fbpx
Таг: Израелски одбранбени сили

таг: Израелски одбранбени сили

Израелските одбранбени сили спасиле четворица заложници при воена операција во Газа

Четворица заложници киднапирани од Хамас се обединети со нивните семејства откако беа спасени при вчерашна рација на израелските сили, пишува Би-би-си. Ноа Аргамани (26), Алмог Меир Јан (22), Андреј Козлов (27) и Шломи Жив (41) беа ослободени осум месеци откако беа киднапирирани. Израелските сили кажувата дека воделе интензивни вооружени борби со Хамас во областа Нусејрат и ја нарекуваат мисијата високоризична и...

Шефот на израелската разузнавачка служба поднесе оставка

Шефот на разузнавачката служба на израелските одбранбени сили (ИДФ) Ахарон Халива поднесе оставка, со што презеде одговорност за неспособноста на својата служба навремено да го спречи нападот на Хамас врз Израел на 7 октомври, поради кој започна војната во регионот, пренесува „Тајмс оф Израел“. Генералот Халива, кој најави дека ќе се пензионира откако ќе се назначи негова замена е првиот...

Израелските сили нашле тела на двајца заложници заробени од Хамас

Израелските одбранбени сили (IDF) утрово изјавија дека го нашле телото на 19-годишната Ноа Марчиано, војничка за IDF, за која Хамас изјави дека била убиена пред два дена во израелски воздушен напад. Вчеравечер израелските одбранбени сили изјавија дека го нашле и телото на Јехудит Веис, 65-годишна жена која била киднапирана од Хамас на 7 октомври, известува Би-би-си. Двете тела биле најдени...

Израелски војници со тенкови влегле во најголемата болница во Газа

Израелската војска извршува „прецизна и таргетирана“ операција во најголемата болница во Газа, Ал-Шифа. Израелската војска веќе подолго време тврди, според нивни разузнавачки информации, дека болницата служи како база за Хамас, известува Би-би-си. САД за прв пат го поддржи Израел во ова тврдење, повикувајќи се на своја разузнавачка информација. Хамас негира дека болницата е користена од нивни оперативци и велат дека...

Израел без престан бомбардира во Газа, УНИЦЕФ регистрира трауми кај палестинските деца

Откако израелските одбранбени сили им наредија на жителите на Појасот Газа во северниот дел од Појасот Газа да се евакуираат во јужниот дел на Газа, забележани се најмалку четири инстанци на бомбардирање кои биле назначени како „безбедни“ од Израел, известува Би-би-си во нивната анализа. По бомбардирањето во југот на Газа, Обединетите нации и други хуманитарни организации предупредуваат дека веќе...

Телекомуникациските врски во Газа се обновуваат, Израел го засилува копнениот напад

Телефонските линии и интернет конекциите полека се враќаат во Појасот Газа по повеќе од еден ден речиси целосен прекин на комуникациите. Поврзаноста беше прекината откако Израел го интензивираше своето бомбардирање на територијата и започна голема копнена операција во која беа вклучени тенкови и војници, пренесе Би-би-си. Дека фиксните, мобилните и интернет услугите во Газа постепено се обновуваат објави и Палестинската...

Израел бомбардира телекомуникациски мрежи во Газа, нема интернет и можности за комуникација

Најголемиот телекомуникациски сервис во Газа, Палтел, вчера соопшти дека поради бомбардирањето на Израел на клучни точки на нивната мрежа се прекинати сите конекции со надворешниот свет, известува Гардијан. Дописникот на Би-би-си во Газа, со многу тешкотии, искомуницирал со Лондон и потврдил дека навистина нема интернет и дека Палестинците не можат да комуницираат меѓусебно преку телекомуникациските мрежи. Поради сето ова, тешко се...

Доктор во Газа: Пеколот изгледа како чајанка во споредба со состојбата овде

На петнаесеттиот ден без струја во Газа, болниците примаат само итни случаи поради немањето доволно гориво за генератори, а Обединетите нации предупредуваат дека до крајот на денот ќе снема гориво.  Агенцијата на Обединетите нации задолжена за помагање на Палестинците предупредува дека ќе биде принудена да престане со својата хуманитарна помош утре ако Израелските одбранбени сили не дозволат да се внесе...

Како им се вкрстија патиштата на Македонецот Тодоровски и рускиот агент за пропаганда, Курејев?

Блумберг објавува најнови сознанија, добиени со увид во документи, од кои се гледа дека рускиот разузнавач Артем Курејев водел кампања за руско влијание во Европа, а попатно контактирал и...