fbpx
Таг: НобеловаНаграда

таг: НобеловаНаграда

Ангус Дитон ја доби Нобеловата награда за економија

Ангус Дитон, професор на Универзитот „Принстон“, ја доби годинешната Нобелова награда за економија за неговата анализа на потрошувачката, сиромаштијата и на социјалната помош, соопшти Нобеловиот комитет. Дитон, кој има американско-британско државјанство, е роден во 1945 година во Единбург, Шкотска. Тој работи на Универзитетот „Принстон“ од почетокот на 1980-тите. Комитетот соопшти дека Дитон победил поради поставувањето на трите клучни прашања: Како потрошувачите...

Квртетот за дијалог во Тунис ја доби Нобеловата награда за мир

Нобеловата награда за мир е доделана на Националниот квартет за дијалог во Тунис, за придонес во револуцијата во таа земја во 2011 година и во градењето на демократијата. Револуцијата што ја покрена Арапската пролет, позната и како „јасмин-револуција“, настана врз основа на договорот на четирите организации – Лига за човекови права, Редот на адвокатите, Здружението на работниците и Обединетите синдикати. Квартетот доби...

Светлана Алексиевич е добитничка на Нобеловата награда за книжевност

Добитничката на годинешната награда за книжевност е белоруската писателка Светлана Алексиевич, за нејзината книга „Споменик на храброста и страдањата на нашето време“, соопшти Шведската академија. За оваа награда, таа добива 938.000 евра. Светлана Алексиевич е прозна писателка и новинарка. Таа е родена во Украина во 1948 година, а пораснала во Белорусија. Во книгата „Војната нема женско лице“ пишувала за судбините на...

Тројца хемичари ја делат Нобеловата награда

Годинешната Нобелова награда за хемија ја делат Швеѓанецот Томас Линдхал, Американецот Пол Модрич и Турчинот Азиз Санчар, за, како што е наведено во образложението, механичката студија за обнова на ДНК. „Нивниот труд обезбеди фундаментално откритие за тоа како живите клетки функционираат и тоа како пример е искористено кај новиот третман во лечењето рак“, соопшти Кралската шведска академија на науките. Тројцата угледни...

Нобелова награда за физика за истражувањата на неутриното

Нобеловата награда за физика во 2015 година им е доделена на Такаки Каџита од Јапонија и на Артур Б. Мекдоналд од Канада за нивниот придонес во експериментите што покажале дека честичката неутрино има маса и може да осцилира, соопшти Шведската кралска академија на науките. „Оваа метаморфоза бара неутрините да имаат маса. Ова откритие го промени сфаќањето за внатрешното функционирање на материите и...

Тројца добитници на Нобеловата награда за медицина

Нобеловата награда за медицина доделена им е на Вилијам Кемпбел од Ирска и на Сатоши Омура од Јапонија за нивната нова терапија за инфекции предизвикани од паразитски глисти, како и на Јоујоу Ту од Јапонија за нејзината терапија против маларија. Сезоната на објавување на годинешните Нобелови награди почна денеска во Осло, со прогласувањето на добитниците на наградите за медицина, а...

Меркел, фаворит за Нобелова награда за мир

Германската канцеларка Ангела Меркел е еден од фаворитите за добитник на Нобелова награда за мир, чие име ќе биде соопштено следната недела, јавуваат германските медиуми. Првите добитници на Нобелова награда за медицина, физика и за хемија ќе бидат соопштени на почетокот од следната недела, но традиционално секогаш се шпекулира за добитниците на наградите за книжевност и за мир, кои последни се соопштуваат. Германскиот...

Папата Франциск нема да се сретне со далај лама во Рим

Папата Франциск нема да се сретне со далај лама за време на посетата на тибетанскиот духовен водач на Рим, престојниот викенд, соопштил денеска портпаролот на Ватикан, пренесуваат медиумите. Далај лама утре ќе допатува во тридневна посета на италијанската престолнина, каде што ќе присуствува на состанокот со другите добитници на Нобеловата награда за мир. Неименувани извори за медиумите коментираат дека Ватикан ваквата...

Малала Јусуфзаи и Каилаш Сатјарти ја примија Нобеловата награда за мир

Пакистанското девојче Малала Јусуфзаи, која талибанците ја ранија затоа што не сакала да го напушти училиштето, и индискиот активист Каилаш Сатјарти денеска ja примија Нобеловата награда за мир на церемонија во Осло. Признанието им е врачено за време на дводневната манифестација, на која им се одаде почит за нивното залагање за правата на децата. Малала стана најмладиот лауреат откако по ранувањето в глава...

Словенечка „Левица“ дозволи истополови бракови да посвојуваат деца

Во Словенија од вчера на сила стапија измените на Семејниот законик, според кои бракот повеќе не е животна заедница на маж и жена, туку животна заедница на две лица,...