fbpx
Таг: конференција

таг: конференција

Етничките Македонци незадоволни и од положбата и од статусот во Албанија

Етничките Македоци кои живеат на целата територија на Албанија, не се задоволни од својот статус во земјата. За некави права можат да говорат само Македонците од етнички чистиот регион Мала Преспа, каде имаат и своја општина. Новата територијална поделба уште повеќе ќе ги стесни можностите за културна и за национална еманципација. Претставници на Македонското друштво „Илинден“ од Тирана, тоа го...

Почнува меѓународна конференција за новите пристапи во археологијата

Во Археолошкиот музеј на Македонија денеска почнува меѓународната конференција „Еден чекор понатаму: Мултидисциплинарен пристап во археологијата“(One step beyond: A Multidisciplinary approach in archaeology“), на која ќе бидат разменети новите и современи археолошки пристапи и методи и ќе бидат презентирани и претставени разни истражувања спроведени во Чешка, Србија, Турција и во Македонија. На конференцијата учествуваат археолози од Карловиот универзитет, Универзитетот на...

Трета Меѓународна конференција „Охрид – Водици 2015“

На 17 и на 18 јануари, ќе се одржи втората во овој град и трета по ред, Меѓународна конференција „Охрид - Водици 2015“. Конференцијата е посветена на прашања од областа на културното наследство, локалниот економски развој, туризмот и на медиумите. Во организацијата на Конференцијата се вклучени и Организација за поддршка на проучувањето на културното наследство од Баку, Азербејџан, Универзитетот за...

Потребна е регионална соработка во борбата против трговијата со луѓе

Целокупната енергија и напор вложени во борбата против трговијата со луѓе, овозможија значително зајакнување на капацитетите и поголема успешност во борбата против ова зло, е дел од заклучоците на регионалната работилница насловена „Регионална соработка за поефикасен одговор во борбата против трговија со луѓе“, што се одржа во Охрид. Во изминатите 11 месеци, до Основното јавно обвинителство за организиран криминал и...

Папата Франциск нема да се сретне со далај лама во Рим

Папата Франциск нема да се сретне со далај лама за време на посетата на тибетанскиот духовен водач на Рим, престојниот викенд, соопштил денеска портпаролот на Ватикан, пренесуваат медиумите. Далај лама утре ќе допатува во тридневна посета на италијанската престолнина, каде што ќе присуствува на состанокот со другите добитници на Нобеловата награда за мир. Неименувани извори за медиумите коментираат дека Ватикан ваквата...

Јубилејна десетта Меѓународна конференција „Е-општество.мк“

Утре во просториите на „Сити хол“, во Скопје, Македонија, со почеток во 10 часот ќе се одржи јубилејната десетта Меѓународна конференција „Е-општество.мк“, која годинава ќе биде на темата: „Човекови права на интернет - Слобода на изразување, говор на омраза и приватност во дигиталниот свет“. Настанот ќе го отвори Лоранс Оер, амбасадорка на Франција во Република Македонија, а воведни говори ќе имаат...

Донаторска конференција за црквата „Свети Константин и Елена“

Во хотелот „Александар палас“, денеска ќе се одржи донаторската конференција за изградба на црквата „Свети Константин и Елена“, во организација на Македонската православна црква-ОА и фондацијата „Св. Цар Константин“. Темелите на црквата беа осветени пред две години на нова локација на улицата Македонија во центарот на Скопје. Црквата првпат била изградена во 1927 година на плоштадот кај сегашен ГТЦ, но во 1963...

Заврши конференцијата на ОБСЕ, нема консензус за кризата во Украина

И покрај низата усвоени одлуки и декларации, министрите за надворешни работи на земјите-членки на ОБСЕ не постигнаа консензус за кризата во Украина, на дводневната конференција во Базел, која заврши вечерва, пренесуваат медиумите. На министерскиот совет беше означен крајот на швајцарското претседавање со ОБСЕ, кое од 1 јануари 2015 година го презема Србија. Актуелниот претседавач, шефот на швајцарската дипломатија, Дидие Буркхалтер, на...

