fbpx

Иџет Мемети: Се подобрува заштитата на фундаменталните човекови права

-

Народниот правобранител, Иџет Мемети, оценува дека се подобрува заштитата на фундаменталните човекови права, како и неговата комуникација со извршителите, но истакнува дека граѓаните сè уште имаат проблеми со банките, како и со избирачкото право.

– Во нашиот систем има голем број права, особено во делот на социјалата, кои извршителите не смеат, во согласност со законот, да ги зафаќаат. Понекогаш, од незнаење или од други причини, се случуваше извршителите да посегнат по правата на граѓаните. Имаше случаи, на почетокот, во кои извршителите, наместо да ги прашуваат граѓаните дали се приматели на одредена социјална помош или не, преземаа зафати во извршувањето – рече народниот правобранител Мемети, на отворањето на дводневната Тркалеза маса, посветена на поефикасна заштитата на фундаменталните човекови права, која се одржува во Охрид.

Како што истакна Мемети, ефикасноста на народниот правобранител на почетокот била недоволна затоа што извршителите не прифаќале, во доволна мера, тој да го надгледува нивното работење. Таа состојба сега се подобрува, додава Мемети.

– Република Македонија премина од еден систем на извршување во друг и, како и секогаш, кога се случуваат такви промени, се појавуваат проблеми во практиката во однос на извршувањето на законите. Извршувањето во Република Македонија на почетокот им создаваше големи проблеми на граѓаните, било од формален аспект или поради тоа што она што е пропишано во закон, не се почитува или не се спроведува како што треба – рече Мемети.

На тркалезната маса во Охрид говореше и Марк Ласер, виш правен советник при амбасадата на САД во Република Македонија, кој рече дека Македонија ги презема потребните активности од аспект на потребата од реформи во кривично-правниот и во правосудниот систем.

– По една година примена на новиот закон за кривична постапка, нашата оцена е дека се воведени некои нови дополнителни процесни права за странките вклучени во постапките. Исто така, државата презема чекори од аспект на реформи на казнената политика, а тоа е директно поврзано со правата на граѓаните. Има уште многу работа која треба да се заврши. Од државата се обидуваме да побараме поголемо финансирање токму на правосудниот систем во целост, затоа што се потребни дополнителни ресурси на одредени судови и јавни обвинителства во некои градови во Македонија – рече Ласер.

На тркалезната маса во Охрид, денеска дискутираа претставници на органите од правосудсниот систем во Република Македонија, додека утре, кога ќе се расправа за избирачкото право, ќе бидат вклучени и претставници на министерствата за правда и за внатрешни работи, како и од Државната изборна комисија.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

НСЗР најавува штрајк доколку нема линеарно зголемување на платите

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници на денешната прес-конференција. Независниот синдикат при КСОМ најави протести за време на...