fbpx
Таг: камион

таг: камион

Во кумановско комби пронајдени 20 мигранти, повеќето од Конго

На автопатот кај Смоквица, утринава во 2 часот полицајци запреле лесно товарно возило, односно комби, и во него нашле 20 мигранти. Од нив 18 биле од Конго, едно лице од Камерун и едно од Авганистан, извести МВР. „На автопатот Гевгелија – Скопје, после клучка Смоквица, полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Богородица дале знак за...

Уште еден камион падна жртва на фамозната фонтана на плоштадот „Македонија“

Уште еден камион пропадна во гранитните плочи што се дел од партерната фонтана на плоштадот „Македонија“ во Скопје. Иако овој простор не е предвиден за сообраќај, сепак утрово по плочникот се движел камион кој минувајќи низ просторот каде што се наоѓа фонтаната, пропаднал и се заглавил со тркалата во плочите. Во август годинава, исто така пропадна камион на ова место...

Повторно пропадна камион во фонтаната од 2,5 милиони евра на плоштад „Македонија“

Површинската фонтана на плоштадот „Македонија“ е магнет за камиони. По неколку месеци, денеска повторно пропадна камион во фонтаната од проектот „Скопје 2014“, за чија изградба се потрошија над 2,5 милиони евра. На централниот скопски плоштад во моментов течат подготовките за организација на годинешното издание на „Пиволенд“. Од Градот Скопје најавуваат санкции против субјектот чиј камион влегол на плоштадот „Македонија“. „Приватен субјект со...

Судир на македонски камион со автомобил по исклучување од автопатот „Струма“ однесе човечки живот

Речиси два месеца по тешката трагедија на автопатот „Струма“ во Бугарија, кога во пожарот на автобусот на скопската агенција „Беса Транс“ загинаа 45 патници, овој автопат повторно е во вестите поради тешка сообраќајка во која згасна еден човечки живот. Како што јави Бугарската национална телевизија (БНТ), синоќа околу 20 часот во непосредна близина на клучка на овој автопат кај Благоевград,...

Спасовски: Проверка на сите во МВР – од чистачка до министерот

Обемен процес на „vetting“ (проверка и прочистување) во Министерството за внатрешни работи (МВР) е планиран да почне следната година, за што допрва ќе се изготвува законската рамка, а во овој процес сакаме да ја вклучиме и јавноста, рече министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на денешниот брифинг со новинарите. Тој посочи дека за ваквиот процес на проверка на секој...

Сообраќајот на патот Крупиште – Пробиштип е во прекин поради превртен камион

Сообраќајот на магистралниот пат село Крупиште - Пробиштип е во прекин, поради превртен камион и во тек е негово извлекување, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија. На регионалниот пат Маврови Анови - Дебар, во близина на село Трница поради одрон на земја, сообраќајот се одвива по една коловозна лента и само за патнички моторни возила. Сообраќајот на државните патишта се одвива...

Полицијата спречила криумчарење на 143 килограми марихуана

Во две одвоени акции, Министерството за внатрешни работи (МВР) вчера спречила криумчарење на околу 143 килограми марихуана, при што приведени се осум лица. Шестмина се македонски државјани, а другите двајца албански државјани, соопшти директорот на Бирото за јавна безбедност (БЈБМ), Лазо Велковски на денешната прес конференција во МВР. Во првиот случај, од Албанија преку Македонија во Грција требало да бидат...

Едно лице загина откако воз со членови на Конгресот на САД удри во камион

Патнички воз во кој се наоѓале членови на Конгресот на САД од редовите на републиканците, кои патувале од Вашингтон кон Западна Вирџинија, удрил во камион за превоз на отпад во Кросет, Вирџинија, јавуваат светските агенции. Во несреќата загинало едно лице, кое не било во возот. Инцидентот го потврди и Белата куќа. „Претседателот Доналд Трамп е информиран за ситуацијата во Вирџинија....

Тројца загинати во превртување на автомобил, камион и запрежна кола

Во три несреќни случаи во изминатото деноноќие, три лица ги загубиле животите, извести МВР. Првиот случај бил на Градечка Планина кај Валандово, при што камион „там 80 т“ управуван од 58-годишен валандовец вчера попладне се превртел и паднал во провалија, при што од добиените повреди починал Ж.Д.(51) од Валандово, кој бил сопатник во возилото, а друг сопатник задобил повреди на...

Откриени 128 килограми марихуана во македонски камион во Србија

Во камион со македонски регистерски таблички во близина на Владичин Хан, српската полиција пронашла 128 килограми марихуана. Возачот И.И. (69), македонски државјанин, е уапсен, јави „Јужне вести“. Првично полицајците во резервоарот и во шуплини во камионот пронашла вкупно 131 пакување марихуана со тежина од 80 килограми, а при дополнителните проверки уште 48 килограми марихуана. Возачот ќе биде предаден на Основното јавно...

