fbpx

Почнува меѓународна конференција за новите пристапи во археологијата

-

Во Археолошкиот музеј на Македонија денеска почнува меѓународната конференција „Еден чекор понатаму: Мултидисциплинарен пристап во археологијата“(One step beyond: A Multidisciplinary approach in archaeology“), на која ќе бидат разменети новите и современи археолошки пристапи и методи и ќе бидат презентирани и претставени разни истражувања спроведени во Чешка, Србија, Турција и во Македонија.

На конференцијата учествуваат археолози од Карловиот универзитет, Универзитетот на Јужна Бохемија, Универзитетот во Хајделберг, Природно-математичкиот факултет од Скопје, Археолошкиот музеј на Македонија, Градскиот музеј – Скопје и од Универзитетот „Евро Балкан“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...