fbpx

Уште еден камион падна жртва на фамозната фонтана на плоштадот „Македонија“

-

Уште еден камион пропадна во гранитните плочи што се дел од партерната фонтана на плоштадот „Македонија“ во Скопје. Иако овој простор не е предвиден за сообраќај, сепак утрово по плочникот се движел камион кој минувајќи низ просторот каде што се наоѓа фонтаната, пропаднал и се заглавил со тркалата во плочите.

Во август годинава, исто така пропадна камион на ова место додека траеја подговотвките за „Пиволенд“, а минатата година во плочите пропадна и камион на јавното претпријатие „Комунална хигиена“. Откако тоа се случи, просторот беше ограден и во тој дел од плоштадот извесно време не смееја да се движат пешаци.

Пред неколку години, односно во 2017 година, додека течеа подготовките за пречек на ракометарите на „Вардар“ на плоштадот Македонија, камион пропадна во истата фонтана.

За изградбата на фонтаната, Градот Скопје и поранешната Влада потрошија 2,5 милиони евра.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Средба Џафери – Зеленски во Тирана: Потпишана заедничка изјава за евроатлантските интеграции на Украина

Претседателот на Владата Талат Џафери, во рамки на работната посета на Република Албанија, се сретна со претседателот на Украина, Володимир Зеленски. На средбата присуствувале и министерот за надворешни работи,...