fbpx
Таг: плоштад

таг: плоштад

Уште еден камион падна жртва на фамозната фонтана на плоштадот „Македонија“

Уште еден камион пропадна во гранитните плочи што се дел од партерната фонтана на плоштадот „Македонија“ во Скопје. Иако овој простор не е предвиден за сообраќај, сепак утрово по плочникот се движел камион кој минувајќи низ просторот каде што се наоѓа фонтаната, пропаднал и се заглавил со тркалата во плочите. Во август годинава, исто така пропадна камион на ова место...

Распука мозаикот на плоштадот „Скендербег“

Една година по официјалното отворање на плоштадот „Скендербег“ во Скопје, мозаикот  распукува, јави „Порталб“. Покрај мозаикот на фотографијата, има и бројни други пукнатини по ѕидовите на издигнатиот плоштад. Од сајтот се обратиле во Општина Чаир, чија инвестиција беше плоштадот, а од таму добиле одговор дека нема оштетувања на мозаикот. „Секторот за урбанизам во Општина Чаир постојано се грижи за одржувањето на плоштадот...

Ракометарите на „Вардар“ пристигнаа на плоштадот Македонија, славењето почна

Десетици илјади граѓани денеска се собраа на плоштадот Македонија во Скопје, каде ги пречекаа европските шампиони во ракомет, ракометарите на „Вардар“. Час и половина ечеа навивачки и патриотски песни, а се вееја знамињата на ракометниот клуб „Вардар“, на Македонија и со сонцето на Вергина. Ракометарите пристигнаа во 13.45 часот со двокатен автобус во боите на клубот. Тие беа придружувани од полиција, а...

Камион пропадна во фонтаната на плоштадот Македонија

Додека течат подготовките за пречек на ракометарите на „Вардар“ на плоштадот Македонија, камион пропадна во т.н. сува фонтана. Засега не е познато како се случил овој инцидент, ниту во чија сопственост е камионот. Таканаречената сува фонтана во употреба беше пуштена пред помалку од две години, а Градот Скопје и тогашната Влада за неа потрошија 2,5 милиони евра. На плоштадот Македонија во...

На плоштадот Македонија се подготвува пречек на ракометарите на „Вардар“

На плоштадот Македонија се подготвува пречекот на ракометарите на РК „Вардар“, кои таму треба да пристигнат во 13 часот. Сцената, на која ќе се одвива предвидената програма, е поставена во близина на Камени мост. Ракометарите на „Вардар“, кои ја освоија европската шампионска титула, се очекува да слетаат на аеродромот „Александар Велики“ во 11.15 часот, од каде ќе се упатат кон плоштадот...

Градот Скопје постави осум патоказни табли за туристите

Градот Скопје постави осум патоказни табли, на осум локации во центарот на градот, за промоција на културно-историските објекти и за полесна ориентација на граѓаните и на туристите. Како дел од проектот „Поставување туристички патоказни табли“, поставени се осум столба со три патоказни табли, кои ќе им послужат на посетителите и на граѓаните лесно да се ориентираат и да го посетат саканиот...

Кривични пријави за групата што го симна македонското знаме во Куманово

Против групата што во петокот попладнето го симна македонското знаме на плоштадот во Куманово и горе го закачи албанското, полицијата поднела кривични пријави. Л.К. (21) и 17-годишно лице, двајцата од селото Слупчане, и две засега непознати лица, добија кривични пријави за предизвикување национална, расна и верска омраза, раздор и нетрпеливост и за напад врз службено лице при вршење работи на...

На градскиот плоштад во Прилеп почна новогодишната прослава

Со новогодишна програма за најмладите, почна новогодишниот дочек на градскиот плоштад во Прилеп. Децата ги забавуваа „Јунаците од бајките“ од народниот театар „Војдан Чернодрински“ и музичката група „Нокаут“. Вечерниот новогодишен дочек на плоштадот Методија Андонов Ченто е предвидено да почне во 22.30 часот, со настапот на групите „Белинда“ и „Шило“, а по предвидениот огномет на полноќ ќе настапат диџеите „Д мод“ (The...

По Велес и Скопје, и Кавадарци го откажа организираниот дочек на Нова година

Кавадарци го откажа дочекот на Нова година на градскиот плоштад, така што по Велес и Скопје, ова е трет град во земјава што го откажува организираниот новогодишен дочек. Финансиските средства кои биле предвидени (околу 5.000 евра) ќе бидат донирани во хуманитарни цели. - На наредната седница, Советот на Општината треба да одлучи за која хуманитарна намена ќе бидат насочени овие средства. Размислуваме и...

И Скопје ќе ги донира средствата планирани за дочек на Нова година

Градот Скопје се откажува од дочекот на Нова година што требаше да се одржи на плоштадот Македонија. Со оваа одлука, по Велес, Скопје е втор град во земјава што се откажува од прослава на Нова година. - Средствата што беа планирани за организирање на дочекот и се во износ од околу 2 милиона денари, ќе ги донираме во социјални цели. Одлуката...

