fbpx
Таг: археологија

таг: археологија

МОН воведува нови студентски стипендии – за преведување и толкување и за студии од областа на уметноста

Конкурсот за студентски стипендии на Министерството за образование и наука (МОН) за академската 2022-2023 година, покрај сите досегашни ќе понуди и две нови категории на стипендии кои се резултат на информациите за недостиг на кадар во одредени области, соопшти министерството. Едната категорија ќе биде наменета за студентите запишани на додипломски студии од прв циклус на јавните и приватните високообразовни институции...

Нови читанки за деца „Млад истражувач – предизвик за сите деца и млади“

Центарот за научно истражување и промовирање на културата, „ХАЕМУС“ деновиве ги издаде креативните читанки од едицијата „Млад истражувач“ - предизвик за сите деца и млади“ во авторство на Василка Димитровска. „Станува збор за изданијата „Археолошка тетратка и инвентарна книга на наоди“, „Праисториска читанка и вежбанка“ и „Туристички водич низ Скопје“. Читанките покрај визуелно прилагодени текстови проследени со терминолошки речници,  содржат...

Во рударска населба од 6. век кај Радовиш пронајдени над 1.000 артефакти

На три археолошки локалитети, кои сведочат за постоење на рударска населба старa 5.000-6000 години, на потегот меѓу Штип и Радовиш, се пронајдени бројни артефакти, кои од синоќа се изложени на изложба во галеријата „Безистен“ во Штип. Археолозите, кои работеле интензивно на ископување близу четири години, изнесоа податок дека населбата била напуштена, веројатно откако снемало руда, бидејќи немале технологија за длабинско...

Иловица: Багерите запреа, блокадите продолжуваат, Владата молчи

Од Владата ниту денес нема никаква реакција на настаните околу неотворениот рудник Иловица во непосредна близина на струмичките села Штука и Иловица, иако група мештани веќе четврти ден им го блокира патот на екипите на концесионерот „Еуромакс Рисорсис“. На денешната блокада, со која селаните и активистите им го попречуваа приодот на работниците ангажирани од „Еуромакс Рисорсис“ и на археолозите на...

И понатаму блокади во Иловица, Владата без став за проблемот со рудникот

Владата не расправала за ситуацијата со блокадите кај рудникот Иловица, дополнително ќе информираме доколку стане збор за тоа, е одговорот на владината прес-служба на прашањето на „Мета“ за ставот во врска со случувањата во струмичките села Штука и Иловица, каде веќе трет ден траат блокади на приодот кон локацијата на идниот рудник за бакар Иловица. Како што и најавија во...

Втор ден блокади за „Еуромакс“ и за археолозите кон рудникот Иловица

Група жители од струмичките села Штука и Иловица и денес од 5 часот изутрина повторно го блокираа приодот кон просторот на рудникот Иловица за да ги спречат работниците ангажирани од страна на концесионерот  „Еуромакс Рисорсис“, како и археолозите од Археолошкиот музеј од Струмица да продолжат со ископувањата на теренот. Блокадата се одвива веќе втор ден и, според најавите на...

Жителите на Штука и Иловица поставија блокади и за археолозите, се плашат дека рудникот ќе се гради

Жители на Штука рано утринава го блокираа приодот кон локацијата на која веќе една недела се одвиваат археолошки ископувања на просторот опфатен со концесијата за изградба на рудник за бакар Иловица - Штука. Според информациите кои „Мета“ ги доби од локалното население, блокадата започнала во 5 часот изутрина, при што им бил блокиран пристапот на археолозите  на Заводот за...

Сто македонски студенти во посета на универзитети во Солун

Група од 100 студенти и професори од Универзитетот „Кирил и Методиј“ од 7 до 9 март ќе престојуваат во Солун. Македонските студенти на покана на грчката невладина организација „Друштво за македонски студии“ во тек на тридневниот престој ќе ги посетат солунските универзитети и знаменитости. Посетата на македонските студенти доаѓа по ланската посета на група грчки студенти од солунските факултети,...

Амфиполис – споменик за Ифестион

Грчките археолози ја разрешија загатката на Амфиполис. Анализите на археолошките артефакти и плочи покажале дека не се работи за кралска гробница, туку за посебен меморијален споменик изграден во чест на Ифестион, блискиот пријател на Александар Македонски, по наредба на самиот антички војсководец. Археологот Катерина Перистери, која го водеше процесот на ископување и на анализа на пронајдоците од Амфиполис, на презентација...

Почнува меѓународна конференција за новите пристапи во археологијата

Во Археолошкиот музеј на Македонија денеска почнува меѓународната конференција „Еден чекор понатаму: Мултидисциплинарен пристап во археологијата“(One step beyond: A Multidisciplinary approach in archaeology“), на која ќе бидат разменети новите и современи археолошки пристапи и методи и ќе бидат презентирани и претставени разни истражувања спроведени во Чешка, Србија, Турција и во Македонија. На конференцијата учествуваат археолози од Карловиот универзитет, Универзитетот на...

НАТО: Инцидентите на „Северен тек“ се намерна непромислена саботажа и ризик за еколошка штета

НАТО Алијансата изрази длабока загриженост за штетата од гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море. Во соопштението објавено на официјалната веб-страница инцидентите се наречени „намерни, непромислени и...