fbpx
Таг: Ватикан

таг: Ватикан

Ватикан не одобри, туку даде благослов за истополови бракови

Ватикан не одобрил истополови бракови, ниту, пак, одобрил римокатоличките свештеници да венчаваат хомосексуални парови, како што тврди оваа објава. Она што Ватикан го одобри е давање благослов на паровите „кои се во невообичаени ситуации, како и истополовите парови“, но без каква било ритуализација или да се остави впечаток на брак. Доктрината на Ватикан во врска со бракот не се...

Џафери на аудиенција кај Папата Франциск во Ватикан

Државно – црковна делегација предводена од претседателот на Собранието, Талат Џафери, ќе присуствува на молебен во базиликата „Сан Клементе” во Рим, каде што ќе положи венец на гробот на Св. Кирил и ќе положи цвеќе пред спомен - плочата на македонски јазик во чест на Св. Кирил во базиликата „Санта Марија Маџоре”. Традиционално, делегацијата присуствуваше и на аудиенција кај Папата...

Млади музичари од МБУЦ „Илија Николовски-Луј“ ќе настапат на чествувањето на Светите Кирил и Методиј во Рим

Државно-црковна делегација од Република Северна Македонија од денеска престојува во Рим и во Ватикан, каде ќе се поклони на гробот на Свети Кирил, во рамките на одбележувањето на традиционалната манифестација „Македонија во чест на Свети Кирил“. Делегацијата ја предводи претседателот на Собранието, Талат Џафери. Во рамките на културната програма, попладнево во салата „Балдини“ во Рим, државно-црковната делегација ќе присуствува на...

Ватикан не го добил името по божица на подземјето

Името на Ватикан не потекнува од Ватикана, божица на подземјето, ова е неточна информација, всушност, таква божица со такво име не ни постои. За време на Римската Република, името „Ватикан“ се однесувало на Агер Ватиканус, мал рид и рамнина на западниот брег на реката Тибар. Оваа населба во голема мера била ненаселена благодарение на неговата непосредна близина на етрурскиот...

Папата Франциск донесе историска одлука: Жените ќе имаат право на глас во Синодот на бискупите

Архивска фотографија од Папата Франциск, 2016 година | Фото: Long Thiên, CC BY-SA 2.0, Викимедија комонс
Папата Франциск одлучи на жените да им даде право на глас на претстојниот состанок на бискупите, промена без преседан која ги одразува неговите надежи на жените да им даде поголеми одговорности за донесување одлуки, пренесе Гардијан. Тој ги одобри измените на нормите кои го регулираат Синодот на бискупите, тело на Ватикан кое ги собира светските бискупи на периодични состаноци, по...

[ВИДЕО] Ковачевски на средба со папата Франциск: Верувам дека плодната соработка со Ватикан ќе се продлабочи

Државно-црковната делегација на Република Северна Македонија предводена од премиерот Димитар Ковачевски при денешната посета во Рим и Ватикан по повод чествувањето на Светите Кирил и Методиј оствари средба со Неговата светост Папата Франциск. За време на разговорот на аудиенцијата кај Светиот отец Франциск беше истакната улогата на Светите браќа Кирил и Методиј кои со својата мисија да го шират христијанството...

Државниот врв на посета во Рим за чествувањето на празникот Св. Кирил и Методиј

Министерката за култура, Бисера Костадиновска - Стојчевска во состав на државно-црковната делегација предводена од претседателот на Владата, Димитар Ковачевски по повод утрешниот државен празник, чествувањето на светите Кирил и Методиј денеска и утре престојуваат во Италијанската Република и Светиот Престол. Костадиновска-Стојчевска, во рамките на културната програма за чествување на манифестацијата „Денот на свети Кирил“, денес пред концертот реномираниот тенор Благој...

Претседателот Пендаровски му подари на Папата Франциск дрес од македонската фудбалска репрезентација

На денешната аудиенција кај поглаварот на Римокатоличката црква, претседателот Стево Пендаровски на Папата Франциск му подарил дрес од македонската фудбалска репрезентација, објави шефот на македонската држава на својата официјална Фејсбук-страница. Според објавата за денешната аудиенција, првиот човек на државата вели дека е потврдено искреното пријателство и длабоките врски меѓу Светата Столица и Република Северна Македонија. „Добивме поддршка и благослов да продолжиме...

Папата Франциск ја именува Натали Бекарт за потсекретар во Синодот, прва жена во Ватикан на оваа функција

Папата Франциск ја именуваше французинката Натали Бекарт за потсекретарка на бискупскиот Синод. Таа е прватa жена во Ватикан на оваа функција, која ќе има право на глас, пишува лондонски „Гардијан“. Натали Бекарт е една од двајцата нови потсекретари именувани во Синодот, бискупско тело кое ги проучува главните прашања на доктрина на Римокатоличката црква, каде беше советник од 2019 година. Таа...

Стојанов: Папата доаѓа поради блиските односи на двете држави, верниците и Мајка Тереза

Направени се сите потребни подготовки за да го дочекаме еден од најзначајните светски и верски лидери, светиот отец папата Франциск, рече премиерот Зоран Заев на денешната прес-конференција пред спомен-куќата на Мајка Тереза. Тој додаде дека ова се случува на одбележувањето на 25-годишниот јубилеј од воспоставување на дипломатските односи помеѓу нашата држава и Ватикан. „Со посетата на светиот отец, папата Франциск, се...