Плоштадот Македонија експресно исчистен од црвената боја на „Шарената револуција“

Плоштадот Македонија во центарот на Скопје утринава беше целосно исчистен од црвената боја со која „Шарената револуција“ на вчерашниот протест го обои местото каде што пред точно пет години беше убиен Мартин Нешковски, за време на прославата на изборната победа на ВМРО-ДПМНЕ. По завршувањето на вчерашниот протест, освен екипите на Град Скопје, плоштадот го чистеa и градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски,...

Во демонстрациите во Косово повредени се 21 полицаец и еден новинар

Еден новинар и 21 полицаец се повредени за време на насилните демонстрации во Приштина, соопшти полицијата во Косово, а пренесе новинската агенција „Танјуг“. Како што соопштија од полицијата, демонстрантите кои носеле фантомки на глава, ги почнале нередите нешто пред 17 часот кога со молотови коктели, шишиња со боја и со камења почнале да фрлаат во правец на собранието, каде биле...

Штип побара од ЈП „Исар“ да ги избрише „недоличните“ графити „Збогум Никола“

Графити со содржина „Збогум Никола“, „Оставка“, „Каков крај“, „Грујо оди си“ ја кренаа на нозе Општина Штип. Новинарите со телефонски пораки беа повикани да дојдат на градскиот плоштад и земат изјава од општинскиот портпарол. За Општината ова се недолични политички графити, а ѕидовите, според портпаролот Драган Ристов, не се место каде се прави политички дијалог и каде се креира политика. Општината му дала...

Општина Центар ќе забрани изградба на објекти на и околу плоштадот Македонија

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, денеска на прес-конференција на кејот 13 Ноември ветија дека Општина Центар ќе донесе одлука со која ќе се забрани изградба на какви било објекти на и околу плоштадот Македонија. И Заев и Жерновски рекоа дека оваа одлука не е никаков ревашнизам или политичка одлука, туку одлука која е во...

Пуштен во употреба новиот плоштад во Охрид

Синоќа во Охрид, свечено беше предаден во употреба новиот плоштад кој е изграден во близина на музичкото училиште „Методи Патчев“. Вкусно уреден, со бројни содржини и со зеленило, новиот плоштад е изграден на површина од околу 1.000 квадратни метри. На плоштадот има две фонтани, осветлување со стилски канделабри и мал амфитеатар со стотина седишта, кој во иднина, покрај за одмор...

На плоштадот Македонија се поставуваат канделабри

Плоштадот Македонија го добива финалниот изглед, па во таа насока попладнево на партерот се поставуваат канделабри. Минатиот месец, официјално беше пуштена во употреба новата, површинска фонтана на просторот меѓу фонтаната „Воин на коњ“ и влезот на Камениот мост. Проектот за изградба на површинската фонтана и за реконструкција на партерот на плоштадот Македонија е на Јавното претпријатие за просторни и урбанистички планови – Прилеп,...

Четвртиот плоштад во Охрид со мотиви од четирите рајски реки

Вечерва од 20 часот, со пригодна свеченост, ќе биде пуштен во употреба новиот плоштад кај основното музичко училиште „Методи Патче“ во Охрид. Станува збор за ново, вкусно уредено катче, кое ќе го претставува четвртиот плоштад во Охрид. Неодамна, по пуштањето во употреба на централниот, кај ресторанот „Летница“, и на вториот по големина, кај старото дрво Чинар, беше предаден, исто така, добро...

Правоаголната фонтана на плоштадот, пуштена во употреба

Правоаголната фонтаната на плоштадот Македонија денеска беше пуштена во употреба. Фонтаната е со димензии 20 на 10 метри и со вкопано армирано бетонско корито. Површината врз коритото е изработена од светлосиви гранитни плочи со димензии 60 на 60 сантиметри и со дебелина од 10 сантиметри. На плочите од фонтаната се поставени ЛЕД-светилки со отвори за вградување млазник. Фонтаната  ја сочинуваат 128 млазници со...

Скопскиот плоштад ќе светне и ќе прсне со 128 светилки и млазници

Новиот лик на скопскиот плоштад е готов, а тарабите со кои беше ограден деновиве почнаа да се отстрануваат. Наскоро треба и свечено да биде промовиран. Според планираното, на плоштадот Македонија е изградена фонтана во правоаголна форма, со димензии 20 на 10 метри и со вкопано армирано бетонско корито. Површината врз коритото треба да биде изработена од светлосиви гранитни плочи со димензии 60 на 60...

Донаторска конференција за црквата „Свети Константин и Елена“

Во хотелот „Александар палас“, денеска ќе се одржи донаторската конференција за изградба на црквата „Свети Константин и Елена“, во организација на Македонската православна црква-ОА и фондацијата „Св. Цар Константин“. Темелите на црквата беа осветени пред две години на нова локација на улицата Македонија во центарот на Скопје. Црквата првпат била изградена во 1927 година на плоштадот кај сегашен ГТЦ, но во 1963...
Superman Batman WonderWoman image by DC

Гал Гадот, Хенри Кавел и Бен Афлек ќе играат негативци во новите „DC“ филмови

Гал Гадот - една од најубавите актерки во Холивуд која има еврејско потекло и е најпозната по својата маркантна улога на „Wonder Woman“ (Вондервуман), заедно со Хенри Кавел, познат...