fbpx

Донаторска конференција за црквата „Свети Константин и Елена“

-

Во хотелот „Александар палас“, денеска ќе се одржи донаторската конференција за изградба на црквата „Свети Константин и Елена“, во организација на Македонската православна црква-ОА и фондацијата „Св. Цар Константин“.

Темелите на црквата беа осветени пред две години на нова локација на улицата Македонија во центарот на Скопје.

Црквата првпат била изградена во 1927 година на плоштадот кај сегашен ГТЦ, но во 1963 земјотресот оштетил дел од неа, а целосно била руинирана во 1970.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...