fbpx
Таг: конкурс

таг: конкурс

МОН распиша конкурс за најдобра песна по повод 21 Март – Светскиот ден на поезијата

По повод 21 Март, Светскиот ден на поезијата, Министерството за образование и наука (МОН) и поетскиот фестивал „Струшки вечери на поезијата“ распишаа конкурс за избор на најдобра песна, наменет за учениците од основните и средните училишта. Целта на конкурсот, велат од МОН, е поттикнување на креативноста и имагинацијата на учениците и популаризација на поезијата како литературна форма и највисок јазичен...

МОН: Објавени конкурсите за стипендии за магистерски и докторски студии

Министерството за образование и наука (МОН) ги објави двата конкурса за доделување стипендии за академски студии од втор и трет циклус за академската 2023/2024 година. За лицата кои запишале магистерски студии се предвидени 50 стипендии, при што 40 се наменети за природно-математичките науки, а десет за општествените науки. Висината на стипендиите е 9.000 денари, а се исплаќаат во времетраење...

До утре тече пријавувањето на Конкурсот за доделување на наградата „Мето Јовановски“

Пријавувањето за доделување на државната награда „Мето Јовановски“ трае до утрешниот ден. Со државната награда „Мето Јовановски“ се оддава највисоко признание за долгогодишни остварувања во областа на промоцијата, заштитата и унапредувањето на човековите права. Наградата „Мето Јовановски“ се доделува секоја година на 10 декември, на Меѓународниот ден на човековите права, а во рамките на овој конкурс може да се доделат...

Целосниот Конкурс за доделување студентски стипендии за академската 2023/2024 година

Десетици студенти се обратија до редакцијата на Мета.мк со поплаки дека наидуваат на препреки кога се обидуваат да пристапат до интернет-страницата на Министерството за образование и наука (МОН) - mon.gov.mk. Во пораката што се појавува кога студентите се обидуваат да пристапат до веб-страницата на оваа државна институција стои дека „нејзиниот безбедносен сертификат истекол пред три дена“. Корисниците можат да пристапат до...

Нов повик за сместување во студентски домови, останати се уште слободни места

Министерството за образование и наука (МОН) денеска објави нов повик за сместување на студенти во државните и приватните студентски домови. Новиот конкурс трае до 10 ноември, а заинтересираните студенти може да аплицираат преку порталот „е-услуги“ на МОН. Според конкурсот, во Скопје, слободни места се останати само во ДСД „Томе Стефановски-Сениќ“. Слободни легла има и во битолскиот студентски дом „Кочо Рацин“, во...

„Човеконабљудувач“ – првонаграден расказ на Конкурсот за краток хорор расказ

Новинската агенција „Мета.мк“ четврта година по ред распиша Конкурс за краток хорор расказ на кој можеа да учествуваат млади автори. Годинава конкурсот повторно го организиравме во соработка со издавачкиот центар „Антолог“. Конкурсот беше распишан по повод празникот „Halloween“ или „Ноќ на вештерките“ кој секоја година се одбележува на овој ден, 31 октомври. „Ноќта на вештерките“ првенствено се одбележува во западните земји,...

„Премолчен колеж“ – второ место на конкурсот за краток хорор расказ

Новинската агенција „Мета.мк“ четврта година по ред распиша Конкурс за краток хорор расказ на кој можеа да учествуваат млади автори. Годинава конкурсот повторно го организиравме во соработка со издавачкиот центар „Антолог“. Конкурсот беше распишан по повод празникот „Halloween“ или „Ноќ на вештерките“ кој секоја година се одбележува на овој ден, 31 октомври. „Ноќта на вештерките“ првенствено се одбележува во западните земји,...

Конкурс за краток хорор расказ: Расказот „Нокти“ го освои третото место

Новинската агенција „Мета.мк“ четврта година по ред распиша Конкурс за краток хорор расказ на кој можеа да учествуваат млади автори. Годинава конкурсот повторно го организиравме во соработка со издавачкиот центар „Антолог“. Конкурсот беше распишан по повод празникот „Halloween“ или „Ноќ на вештерките“ кој секоја година се одбележува на овој ден, 31 октомври. „Ноќта на вештерките“ првенствено се одбележува во западните земји,...

Конкурс „Амбасадорка на ден“ за девојки над 15 годишна возраст

Амбасадата на Шведска во Скопје распиша конкурс за позицијата „Амбасадорка на ден“. Позицијата е отворена за девојки над 15 годишна возраст кои, „се грижат за родовата еднаквост, еднаквите можности за жените и девојките и ставањето крај на насилството врз нив“. Kандидатката која ќе биде избрана, во текот на еден ден ќе ја следи работата на шведската амбасадорка, ќе присуствува на...

Конкурс за краток хорор расказ на македонски јазик за „Ноќта на вештерките“

Четврта година по ред, во пресрет на празникот „Halloween“ или „Ноќ на вештерките“, кој се одбележува на 31 октомври, новинската агенција Мета.мк објавува Конкурс за краток хорор расказ. Годинава конкурсот повторно го организираме во соработка со Книжевниот центар „Антолог“. Право на учество на конкурсот имаат сите млади лица на возраст од 16 до 29 години. Трудовите треба да бидат ваши и...

