fbpx

Папата Франциск нема да се сретне со далај лама во Рим

-

Папата Франциск нема да се сретне со далај лама за време на посетата на тибетанскиот духовен водач на Рим, престојниот викенд, соопштил денеска портпаролот на Ватикан, пренесуваат медиумите.

Далај лама утре ќе допатува во тридневна посета на италијанската престолнина, каде што ќе присуствува на состанокот со другите добитници на Нобеловата награда за мир.

Неименувани извори за медиумите коментираат дека Ватикан ваквата одлука ја донел за да не ја налути Кина и да не ги загрози своите напори за градење подобри односи со Пекинг, како и за да не предизвика одмазда против малата католичка заедница во Кина.

Средбата на нобеловците првично требаше да се одржи во Јужна Африка, но владата во Преторија, која настојува да ги подбори односите со Кина, одби да му издаде виза на тибетанскиот духовен водач.

Портпаролот на Ватикан денеска рекол дека папата Франциск исклучително го почитува далај лама, но нема да се сретне со ниту еден од лауреатите на Нобеловата награда и додал дека врховниот поглавар на Католичката црква ќе упати видеопорака која ќе биде емитувана во текот на конференцијата на нобеловците.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...