Премиерот Заев и владина делегација на аудиенција кај папата Франциск

Премиерот Зоран Заев за време на посетата на Рим и во рамките на манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“, имаше тет-а-тет средба со папата Франциск, а потоа владината делегација беше примена на аудиенција во Ватикан. Заев ја повтори отворената покана за папата Франциск во блиска иднина да ја посети нашата земја, која би била од исклучителна важност за унапредување...

Заев и Борисов на 24 мај во Рим заеднички ќе се поклонат на гробот на Свети Кирил

Премиерите на Македонија и Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, со владини делегации на 24 мај, четврток, во базиликата „Свети Климент“ во Рим заедно ќе положат венци свежо цвеќе на гробот на Свети Кирил, соопштија од Владата. Потоа, македонската делегација ќе се упати кон базиликата „Санта Марија Маџоре“ каде ќе положат свежо цвеќе на спомен плочата од папата Адриан Втори,...

Иванов на аудиенција кај папата Франциск

Претседателот Ѓорге Иванов денеска во Ватикан ќе има аудиенција кај поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск, а ќе оствари средба и со државниот секретар на Светиот престол, кардиналот Пјетро Паролин, соопштија од кабинетот на претседателот. На аудиенцијата ќе присуствува и министерот за надворешни работи во заминување Никола Попоски, кој ќе го придружува Иванов на средбата со кардиналот Паролин во...

Попоски утре на манифестацијата „Македонија за св.Кирил“

Министерот за надворешни работи во заминување, Никола Попоски утре ќе ја предводи државно црковната делегација на гробот на Свети Кирил во базиликата „Сан Клементе“ во Рим со кој ќе чиноначалствуваат митрополитот дебарско – кичевски Тимотеј и митрополитот европски Пимен, при што ќе положи цвеќе на гробот на светителот. Попоски заедно со претседателот Ѓорге Иванов на 26 мај, како дел од...

Папата Франциск порача дека не е човечки да се затворат вратите и срцето за мигрантите

Папата Франциск, кој постојано ја повикува Европа да ги отвори границите за мигрантите, изјави дека владите имаат право внимателно да ги проценат државните капацитети за ефективно да се интегрираат мигрантите. Во разговор со новинари, враќајќи се од дводневна посета на Шведска, тој додал дека не е човечки да се затворат вратите и срцето за мигрантите. „Владите мораат да бидат отворени...

Заев: Испраќаме порака на обединување

„Драго ни е што нашата сограѓанка, граѓанин на Република Македонија, веќе е светица. Мајка Тереза - симбол на милосрдието, хуманоста, солидарноста, претставува пример како треба да им се помага на луѓето без разлика на нивните различности, без разлика на какви било поделби, етнички и религиски, национални или слично“, изјави во Ватикан, Зоран Заев, претседател на СДСМ. - Помагањето нè прави...

Иванов: Македонија е горда на Мајка Тереза

Претседателот Ѓорге Иванов по повод денешната канонизација на Мајка Тереза рече дека земјата е горда што има сограѓанка светица. Тој информираше и дека македонската делегација, која имаше почесно место на денешниот настан, имала куса средба со папата Франциск, кој му потврдил на Иванов дека ќе дојде во Македонија. Премиерот Емил Димитриев рече дека канонизацијата на Мајка Тереза е голем настан...

Папата Франциск ја прогласи Мајка Тереза за светица

Папата Франциск пред стотици илјади граѓани на плоштадот Свети Петар во Ватикан ја прогласи Мајка Тереза за светица. Во тек е процесијата околу канонизацијата на светицата Мајка Тереза, а папата Франциск пред граѓаните читаше од „Светата книга на мудроста“. На прогласувањето во Ватикан присуствува делегација на Македонија во која се претседателот Ѓорге Иванов, министерот за надворешни работи Никола Попоски, министерката за...

Ватикан денеска ќе ја прогласи Мајка Тереза за светица

Папата Франциск денеска на плоштадот Свети Петар во Ватикан ќе ја прогласи Мајка Тереза за светица. Предводник на македонската државно-црковна делегација на свеченоста во Ватикан е претседателот Ѓорге Иванов. На свеченоста, покрај Иванов, ќе присуствуваат министерот за надворешни работи, Никола Попоски, и министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, делегации на Католичката црква во Република Македонија и на Македонската православна црква – Охридска...

Папата Франциск посети поранешни проститутки

Папата Франциск направи ненадејна посета на 20 поранешни проститутки, кои се сместени во „безбедна куќа“ во Рим. Станува збор за млади жени, сите на возраст од околу 30 години, кои шверцери на луѓе ги присилиле да се занимаваат со проституција. Жените се спасени од нивните поранешни макроа и сега им е дадено засолниште и заштита во апартман на неоткриена локација,...

На вебинар за „сајбер чистка“ ќе дознаете како да се брише „дигиталната прашина“

Живееме во време кога да се одржува сајбер хигиена е исто како да се одржува лична хигиена. Taa мора редовно да се одржува, а веќе кога ќе премине во...