Конференција за промоција на македонските автохтони семиња

Во организација на „Слоу фуд млади Македонија“, денеска ќе се одржи конференција на тема „Нашите семиња, наша иднина“, а целта е промовирање и заштита на македонските автохтони семиња, пренесува „А1 он“. Ова е прв настан од неколкуте планирани на оваа тема, на која ќе дебатираат производителите, експертите, граѓанските организации и претставници на институциите, велат од „Слоу фуд млади Македонија“. Настанот се...

Конференција за напредокот и за предизвиците на високото правно образование

„Достигнувања, напредок и предизвици за високото правно образование во Југоисточна Европа“ е името на конференцијата што денеска ќе се одржи во ректоратот на Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Станува збор за завршна конференција на проектот за поддршка на Мрежата на правни факултети од Југоисточна Европа (SEELS) финансиран од Владата на Сојузна Република Германија, имплементиран од Германското друштво за интернационална...

Каркабасис: Единствениот начин да се спречи дестабилизација на Балканот е негово интегрирање во ЕУ

Првиот човек на Академијата за дипломати на грчкото Министерство за надворешни работи, амбасадорот Пантелис Каркабкасис, смета дека Европска Унија мора да продолжи со напорите за интеграција на државите од Западен Балкан во европското семејство. Поранешниот грчки амбасадор истакна дека е во интерес на Грција и на Европа целиот Западен Балкан да стане неразделив дел од ЕУ и од НАТО. Каркабасис...

Иџет Мемети: Се подобрува заштитата на фундаменталните човекови права

Народниот правобранител, Иџет Мемети, оценува дека се подобрува заштитата на фундаменталните човекови права, како и неговата комуникација со извршителите, но истакнува дека граѓаните сè уште имаат проблеми со банките, како и со избирачкото право. - Во нашиот систем има голем број права, особено во делот на социјалата, кои извршителите не смеат, во согласност со законот, да ги зафаќаат. Понекогаш, од незнаење...

Конференција на земји-членки на здравствената мрежа на ЈИЕ

Во хотелот „Александар палас“ во Скопје, денеска ќе се одржи конференциjа на земји-членки на здравствената мрежа на Југоисточна Европа, на која ќе се обрати министерот за здравство, Никола Тодоров. На конференцијата ќе присуствуваат поголем број претставници од десетте земји-членки на здравствената мрежа на ЈИЕ. Свое обраќањер ќе има и регионалниот директор на Светската здравствена организација за Европа, Сузана Јакаб. На конференцијата ќе се...

Парламентарна делегација на конференција во Словачка

Од денеска до сабота, во Часта-Папирничка, Словачка, ќе се одржи работилница на тема „Улогата на законодавните служби во работата на собранието“, во организација на Националниот демократски институт за меѓународни односи (НДИ) и на Националниот совет на Словачка, на која ќе учествуваат пратениците од македонското собрание - Светлана Јакимовска, претседател на Законодавно-правната комисија, и Рамиз Мерко, член на Законодавно-правната комисија. На работилницата...

Конференција за „Енергетска безбедност во Западен Балкан – политики и предизвици“ во Скопје

Идејата е конференцијата да претставува отворен форум за размена на тема енергетска безбедност во Западен Балкан
Конференција на тема „Енергетска безбедност во Западен Балкан – политики и предизвици“ ќе се одржи денеска во Скопје. Конференцијата е во организација на Фондацијата „Конрад Аденауер„ (КАС), во соработка со својот партнер „Аналитика“. Идејата е конференцијата да претставува отворен форум за размена на мислења и искуства поврзани со енергетската безбедност во Западен Балкан, вклучувајќи го мислењето на различни чинители. На конференцијата ќе...

Попоски на конференција за Југоисточна Европа во Берлин

Се одржува во организација на реномираниот германско - американски Институт „Аспен“ во Берлин
Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, на покана од германскиот министер за надворешни работи, Франк-Валтер Штајнмајер, и од британскиот министер за надворешни работи, Филип Хамонд,  денеска ќе учествува на шестата Конференција на министри за надворешни работи од Југоисточна Европа, која се одржува во организација на реномираниот германско-американски Институт „Аспен“ во Берлин. Се очекува да се дискутира и за значењето на економската соработка...

Ако соученик ве малтретира во вибер група, направете скриншот и пријавете го кај педагогот

Ученик фотографирал соученик во соблекувална пред часот по физичко образование, па потоа фотографијата ја споделил во вибер група во која сите се исмејувале со ученикот-жртва. Девојка споделила фотографија со...