fbpx
Таг: конкурс

таг: конкурс

Во тек е меѓународниот конкурс за поезија „Антево Слово“ во Сицилија, Италија

Остануваат уште десет дена до завршувањето на петтиот меѓународен конкурс за поезија во Сицилија, „Антево Слово“ 2021/2022, кој е отворен за сите македонски поети што ќе испратат своја необјавена песна. Конкурсот како и наградата „Антево слово“ се дел од големата меѓународна поетска манифестација, „Анџело Ла Векија“ („Il Parnaso – Concorso di Poesia – Premio Angelo La Vecchia“) како резултат на...

Отворен конкурс за платено стажирање во Европската Комисија

Европската Комисија месецов го отвори конкурсот за платено стажирање и обуки кои ќе се спроведуваат во октомвриската сесија, односно почнувајќи од октомври 2022 година. На конкурсот може да се пријават сите заинтересирани кои имаат завршено тригодишно високо образование, го познаваат англискиот јазик и имаат познавање од германски или француски јазик. Доколку бидете одбрани, стажирањата претставуваат работење на позиција што најмногу одговара...

Уште два дена до завршувањето на конкурсот на МКЦ за визуелно решение за јубилејот „50 години МКЦ“

По повод славењето на јубилејниот 50-ти роденден на Младинскиот културен центар оваа година, од таму најавуваат креативни повици и конкурси слободни за учество на сите креативци и уметници. Првиот отворен повик беше отворен на 22 декември минатата година со конкурс за избор на идејно-графичко решение за визуелно обликување на програмите и активностите на МКЦ во 2022 година – со цел...

Распишан конкурсот за наградата „Роман на годината“ 2021

Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“ го распишува годинешниот конкурс за наградата „Роман на годината“ кој започнува денес, 15 декември и ќе трае до 15 јануари 2022 година. Право на учество има секој автор чиј роман бил за првпат објавен на македонски јазик во 2021 година. За учествување сите кандидатите се обврзани да достават по пет...

ДКСК со јавен повик за средношколци за креативни решенија на тема заштита на укажувачите

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) распиша јавен повик за изработка на цртежи, на кој може да учествуваат сите средношколци, особено оние од средните уметнички училишта. Целта на овој повик е да се поттикнат младите да ги искажат своите погледи на тема значењето на укажувачите на корупција и потребата за нивна заштита, преку изработка на визуелни пораки, графики...

„Гринфилм“: Можност за младите филмаџии да ја пренесат нивната порака за заштитата на животната средина

Младите заљубеници во природата кои имаат желба преку филм да ја пренесат својата порака за заштитата на животната средина имаат можност тоа да го сторат до 1 декември преку конкурс за кратки филмови. Europe House ги повика младите луѓе на возраст од 15-25 години да учествуваат на конкурсот #GREENFILM за кој нивна задача ќе биде да продуцираат кратки филмови од...

Ова се победниците на ликовниот и литературниот конкурс за Европската недела на мобилност: Жири комисијата имаше тешка задача

Здружението на граѓани Еко Логик ги објави победниците на ликовниот и литературниот конкурс кој беше распишан во рамки на Европската недела на мобилност. Жири комисијата оваа година имаше особено тешка и одговорна задача да ги избере трите најдобри дела на темите „Велосипедот од моите соништа“, „Еколошки предизвици и решенија во мојата околина“ и „Јас како еко херој“. „На наше огромно...

Конкурс за краток хорор расказ: „Гулабарот“ – прва награда

Утревечер се празнува „Halloween“ или „Ноќ на вештерките“, празник кој секоја година се одбележува на 31 октомври. „Ноќта на вештерките“ првенствено се одбележува во западните земји, но во последните неколку години стана глобален тренд кој се забележува и кај нас, особено помеѓу младите. Вечерта на „Halloween“ се раскажуваат страшни приказни, најмладите се маскираат, а домовите се декорираат со хорор мотиви. По...

Краток хорор расказ: „Ливада од Мимози“ – втора награда

Утревечер се празнува „Halloween“ или „Ноќ на вештерките“, празник кој секоја година се одбележува на 31 октомври. „Ноќта на вештерките“ првенствено се одбележува во западните земји, но во последните неколку години стана глобален тренд кој се забележува и кај нас, особено помеѓу младите. Вечерта на „Halloween“ се раскажуваат страшни приказни, најмладите се маскираат, а домовите се декорираат со хорор мотиви. По...

Конкурс за краток хорор расказ: „Моето утро“ – трета награда

Утревечер се празнува „Halloween“ или „Ноќ на вештерките“, празник кој секоја година се одбележува на 31 октомври. „Ноќта на вештерките“ првенствено се одбележува во западните земји, но во последните неколку години стана глобален тренд кој се забележува и кај нас, особено помеѓу младите. Вечерта на „Halloween“ се раскажуваат страшни приказни, најмладите се маскираат, а домовите се декорираат со хорор мотиви. По...