Почнува пријавувањето за Лотаријата за зелена карта за САД за 2025 година

Од 18 часот денеска, сите заинтересирани ќе може да се пријавуваат за Лотаријата за зелена карта за САД за 2025 година, информира американската амбасада во Скопје. Рокот за пријавување е 18 часот на 7 ноември годинава. Кандидатите може да се пријават на официјалната веб страница, на која има целосни инструкции. Учеството во лотаријата е бесплатно. Кандидатите може да се пријавуваат лично или...

Објавени конкурсите за стипендии за ученици во Математичко-информатичката гимназија и Спортската академија

Министерството за образование и наука (МОН) вчера ги објави конкурсите за доделување стипендии за ученици во државните средни училишта „Математичко-информатичка гимназија“ (МИГ) и „Спортска академија“ во Скопје. Висината на стипендиите за средношколците од двете училишта изнесува 3.500 денари месечно за девет месеци во текот на учебната година. За да добијат стипендија, учениците во МИГ треба да се редовни ученици во втора,...

Меџити: Отворени нови специјализации, вложуваме во младите лекари

Новите огласи, односно новиот конкурс за специјализации, бил темата на денешната средба на министерот за здравство Фатмир Меџити, со деканите на медицинските факултети: во Скопје, проф. д-р Соња Топузовска; во Штип, проф. д-р Милка Здравковска; и претставник од Деканатот на Медицинскиот факултет во Тетово, проф. д-р Невзат Елези. Рокот за конкурирање за специјализации на овие факултети тече. Годинава првпат специјализации...

Познати добитниците на награди на меѓународниот конкурс „Златен стрип“

На овогодинешниот традиционален меѓународен стрип конкурс „Златен стрип“ се пријавиле вкупно 171 изработувачи на стрипови, а Стрип центарот на Македонија од Велес го објави списокот на наградени стрипови и автори, како дел од активностите на 20. Интернационален стрип конкурс „ВЕЛЕС 2023“- петта стрип колонија. Прва награда на конкурсот добива стрипот „Пиг Аут“ на авторскиот тим Аљоша Томиќ, Милорад Милановиќ Маза...

Објавен конкурс за изработка на мурал на фасадата на КСП Центар – Јадро

КСП Центар - Јадро објави конкурс за изработка на мурал на фасадата на центарот кој треба да биде реализиран до крајот септември 2023 година, информираат од КСП Центар - Јадро. Со овој отворен конкурс, Центар - Јадро ја продолжува иницијативата за изработка на темпорални мурали кои ќе бидат изработувани на фасадата на центарот преку кои ќе се промовира уметноста во...

Од понеделник почнува аплицирањето за сместување во студентските домови за следната академска година

Министерството за образование и наука (МОН) вчера го распиша конкурсот за прием на студенти запишани на додипломски студии во државните и приватните студентски домови во Република Северна Македонија за учебната 2023/2024 година. За претстојната студиска година за студентите се предвидени вкупно 4.480 легла, од кои 1.093 места се обезбедени за студентите во прва година, додека останатите легла се за студенти...

Четворица кандидати за ректор на Тетовскиот универзитет

Пријавувањето на Конкурсот за ректор на Универзитетот во Тетово (УТ) за мандатниот период 2023-2026 година заврши. Од Универзитетот во Тетово за Порталб.мк потврдија дека во трката за ректор во моментов учествуваат четворица професори, но без да ги откријат нивните имиња. Иако од Тетовскиот универзитет официјално не ги откриваат имињата на кандидатите, Порталб.мк го обезбеди документот - одлуката за списокот на...

#CtrlZ предизвик: Познати победниците на видео-конкурсот за млади на тема „образование“

Познати се добитниците на наградите од #CtrlZ предизвикот за млади – видео-конкурс на тема „образование“ што го распиша Фондацијата Метаморфозис. Право на учество на конкурсот имаа сите млади лица на возраст од 14 до 29 години. Учесниците требаше да создадат кратко видео поврзано со темата „образование“ во кое ќе претстават одреден проблем од основното, средното или високото образование. Според правилата,...

Вчера поништен стариот, денеска објавен нов конкурс за ректор на Тетовскиот универзитет

Откако вчера беше поништен првичниот конкурс, денеска е објавен новиот јавен оглас за избор на ректор на Универзитетот во Тетово за периодот 2023-2026 година. Поништувањето на првичниот конкурс се случи поради прекршувањата направени во врска со поставувањето на дополнителни фаворизирачки/дискриминаторски критериуми кои не се предвидени во Законот за високо образование, а ниту пак во Статутот на самиот Универзитет. Прекршувањата...

Објавен е конкурсот за доделување на државната награда „Св. Климент Охридски“ за 2023 година

Одборот за доделување на државната награда „Св. Климент Охридски“ распиша конкурс за доделување на оваа награда за 2023 година, информираше Министерството за култура. Со државната награда „Св. Климент Охридски“ се оддава највисоко признание за долгогодишни остварување во областа на воспитанието, образованието, културата, уметноста, здравството, заштитата и унапредувањето на човековата околина и во социјалната дејност. Во една година може да се доделат...

Фондацијата Метаморфозис со конкурс за годишна награда „Илија Жупаноски“ за справување со дезинформации

Фондацијата за интернет и општество Метаморфозис за првпат го објави Конкурсот за годишна награда „Илија Жупаноски“ за новинари, граѓански организации или поединци кои придонесуваат во справувањето со дезинформациите во...