fbpx
Таг: АмбасаданаСАД

таг: АмбасаданаСАД

Амбасада на САД: Законот за „бомбите“ оди во групите, а договор мора да има до 20 октомври

Власта и опозицијата денеска ќе ги продолжат разговорите во работните групи, откако синоќа постигнале напредок во врска со изборните реформи, како и за законот за забрана на објавување на „бомбите“, соопштија од Амбасадата на САД во Македонија. „Работните групи за спроведување на Договорот од Пржино, синоќа постигнаа напредок за прашањата поврзани со изборите и се договори повторно да ги продолжи...

Амбасада на САД: Владата и партиите да не му ставаат сопки на специјалниот обвинител

Ги повикуваме Владата на Македонија и сите политички партии да оневозможат какви било дејства што би ја попречиле можноста специјалниот обвинител да дејствува со целосна автономија, како што е предвидено во договорите од 2 јуни и од 15 јули, стои во денешното соопштение на Амбсадата на Соединетите Американски Држави (САД), откако Основниот суд Скопје 1 вчера соопшти дека донел одлука да...

Преку хонорарна работа до заработувачка

Преку хонорарна работа до остварување на вашите кариерни цели беше темата на денешната работилница, која се одржа во Американското катче во Тетово. На работилницата, учесниците имаа можност да дознаат како да заработат на алтернативен начин, користејќи ги стекнатите знаења и вештини. На настанот преку платформата „Хитленсер.ком“ (Hitlenser.com), дел од присутните стопанственици се договараа со лица за реализирање различни работни активности. Веб-платформата поддржана од...

Амбасада на САД: Тврдењата на Лавров се апсурдни

Апсурдни се обвинувањата дека Соединетите Американски Држави се вмешани во заговор за дестабилизација на Македонија, изјавиле од Амбасадата на САД во Скопје за „Нова ТВ“. Реакцијата на Амбасадата на САД е во врска со неодамнешната изјава на шефот на руската дипломатија, Сергеј Лавров, кој го обвини Западот дека стои зад актуелната политичка криза во земјата и врши притисок врз премиерот...

Иџет Мемети: Се подобрува заштитата на фундаменталните човекови права

Народниот правобранител, Иџет Мемети, оценува дека се подобрува заштитата на фундаменталните човекови права, како и неговата комуникација со извршителите, но истакнува дека граѓаните сè уште имаат проблеми со банките, како и со избирачкото право. - Во нашиот систем има голем број права, особено во делот на социјалата, кои извршителите не смеат, во согласност со законот, да ги зафаќаат. Понекогаш, од незнаење...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...