Конкурс за краток хорор расказ во пресрет на „Ноќ на вештерките“

Втора година по ред, во пресрет на празникот „Halloween“ или „Ноќ на вештерките“, Новинската агенција „Мета.мк“ во соработка со Издавачката куќа „Култура“ го објавува „Инста конкурсот за краток хорор расказ“. Право на учество на конкурсот имаат сите млади лица на возраст од 16 до 29 години. Трудовите треба да бидат ваши и оригинални, односно не смеат да бидат преземени или копирани...

Објавен Конкурсот за најдобар дебитантски прозен ракопис „Новите!“ за 2021 година

Издавачката куќа Темплум по шеснаесетти пат го распишува конкурсот „Новите!“ за најдобар прозен дебитантски ракопис на македонски јазик. Целта на наградата е да ги промовира и афирмира новите автори во македонската книжевност, новите тенденции во литературата, новите поетички начела, новиот пристап, новиот начин на организирање во сферата на литературата, новите обиди книжевноста да стане општествено повлијателна во секоја смисла. За...

Четврти конкурс за годишната стрип награда „ЛИФТ“ на Темплум

Издавачката куќа Темплум годинава по четврти пат го распишува конкурсот за наградата „Лифт“, за македонски стрип. Право да конкурираат за наградата имаат сите граѓани на Република Северна Македонија кои ќе испратат сопствени досега необјавувани авторски стрипови, од една или две страници до максимум до 16 табли (или страници). „Лифт“, инаку, беше име на списанието за стрип кое излегуваше од 1996...

Од утре студентите ќе можат да аплицираат за нови студентски стипендии и да ги продолжат старите

Студентски дом Гоце Делчев
Од утре започнува пријавувањето за остварување на правото на студентска стипендија, согласно условите и критериумите наведени  во конкурсот за академската 2021-2022 година, информираат од Министерството за образование и наука. Постапката за аплицирање е дигитализирана преку порталот http://e-uslugi.mon.gov.mk, со што, како што велат од МОН, значително се поедноставува начинот на остварување на правото. Оние студенти кои немаат можност да аплицираат електронски...

„Британски совет“ организира конкурс за млади новинари што ќе покриваат младински прашања

Проектот „Медиуми за сите“ (Media for All) на Британскиот совет (British Council) организира конкурс „Young Journalists Competition“ за млади новинари и тимови од новинари што работат на прашања и теми што ги засегаат младите, во чии рамки ќе се овозможи поддршка за изработка на новинарски содржини. Избраните кандидати ќе добијат финансиска поддршка, менторство и професионално водство во текот на осум...

Објавени списоците со студентите примени во студентските домови

Објавени се списоците со примени студенти од втора и повисоките години на студии во студентските домови, а аплицирањето за бруцошите започнува од понеделник, соопшти Министерството за образование и наука (МОН). Тие може да се видат на следниот линк. Студентите кои се наоѓаат на објавените листи можат да се вселат во студентските домови по потпишување на договор со домот во кој...

Повик за учество на националниот натпревар во слем-поезија

„Поетри слем Македонија“ го распиша конкурсот за учество на националниот слем-натпревар, кој годинава ќе се одржи по 11-ти пат. Авторите на конкурсот можат да се пријават со два авторски текста, поезија или проза, на слободна тема, кои се соодветни за изведба во времетраење од 3 до 5 минути. Организаторите на традиционалниот слем-натпревар појаснуваат дека текстовите треба да бидат приложени во еден...

Бектеши: Ќе се крати бројот на членови во управните и надзорните одбори во јавните претпријатија

Крешник Бектеши
На предлог на Министерството за економија, Владата на денешната седница го усвои Предлог -законот за изменување и дополнување на Законот за јавни претпријатија со кој се намалува бројот на членови во управните и надзорните одбори во јавните претпријатија. Согласно новото законско решение бројот на членови на управните одбори се намалува од сегашните 15, на 7 членови , односно 5 во...

Распишани конкурсите за поезија и дизајнерско решение за манифестацијата „100.000 поети за промена“

Манифестацијата „100.000 поети за промена“ во соработка со здружението „Контекст - Струмица“ ги распиша поетскиот и конкурсот за дизајнерско решение на постери и плакати за овогодинешното издание на Фестивалот. Како што информираат организаторите, поезијата треба да биде социјално ангажирана и да разработува теми кои се поврзани со глобалните и локалните промени. На овој конкурс можат да учествуваат автори од сите...

MOН објави конкурс за финансирање научно-истражувачки проекти

Министерството за образование и наука објави повик за финансирање на истражувачки проекти на научни установи со дејност од висок стратешки и национален интерес. За оваа цел, обезбедени се дополнителни средства за поддршка на научно истражувачката работа на јавните научни институти, односно со средствата е предвидено да се финансира реализацијата на научно-истражувачки проекти на овие самостојни научни установи кои вршат дејност...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...