fbpx
Таг: донација

таг: донација

Шведска донираше опрема за мерење на загадувањето на воздухот вредна над 300.000 евра

Министерството за животна средина доби донација од Шведска во опрема за мерење на квалитетот на воздухот, вредна повеќе од 300.000 евра. Преку соработката на Шведската агенција за заштита на животната средина и Министерството во проектот „Поддршка на Северна Македонија во пристапувањето во ЕУ на полето на животната средина“, обезбедена е високопрецизна лабораториска опрема за мерење на квалитетот на воздухот. Со...

Северна Македонија ќе донира оружје и воена опрема на Украина

Владата соопшти дека е донесена одлука за донација на воени средства и опрема за официјалните вооружени сили на Украина. Со тоа, како што вели, Владата се придружува на сеопфатната поддршка на сојузниците во НАТО и партнерите во ЕУ. Видот на средства кои се донираат се согласно барањата на Украина. Слични мерки преземаат и земјите во ЕУ, но и во окружувањето.

Италијанска донација од над 250.000 дози на вакцините „Фајзер“ за Северна Македонија

Италијанската донација од 250.380 дози на вакцината на „Бионтек/Фајзер“ против ковид-19 вчера почна да пристигнува во земјава. Втората пратка се очекува утре, соопшти амбасадата на Италија во Скопје. „Ова е најголемата донација досега направена од една земја за Северна Македонија, како што најави министерката за внатрешни работи на Италија, Лучана Ламорџезе, при нејзината посета на Северна Македонија при крајот на...

Јапонија донираше 663.000 евра во музички инструменти, опрема и осветлување на Националната опера и балет

Нови музички инструменти, опрема за озвучување и осветлување денеска беа предадени на Националната опера и балет од страна на Владата на Јапонија. Вредноста на донацијата изнесува 663.000 евра, информираат од Амбасадата на Јапонија во Скопје. На денешниот настан присуствуваа амбасадорот на Јапонија, Савада Хиронори, главниот претставник на Јапонската агенција за меѓународна соработка - Џајка Балкан, Такеичи Џиро, директорот на Националната...

Пристигна донацијата на вакцините „Фајзер“ од Бугарија, треба да се искористат до 30 септември

Синоќа во 21 часот пристигнаа вкупно 51.480 „Фајзер-Бионтек“ вакцини како донација од соседна Република Бугарија, информираат од Министерство за здравство. „Веднаш по пристигнувањето, 30.000 вакцини беа дистрибуирани до вакциналните пунктови ширум земјата, со цел да се обезбеди непречен процес на имунизација на населението.Иако рокот на важност на вакцините е до 30. септември, со постоечката дневна динамика на вакцинација, донираните вакцини...

Во чест на донорот на срце Емилија Динева, поставена скулптура „Срце за вечноста“ во Стар Дојран

Во Градскиот Парк во Стар Дојран беше поставена и промовирана спомен скулптурата/урбана инсталација „Срце за вечноста“, која е изработена во знак на чест, почит и благодарност кон хуманоста и човечноста на семејството на Емилија Динева, донорот на срце и органи во Македонија. Идејата на оваа акција е уште еднаш да се одаде почит на Емилија Динева и нејзиното семејство за...

Денеска пристигнаа 20.000 дози „АстраЗенека“, донација од Грција

На скопскиот аеродром денеска пристигнаа 20.000 дози вакцини против ковид-19, донација од Грција. Министерот за здравство Венко Филипче и премиерот Зоран Заев ги пречекаа пратките со вакцината „АстраЗенека“. На својата фејсбук страна министерот Филипче изрази благодарност до грчката влада. „Денеска од нашите пријатели од владата на Република Грција ја примивме донацијата од 20.000 дози вакцини „АстраЗенека“. Оваа поддршка од грчката влада,...

Словачка донираше полнач за електрични возила на Факултетот за електротехника и информациски технологии

Словачка донираше полнач за електрични возила на Факултетот за електротехника и информациски технологии при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје. Донацијата ја предаде амбасадорот на Република Словачка во Северна Македонија, Хенрик Маркуш. „Овој полнач за електрични возила е добиен во рамки на проектот „Greener Mobility“ и има моќност од 2x22 кw. Полначот е наменет за истражувања на Факултетот и...

Кинеската армија донираше 100.000 вакцини од „Синофарм“ за македонските граѓани

Денеска во поликлиниката „Јане Сандански“ беше извршено примоопредавање на донација 100.000 дози вакцини од Армијата на Народна Република Кина за нашата земја во борбата против пандемијата. Донацијата  ја примија министерката за одбрана Радмила Шекеринска, министерот за здравство Венко Филипче и началникот на Генералштабот на Армијата, генерал потполковник Васко Ѓурчиновски. Донацијата следува по средбата на министерката Шекеринска со кинескиот министер за...

Унгарија донираше 6.000 дози вакцини против ковид-19 за имунизација на Граничната полиција

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска на граничниот премин Меѓународен аеродром „Скопје” ја пречекаа делегацијата предводена од министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија Петер Сијарто, кој ја предаде донацијата од 6.000 дози вакцини против коронавирусот (ковид-19), како пријателски чин на Владата на Република Унгарија, информираат од Министерството за внатрешни...

