fbpx

Конференција за промоција на македонските автохтони семиња

-

Во организација на „Слоу фуд млади Македонија“, денеска ќе се одржи конференција на тема „Нашите семиња, наша иднина“, а целта е промовирање и заштита на македонските автохтони семиња, пренесува „А1 он“.

Ова е прв настан од неколкуте планирани на оваа тема, на која ќе дебатираат производителите, експертите, граѓанските организации и претставници на институциите, велат од „Слоу фуд млади Македонија“.

Настанот се реализира во рамки на кампањата „Не за ГМО!“ и проектот ЕССЕДРА, финансиран од ЕУ.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...