fbpx
Таг: ковид19

таг: ковид19

Студентите од шеста година по медицина ќе им помагаат на колегите во процесот на справување со ковид-19

Студентите од шеста година по општа медицина ќе им дадат поддршка на своите колеги, епидемиолози, во напорите за справување со пандемијата со корона вирусот, информираат од Министерството за здравство. За таа цел, денеска Министерот за здравство Венко Филипче и деканката на Медицинскиот Факултет во Скопје, Соња Топузовска, имаа средба со студентите од шестта година на која се разговараше за...

Само за 15 дена во октомври се изречени казни за неносење маска колку за цел јули (инфографик)

Расте бројот на новозаразени со ковид-19, а паралелно со тоа и бројот на казни што ги изрекува Министерството за внатрешни работи за неносење заштитна маска на лице како превенција од вирусот. Владата на седница ги разгледа новите рестритктивни мерки со цел справување со ситуацијата, меѓу кои и мерката за носење заштитна маска на отворено, која се очекува наскоро да...

Нови мерки за заштита од КОВИД-19 (видео)

Во нејзиното ново видео Кика Авеиро зборува за новите мерки во врска со пандемијата од КОВИД-19 што неодамна ги усвои владата. „Пандемијата од корона вирусот во суштина ни покажа колку е важно секој член од едно општество да биде свесен и одговорен за своите постапки“ - вели таа. Погледнете го видеото: https://youtu.be/iX_hPeHxN0o

МОН: 42 ученика и 65 наставници активни случаи на ковид-19, дел од нив имале настава со физичко присуство

Откако започна учебната година согласно денешниот ден, има вкупно 42 активни случаи на ковид-19 кај учениците и 65 кај наставниците. Од нив 29 ученици се од основно образование, а 13 од средно, додека 47 наставници се од основно, а 18 од средно образование, информираат од Министерството за образование и наука. „Од активните случаи во основните училишта, 7 од учениците и...

Берлин ќе ги затвори баровите и рестораните по 23 часот, a луѓето на отворено ќе може да се групираат до пет лица

Поради зголемување на бројот на заразени со ковид-19, Берлин ќе воведе рестрикции во однос на работењето на пабовите и рестораните. Во градот кој е познат по своите 24 часовни барови, официјалното време на затворање се наметнува од 23 до 6 часот наутро, а исто така ќе има и ограничувања за продажба на алкохол. Освен овие рестрикции, луѓето на отворено ќе...

За само пет дена од учебната година, 53 ученици и 8 наставници се во изолација

Од почетокот на учебната година досега во изолација се вкупно 53 ученици и 8 наставници, а во сите училишта каде има позитивни случаи во рамки на наставата со физичко присуство се постапува навремено, информираат од Министерството за образование и наука. „Шест од вкупно осум наставници не биле во директен контакт со децата, бидејќи предавањата ги држат онлајн. Дополнително, сите наставници...

Царовска: Важно е децата да се образуваат во духот на толеранцијата и мултикултурализмот

По повод одбележување на Меѓународниот ден на учителот, денеска се одржа настанот Speech4Teachers што го организираат Фондацијата Отворено општество-Македонија и Фондацијата за образовни и културни иницијативи „Чекор по чекор“. На настанот присуствуваше и министерката за образование и наука, Мила Царовска која во своето обраќање до присустните ја истакна важноста и улогата на новинарите без разлика од која етничка заедница...

Уште 225 нови случаи на заразени со ковид-19, вкупниот број во земјава надмина 19.000

Во последните 24 часа се направени 1.841 тестирања и регистрирани се 225 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-120, Куманово-10, Штип-8, Прилеп-15, Тетово-17, Струга-6, Битола-7, Охрид-4, Гостивар-1, Гевгелија-3, Струмица-13, Крива Паланка-2, Кочани-6, Пробиштип-2, Берово-3, Виница-1, Делчево-1, Свети Николе-3, Кичево-2, Неготино-1, информираат од Министерството за здравство. Скопје и натаму има најголем број (1.005) на активни случаи, од кои најмногу се...

ФООМ и Фондацијата „Чекор по чекор“ ќе одржат настан „Улогата на учителот во новата реалност“

На 7 октомври, со почеток во 13 часот, во надворешната сала на Хотелот Александар Палас во Скопје, Фондацијата Отворено општество-Македонија и Фондацијата за образовни и културни иницијативи „Чекор по чекор“ ќе го организираат настанот Speech4Teachers, по повод одбележување на Меѓународниот ден на учителот. Целта е преку обраќањата на неколку образовни експерти, практичари и креатори на образовни политики, да се проговори...

Забранета музика во живо, нема стоење на шанк, а на маса може да седат максимум 4 лица

Забрането е гостување на пејачи, музички групи или диџеи во угостителските објекти кои послужуваат пијалаци и храна, вклучително и во ресторанскиот дел на угостителските објекти за сместување (хотели или мотели). Ова е една од рестриктивните мерки кои Владата ги прифати викендов, а претходно беа препорачани од Комисијата за заразни болести. Со новите мерки во Протоколот за отворање и работа на...