Вчера на Блаце фатен еден тон марихуана – најголема заплена досега

Екипите на Царинската управа вчера заплениле околу еден тон марихуана, чија вредност се проценува на околу четири милиони евра, соопшти денеска директорот на Царината, Ѓоко Танаскоски, кој заедно со министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, го посетија граничниот премин Блаце, каде беше запленета дрогата. Станува збор за најголемо количество на запленета дрога во еден случај. Марихуаната била пронајдена во товарно возило,...

Тринаесет мигранти од Ирак откриени во камион на граничниот премин Богородица

Полициска екипа и службеници на Царинската управа синоќа, околу 20.45 часот, на граничниот премин Богородица, при контрола на камион со бугарски регистарски ознаки, управуван од 45-годишен грчки државјанин, откриле група од 13 мигранти од Ирак, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи. Мигрантите, како што информира МВР, биле пронајдени во специјално направен бункер во предниот дел на приколката, веднаш зад кабината...

Бразилската полиција пронашла пет тони марихуана во камион

Бразилската полиција запленила 5,1 тон марихуана во еден камион во државата Санта Катарина, информираат локалните власти. Три лица се уапсени за време на операцијата која се случила во четвртокот и која овозможила најголема заплена на дрога во таа држава, информираше локалната полиција. Приведен е возачот на камионот, како и неговите двајца браќа за кои постојат сомневања дека се сопственици на дрогата. Според...

Камион пропадна во фонтаната на плоштадот Македонија

Додека течат подготовките за пречек на ракометарите на „Вардар“ на плоштадот Македонија, камион пропадна во т.н. сува фонтана. Засега не е познато како се случил овој инцидент, ниту во чија сопственост е камионот. Таканаречената сува фонтана во употреба беше пуштена пред помалку од две години, а Градот Скопје и тогашната Влада за неа потрошија 2,5 милиони евра. На плоштадот Македонија во...

Романската гранична полиција открила 111 мигранти во камион

Романската гранична полиција открила 111 мигранти, кои биле сокриени во приколка од камион, и ги спречила да ја напуштат земјата и да се упатат кон Западна Европа, јавуваат агенциите. Полицијата ја открила групата мигранти, меѓу кои имало и деца, на романско-унгарската граница, вчера вечерта. Мигрантите биле со потекло од Ирак, Сирија, Иран, Авганистан, Пакистан и од Индија. Возачот, инаку романски државјанин,...

Осомничениот за терористичкиот напад во Стокхолм го призна делото

Рахмат Акилов, главниот осомничен за нападот со камион во Стокхолм, призна дека го извршил кривичното дело тероризам, изјави неговиот адвокат Јохан Ериксон. - Тој го признал делото тероризам и се согласи на притвор – рече Ериксон на рочиштето на кое се одлучува за притворот на 39-годишниот Узбекистанец. Во нападот со камион на 7 април во центарот на Стокхол се убиени четири...

Повеќе од 500 лица испитани во полиција за нападот во Стокхолм

Шведското јавно обвинителство соопшти дека има уште еден притворен за терористичкиот напад во петокот во центарот на Стокхолм, во кој загинаа четири лица, а 15 беа повредени. Досега повеќе од 500 луѓе се испитани во врска со нападите. Осомничениот во меѓувреме доби и службен бранител. Сите жртви на нападот се идентификувани. Двајца се Швеѓани, еден е Британец, а еден Белгиец. Полицијата соопшти дека во...

Терористот од Стокхолм бил на нишан на властите во 2015 година

Шведска можела уште пред една или две години да ја избегне вчерашната трагедија, кога терорист со украден камион влета во стоковна куќа во центарот на Стокхолм и уби четири лица, а повреди уште 15. На денешната прес-конференција на шведската полиција беше кажано дека уапсениот за нападот, 39-годишниот Узбекистанец, двапати го предизвикал вниманието на безбедносните сили. Во 2015 година тој и група...

Уапсениот вчера во Стокхолм е најверојатно терористот

Човекот што вчера беше уапсен во Стокхолм, според портпарол на полицијата во Стокхолм, е најверојатно возачот на камионот кој влета во толпа луѓе и уби 4 лица.  Тој бил уапсен вчера, откако полицијата објави негова снимка од безбедносните камери. - Се сомневаме дека уапсениот е извршител на терористичкиот напад. Можеби има и други луѓе поврзани со него, но тоа во...

Во Стокхолм се трага по напаѓачот кој влета со камион во стоковна куќа

Полицијата уште трага по возачот на украдениот камион за пиво кој денеска влета во стоковна куќа во центарот на Стокхолм и уби тројца. Откако шведскиот премиер Стефан Лотфен нападот го оквалификува како „најверојатно терористички напад“, центарот на Стокхолм беше затворен. Шведската полиција попладнево рече дека возачот очигледно избегал по нападот, иако претходно премиерот Лотфен рече дека тој бил уапсен. Полицијата...
Superman Batman WonderWoman image by DC

Гал Гадот, Хенри Кавел и Бен Афлек ќе играат негативци во новите „DC“ филмови

Гал Гадот - една од најубавите актерки во Холивуд која има еврејско потекло и е најпозната по својата маркантна улога на „Wonder Woman“ (Вондервуман), заедно со Хенри Кавел, познат...