Донација на механизација вредна 40.178 евра од Јапонија за комуналното претпријатие во Градско

Јапонија, преку својата програма за мали грантови (GGP) денеска на Општина Градско, односно на Јавното комунално претпријатие „Клепа“, му подари трактор со соодветна придружна механизација, во вкупна вредност од 40.178 евра. На церемонијата за врачување на донацијата присуствуваа Такахаши Сатору, Заменик шеф на Мисијата на Амбасадата на Јапонија, Градоначалникот на Градско, Роберт Бешовски, и директорот на Јавното комунално претпријатие „Клепа“,...

Словачка донираше четири респиратори за Клиниката за детски болести за лекување на ковид-пациенти

Аспазија Софијанова
Република Словачка донираше четири респиратори на Универзитетската клиника за детски болести, медицинска опрема со која што ќе се лекуваат децата заболени од ковид-19. Според директорката на клиниката Аспазија Софијанова, оваа донација ќе значи спасување на детски животи. Таа информираше дека во моментов на клиниката се лекуваат 15 деца со 15 мајки, кои се стабилни и не се во животозагрозувачка состојба....

Србија ѝ донираше на Северна Македонија дополнителни 13.000 вакцини „Спутник V“

Србија на Северна Македонија ѝ донирала дополнително 13.000 вакцини „Спутник V“ изјави премиерката Ана Брнабиќ, наведувајќи дека до сега оваа држава ни донирала вкупно 48.000 вакцини, пренесуваат српските медиуми. Вакцините биле испорачани доцна синоќа во рамки на контингентот од 20.000 вакцини, компонента 2, наменети за ревакцинација. Брнабиќ потсети дека тие 20.000 вакцини се испорачани пред три недели. Српската премиерка нагласила дека...

Србија ѝ донираше на Македонија уште 20.000 руски вакцини „Спутник V“

Србија ѝ донираше на Македонија 20.000 од руските вакцини Спутник V, од пристигнатите 100.000 кај нив, изјави на прес-конференција премиерот Зоран Заев кој денеска со министерот за здравство Венко Филипче ги пречекаа овие вакцини пред Институт за трансфузиологија. Од следната пратка за Србија со уште 100.000 вакцини „Спутник V“, за Македонија ќе бидат донирани уште 20.000. Заев истакна дека овие 40.000...

Светиниколските пациенти се транспортираат со донирани амбулантни возила

Сите четири амбулантни возила со кои располага ЈЗУ Здравствен дом „Гаврило Гаврилски“ од Свети Николе се донација. И петтото што се најавува да пристигне ќе биде донација од народот на Јапонија, преку проектот за мали грантови. Од овие четири амбулатни возила, за транспорт може да се смета само на едно, и тоа донација од Јапонија од 2008 година, кое и...

САД ѝ донираа на АРМ 1.269 пушки М4, следат набавки на пиштоли, снајперски пушки, хаубици…

АРМ доби 1.269 автоматски пушки М4 на подарок од САД, донација во вредност од 1,2 милион долари, како помош во опремувањето на Лесната пешадиска баталјонска борбена група, примарната единица наменета за НАТО операции. Денешното подновување е дел од серијата набавки на вооружување и опрема кои следат, меѓу кои и пиштоли, снајперски пушки со калибар 7,62 мм, пушкомитралези, хаубици, но...

Стаса втората пратка вакцини од Србија, вакцинираните да не се опуштаат откако ќе ја примат првата доза

Министерот за здравство Венко Филипче на граничниот премин „Табановце“ ја прими втората пратка од 3.510 дози вакцини на компанијата „Фајзер“ која е донација од соседна Србија. Филипче изрази благодарност на министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар, за овој чин на солидарност. - Денеска го исполнуваме она што го ветивме. Драго ни е да помогнеме на нашите соседи и пријатели,...

СЗО годинава ѝ донираше на земјава медицинска опрема вредна еден милион долари

Светската здравствена организација (СЗО) во 2020 година во земјава донираше заштита опрема, лабораториски сетови и медицинска опрема во вредност од 1.049.902 милион долари за справување со пандемијата предизвикана од корона вирусот, соопшти Министерството за здравство. „Преку Германскиот Фонд за ковид-19 пак, донирани се респиратори и пулсоксиметри за ковид центрите во земјава за да се овозможи адекватно лекување и третман на...

Заев во посета на Пустец: Владата ќе донира 30.000 евра за основното и средното училиште „Митре Колефски и Трајан Ѓоргијовски“

Премиерот Зоран Заев и министерката за образование и наука Мила Царовска, денеска ја посетија Општина Пустец, Мала Преспа во Албанија, заедно со Васил Стерјоски, пратеник во албанскиот Парламент од партијата Македонска алијанса за европска интеграција (МАЕИ) и градоначалникот на Општината, Пали Колефски. Во заедничкото, основно и средно училиште „Митре Колефски и Трајан Ѓоргијовски“, беше потврдена донацијата обезбедена преку македонски...

Наместо за рекламен материјал, ЕСМ донира три милиони денари за ковид центрите во Битола и Кичево

Управниот одбор на АД Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) одлучи годинава предвидените средства за набавка на новогодишен рекламен материјал во висина од 3 милиони денари да се пренасочат како помош за Клиничката болница во Битола и за Општата болница во Кичево. „Во АД ЕСМ имавме предвидено 3 милиони денари (48.780 евра) за рекламен материјал и тие средства сега ќе бидат...

Задутре започнува меѓународниот филмски фестивал „Cinedays“

Mеѓународниот фестивал на европски филм „Cinedays“, под слоганот „Од високо подобро се гледа“, ќе се одржи од 7 до 14 овој месец на повеќе локации низ Скопје - на...