fbpx
Таг: киднапирање

таг: киднапирање

Двајца приведени во полиција по наводниот обид за киднапирање на дете на пратеник од Кочани

Полицијата не даде директна потврда на шпекулациите во јавноста дека двајца непознати се обиделе да го киднапираат седумгодишното дете на пратеникот Сашко Костов од Кочани. Меѓутоа, по неколку часа од барањето на новинарите да го разјаснат овој случај, СВР Штип соопшти дека има приведени за вознемирување на луѓе. - По претходно добиена пријава за случајот за кој прашувате превземени се...

Спасовски ги демантира информациите за наводни киднапери и препродажба на органи

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски уште еднаш најостро ги демантираше дезинформациите и шпекулациите во кои се злоупотребуваат актуелните случаи на исчезнати лица. - Категорично ги отфрлам шпекулациите за наводни киднапери и наводна препродажба на човечки органи. Tоа се лаги и дезинформации. Ниту има случаи на киднапирање ниту пак на лицата што во последните неколку случаи си го одземаа животот...

Исчезнат српскиот новинар Цветковиќ, кој истражуваше за убиството на Ивановиќ

Новинарот Стефан Цветковиќ од Бела Црква, кој го истражувал убиството на српскиот политичар на Косово, Оливер Ивановиќ исчезнал синоќа, јавуваат српските медиуми. Министерството за внатрешни работи на Србија соопштило дека полицијата во Бела Црква го пронашла паркираниот автомобил за кој е утврдено дека го користел новинарот и дека е распишана потрага по него. За овој случај било известено и надлежното...

Киднапирале 11-годишно девојче од Чичино Село и го терале да питачи

Девојче на возраст од 11 години било киднапирано во понеделникот од три лица, кои пет дена потоа го терале да питачи во Скопје, соопшти МВР. Случајот во полиција го пријавила 27-годишната мајка на девојчето дури откако девојчето било вратено во нивниот дом во Чичино Село вчера. Како што соопшти СВР Скопје, девојчето во понеделникот на последната автобуска постојка во селото...

Киднапирано девојче во Шуто Оризари

Малолетно девојче вчера ноќта било киднапирано на улица во скопската населба Шуто Оризари, извести СВР Скопје. Девојчето вчера, околу 3 часот, со својата малолетна сестра, отишло во продавница и при враќањето дома, на улицата Патрис Лумумба, до нив застанал автомобил од кој излегле две лица кои се познавале со девојчињата. Потоа едното од лицата насила го внел девојчето во автомобилот, по што заминале. Случајот...

Скопјанка насилно внесена во возило, успеала да побегне во Пинтија

Скопјанката М.С. (41) ноќеска побарала помош од МВР тврдејќи дека била грабната од непознат маж. МВР денеска извести дека додека М.С. била во дневната соба, забележала непознат маж како стои на балконот од нејзината куќа. Кога излегла да види кој е, тој ја фатил за коса, насилно ја одвлечкал и ја внел во патничко возило и тргнал кон манастирот „Св. Еремија“...

Двајца претставници на ОН киднапирани во Конго

Непознати напаѓачи во Конго киднапирале двајца претставници на Обединети нации – државјани на САД и на Шведска, соопшти владата на Конго. Како што се наведува во соопштението, Американецот Мајкл Шарп и Швеѓанката Заида Каталан „паднале во рацете на сили кои уште не се идентификувани“, заедно со уште четворица граѓани на Конго со кои биле во селото Нгомбе, во провинцијата Касаи. Во...

Исламска држава киднапираше војници и семејства, можно е да се искористат како жив штит

Борците на терористичката организација Исламска држава киднапирале 295 поранешни припадници на ирачките безбедносни сили и присилиле околу 1.500 семејства да се повлечат со нив од ирачкиот град Хамам Ал Алил, информираат од Обединети нации. Киднапирањето се случило минатата седмица откако ирачките државни безбедносни сили, курдските борци и шиитската милиција, поддржани од американските воздушни сили, извршија напад врз Мосул за да...

Се обиделе да киднапираат девојка

Дваесет и осум годишен гостиварец синоќа, околу 23.40 часот, пријавил дека С. Д. од тетовското село Жеровјане ја киднапирал 23-годишната А.А. Насилникот, заедно со друг маж кој возел патничко моторно возило, под закана дека наводно има пиштол, ја извлекол девојката од возилото „опел астра“ во кое таа била со гостиварецет. С.Д. влегол во возилото, ја удрил жената по лице, заканувајќи ѝ...

Грчки државјанин бара помош да биде ослободен од заложништво во Јемен

Грчки државјанин бара помош од грчката влада и тврди дека е киднапиран и оти го држат како заложник во Јемен. Педесет и шестгодишниот Себоглу Адрианос преку видеоснимка, која пред неколку недели е закачена на видеосервисот „Јутуб“, апелира за помош објаснувајќи дека бил уапсен во декември и веќе 10 месеци го држат како заложник во Јемен. - Веќе 10 месеци никој не...

