишен пациент од Радовиш и 71-годишен пациент од село Дедино, Општина Конче. Починат е уште еден пациент, кој е примен како суспектен. Во Клиничката болница во Штип од ковид-19 се лекуваат 57 пацинети, од кои...

Од денеска на шест пункта во Скопје се тестира со брзи тестови

Во Поликлиника Ѓорче Петров, Поликлиника Чаир, Поликлиника Ченто, Поликлиника Бит Пазар, Поликлиника Јане Сандански и Поликлиника Млин Балкан од денеска се врши тестирање со брзи тестови за детектирање на вирусот ковид-19, но не и на антителата. Резултатите од брзиот тест се добиваат за 10 до 15 минути, соопшти Министерството за здравство. „Брзите тестови ги закажува матичниот лекар според претходно определен...

Тројца пациенти од ковид-19 починаа на Инфективното одделение во Штип

Во текот на вчерашниот ден на Инфективното одделение починаа тројца пациенти, кои се лекуваа од ковид-19, потврдија од Клиничката болница во Штип. Најмладиот починат пацинет е 38-годишник од Виница. Освен него, починати се и 71-годишна жена од Пробиштип и 72–годишен кочанчанец. Вчерашниот ден е повторување на изминатата сабота, кога во еден ден починаа тројца пацинети. Според податоците од болницата, на...

Минатиот месец изречени близу 24 илјади казни за неносење заштитна маска на лицето

Расте бројот на новозаразени со ковид-19, а паралелно со тоа и бројот на казни што ги изрекува Министерството за внатрешни работи за неносење заштитна маска на лице како превенција од вирусот. Со новите рестриктивни мерки што ги донесе Владата сега заштитната маска е задолжителна и на отворено. Но иако во јавноста оваа мерка доби критики и отвори дилеми, сепак...

„Донбас. Вчера, денес, утре“ – документарец во најдобрата пропагандна традиција на Кремљ

Руската амбасада деновиве го сподели на Фејсбук документарецот „Донбас. Вчера, денес, утре“ (2021), во кој се користи една честа манипулација, а тоа е правење збрка во редоследот на настаните, за...