Потврдени се нови 243 случаи на ковид-19, од направени 1.831 тестирања

Во последните 24 часа се направени 1.831 тестирања, од кои регистрирани се 243 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-98, Куманово-11, Штип-7, Прилеп-12, Тетово-2, Струга-9, Велес-3, Битола-5, Охрид-5, Кавадарци-4, Гостивар-5, Гевгелија-5, Струмица-21, Крива Паланка-2, Радовиш-9, Кочани-11, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Берово-9, Валандово-4, Виница-2, Делчево-2, Свети Николе-12, Кичево-1,Неготино-2, информираат од Министерството за здравство. Оттаму додаваат дека починати се 4 лица, пациент...

Постои можност за санкции за училиштата кои нема да ги почитуваат протоколите, вели Царовска

По неодамнешната најава на директорот на средно училиште во Дебар дека ќе организира настава со физичко присуство иако нема одобрение за тоа, министерката за образование и наука, Мила Царовска денеска изјави дека има начини за санкционирање за оние кои нема да ги почитуваат донесените одлуки. „Постојат можности за санкционирање согласно законот. Одлуките на Владата се јасни и тие мора да...

Во последните 24 часа казнети 852 граѓани кои не носеле заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на државата по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 852 прекршоци, информираат од Министерството за внатрешни работи. Мета.мк претходно извести дека во септември се бележи раст на казните за неносење заштитна маска. Постепениот раст на бројот на новозаболени лица од ковид-19 доведува до построга контрола на полициските службеници...

Во понеделник студентите се враќаат во студентските домови под посебни протоколи

Во понеделник започнува сместувањето на студентите во студентските домови со нов начин на функционирање со протоколи и намален капацитет, изјави директорот на Државниот студентски центар, Дарио Николовски на денешната посета во „Кузман Јосифовски Питу“, заедно со министерката за образование и наука, Мила Царовска. „Секоја соба каде што има две легла ќе се смести само еден студент, а онаму каде што...

Младите согласни дека недостасува енергијата на дружбите во живо преку Еразмус+ размените

Пандемијата ги затвори границите, а со тоа се одложија и патувањата на младите коишто со Еразмус+ размените имаа можност да патуваат во странство. Младинските организации беа принудени работата да ја извршуваат од дома, а голем дел од активностите, особено интернационалните ги одложија на неодреден временски период. Иако работните задачи добија нов облик, младите се согласни дека недостига блискоста на...

МЗ: Учениците да ги почитуваат протоколите бидејќи епидемиолошката состојба е сериозна

Училиштата и учениците да ги почитуваат препораките на Комисијата за заразни болести и одлуката на владината комисија за начинот на одржување на наставата. Апелираме на максимална сериозност и соработка од сите граѓани, пред нас е период во кој сите мора да бидат максимално внимателни, посочуваат од Мининстерството за здравство, по најавите на учениците дека ќе почнат да одат во...

Царовска: Најавата за бојкот на онлајн наставата е неодговорна

Најавувањето на бојкот или нарушувањето на протоколите во училиштата е неконструктивен начин на надминување на корона кризата. Сметам дека секој од нас е одговорен за јавното здравје. Ако некој директно и свесно го нарушува здравјето на другиот тоа е прекршување на Уставот, изјави министерката за образование и наука, Мила Царовска при денешната посета на училиштата во општина Бутел, каде...

Американскиот претседател Трамп и неговата сопруга Меланија се позитивни на ковид-19

Претседателот на САД, Доналд Трамп преку социјалните мрежи потврди дека тој и неговата сопруга Меланија се позитивни на корона вирус. „Вечерва, првата дама и јас бевме тестирани за ковид-19 и сме позитивни. Веднаш ќе започнеме процес на карантин и закрепнување. Заедно ќе го поминеме ова” објави Трамп на својот Твитер профил. https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1311892190680014849 По позитивниот тест за ковид-19, на својот Твитер профил се...

Од 1.697 тестирања, регистрирани 194 нови случаи на ковид-19

Во последните 24 часа се направени 1.697 тестирања, и регистрирани се 194 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-77, Куманово-9, Дебар-3, Штип-5, Прилеп-11, Тетово-16, Струга-3, Велес-5, Битола-6, Охрид-2, Кавадарци-3, Гостивар-5, Гевгелија-1, Струмица-9, Крива Паланка-3, Радовиш-6, Кочани-10, Пробиштип-3, Берово-1, Валандово-3, Виница-3, Делчево-2, Свети Николе-5, Кичево-2 и Неготино-1, информираат од Министерството за здравство. Оттаму додаваат дека во болнички услови се починати...

Регистрирани 112 нови случаи на ковид-19, починаа 8 лица, оздравени се 159 пациенти

Во последните 24 часа се направени 1.372 тестирања, од кои регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-46, Куманово-7, Штип-1, Прилеп-2, Тетово-1, Струга-6, Велес-4, Битола-7, Охрид-4, Гостивар-3, Струмица-11, Радовиш-3, Кочани-4, Пробиштип-1, Берово-1, Валандово-1, Виница-1, Делчево-1, Кратово-1, Свети Николе-4, Кичево-2 и Ресен-1, информираат од Министерството за здравство. Оттаму додаваат дека починати се 8 пациенти од Teтово (73г), Струмица...

Додека трае суспензијата на Русковска, привремено ќе ја замени обвинителката Лиле Стефанова

Обвинителката Лиле Стефанова привремено, според годишниот распоред, ќе ја замени Вилма Русковска која е суспендирана, по одлуката на државниот обвинител Љубомир Јовевски да покрене дисциплинска постапка против три обвинителки...