Исламистите на Боко харам убиле 10 и киднапирале 13 лица

Нигериската исламистичка група Боко харам во саботата убила 10 и киднапирала 13 лица во селото Кубриву во близина на Чибока, каде милитантите од 2014 година држат повеќе од 200 ученици, соопштија синоќа селаните. Очевидците велат дека борците на Боко харам во саботата навечер  дошле во селото и почнале да пукаат по селаните кои спиеле, да ги пљачкаат и да ги...

Киднапиран малезиски нафтен танкер

Малезиски нафтен танкер со 900.000 литри дизел е киднапиран и пренесен во индонезиските води, соопштија денеска малезиските власти. Танкерот „Вијер Хармони“, пловел од пристаништето „Тањунг Пелепас“ во Малезија кога бил киднапиран. Малезиската агенција за поморска безбедност соопшти дека бродот веројатно сега се наоѓа кај индонезискиот остров Батам. Се уште не е познат идентитетот на киднаперите, а се проценува дека вредноста на товарот...

Талибанци киднапирале десетици патници

Авганистанските талибанци денеска пресретнале конвој автобуси и автомобили и киднапирале 66 патници, соопштија авганистанските власти. Талибанците подоцна соопштија дека задржале 27 лица, а другите ги ослободиле. Нападот се случил во провинцијата Хелманд. Претставникот на провинцијата, Абдул Гафур Тохи, изјави дека талибанците запреле два автобуса и уште околу 15 други возила, ги претресле, што би значело дека барале некого или нешто. Автобусите со цивили...

Киднапиран рускиот опозиционер Михаил Конев

Шефот на руската опозициска партија Парнас, Михаил Касјанов, денеска соопшти дека тројца непознати мажи киднапирале истакнат член на неговата партија. Касјанов на својот фејсбук-профил напишал дека е киднапиран Михаил Конев, претседател на младинскиот разгранок на партијата. Конев во моментот кога излегол од зградата на воената комисија во Москва бил втурнат во автомобил. Касјанов на „Фејсбук“ објавил и фотографија од автомобилот на која се...

Исламска држава киднапираше сириски пилот

Припадниците на Исламска држава тврдат дека го киднапирале пилотот на сирискиот воен авион што се урна во предградие на Дамаск. Агенцијата „Ројтерс“ јавува дека пилотот Азам Еид од градот Хама е заробен откако со падобран се спуштил недалеку од местото каде што се срушил авионот. Претходно, припадници на бунтовниците објавија дека сирискиот воен авион „миг-23“ паднал во делот кој е контролиран од припадници на...

Објавена фотографија од киднаперот на авионот

Киднаперот на авионот на компанијата „Египет Ер“ со околу 60 патници и членови на екипажот најверојатно не е терористички чин, туку зад него стојат лични мотиви, изјави претседателот на Кипар, Никос Анастасиадес. Тој на прес-конференција соопшти дека мотивот на киднапирањето е поврзано со поранешната сопруга на киднаперот. - Киднапирањето има врска со неговата жена – рече Анастасиадес. Дел од медиумите пренесуваат дека киднаперот на авионот...

Тројца Американци киднапирани во Багдад

Неколкумина Американци се киднапирани во главниот град на Ирак, потврди американската амбасада во Багдад, без притоа да открие за колку лица станува збор. Арапската телевизија „Ал Арабија“, повикувајќи се на сопствени извори, соопшти дека милитантите киднапирале тројца американски војници. - Соработуваме со ирачките власти за да ги лоцираме и за да ги вратиме назад – соопштил неименуван претставник на американскиот Стејт...

Двајца жители на село Герман киднапирале и силувале 25-годишна жена

Секторот за внатрешни работи Куманово поднел кривична пријава против Б.С. (25) и Б.С. (32), двајцата од селото Герман, осомничени за киднапирање и за силување на 25-годишна жена од селото Нерав. Според пријавата, двајцата осомничени се товарат за противправно лишување од слобода и за силување. Судија на претходна постапка на двајцата им одредил притвор од 30 дена. Како што инфомрираат од МВР,...

Киднапирани 26 катарски ловџии во Ирак

Непознати напаѓачи денеска киднапирале најмалку 26 катарски државјани на нивната база за лов во ирачка пустина, поставена во близина на границата со Саудиска Арабија, соопшти полицијата. Двајца полицајци од Самава го потврдија киднапирањето и соопштија дека безбедносните сили покренале голема потрага. - Вооружената група се возела со десетина камиони и киднапирала најмалку 26 катарски ловџии од нивната база во пустината во...

ИД киднапирла 200 жители на Киркук

Џихадистичката терористичка организација Исламска држава зароби повеќе од 200 жители на ирачката провинција Киркук, поради нивната соработка со ирачките владини сили, јавува иранската агенција „Фарс“. Припадниците на ИД ги обвиниле заробениците дека на курдските сили за самоодбрана „пешмерга“, на милицијата „Ал Хашд ал Шааби“ и на ирачките сили за безбедност им откривале каде се наоѓаат старешините на терористичката организација. Киднапирањето доаѓа откако...

Лидерот на бугарската „Преродба“ бркаше новинари од прес-конференција и медиуми нарече „странски агенти“

Три дена по парламентарните избори, на првата прес-конференција по гласањето, Костадин Костадинов, претседателот на проруската политичка партија „В'зраждане“ (Преродба), инаку нарекуван и „бугарскиот Копејкин“, почна со расправија и обиди...