fbpx
Таг: интервенции

таг: интервенции

ЦУК: Во последното деноноќие пријавени десет пожари на вегетација на отворено

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека од регионалните центри за управување со кризи во државата, има „зимски“ пожари на вегетација на отворено, а за тоа стасале десетина пријави во последното деноноќие. „По добиена пријава на бројот 112 за шумски пожар помеѓу селата Морани и Вражеле рид во општина Студеничани, веднаш е известена јавното претпријатие „Национални шуми - подружница...

Силниот ветер во Скопје и Струмица зад себе остави оштетени кровови, фасади и автомобили

Повеќе видови штети и три пожари на отворено во земјава предизвикал силниот ветар во последното деноноќие, информираше утрово Центарот за управување со кризи (ЦУК). Вкупниот број на повици за итни случаи на 112 во ЦУК изнесувал 1.590 – двојно повеќе од вообичаениот просек за едно деноноќие, при што над 18 отсто од итните реални повици биле за комбинирано решавање преку...

Студентите стоматолози бесплатно ќе лекуваат граѓани од ранливите категории

Студентите од Стоматолошкиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ бесплатно ќе ги лекуваат пациентите од ранливите категории, за кои се грижи Црвениот крст на град Скопје. Како што соопштија од Црвениот крст, студентите овие бесплатни прегледи и интервенции ќе ги реализираат под надзор на наставниот кадар. „Во оваа фаза, од базата на корисници на Црвен крст на град Скопје, ќе...

УНЕСКО во новиот извештај бара трајно напуштање на идејата за марина во Студенчишко блато

Нацрт-извештајот на УНЕСКО за состојбата со природното и културното наследство на Охридскиот регион ја разбранува охридската, но и македонската јавност, како и реакцијата на локалната самоуправа на истиот. Извештајот веќе е пристигнат до сите надлежни институции на централно и на локално ниво, а од Општина Охрид во предвидениот рок велат дека ќе дадат коментари на оваа првична верзија на извештајот....

Намален бројот на интервенции на Брзата помош кај лица во алкохолизирана состојба и од сообраќајни несреќи

Во периодот од јануари до јули годинава, значително е намален бројот на интервенции на лица во алкохолизирана состојба и лица повредени во сообраќајни несреќи во споредба со истиот период минатата година, што се должи на намалената фреквенција на движење и воведените мерките за спречување на ширење на коронавирусот. Ова го покажуваат статистичките податоци на Службата за итна медицинска помош. „Од...

МојТермин е повторно во функција, се закажуваат термини за прегледи во септември

Согласно епидемиолошката состојба со вирусот ковид-19 во државата, веќе може да се закажуваат прегледи и интервенции во електронскиот систем МојТермин. Сите јавни здравствени установи веќе ги креираат термините за прегледи и интервенции во септември, информираат од Министерството за здравство. „Согласно изготвениот план за работа, а во соработка со Управата за електронско здравство, ќе бидат повикувани пациентите чии прегледи беа откажани...

Рекордни 135 интервенции на Територијалната противпожарна единица од Охрид

Поради големиот број на пожари во првото тримесечjе од годинава, Територијалната противпожарна единица (ТППЕ) имала рекордни 135 интервенции во успешно гасење на пожарите, на територијата на општините Охрид и Дебрца. Од нив, седумдесет интервенции биле на опожарени објекти, 71 на гасење на пожари на отворен простор и четири интервенции на опожарени сообраќајни средства. „Високиот број на интервенции за овој период...

Хируршки интервенции на Клиниката за очни болести се вршат во нови оперативни сали

Од Клиниката за очни болести информираат дека се завршени градежните и реконструктивни зафати за реновирање на оперативниот блок и дека сите хируршки интервенции се вршат во новите оперативни сали. „Како резултат на зголемениот број пациенти за операција на катаракта и на големата фрекфенција во оперативниот блок, се појави потреба од проширување на просторот со преадаптација и со припојување на досегашната...

Ниската температура предизвикува чести дефекти во водоводната мрежа во Тетово

Ниската температура во Тетово предизвикува дефекти во градската водоводна мрежа и прекини во водоснабдувањето. Од тетовската работна единица на „Водовод и канализација“ велат дека нивни екипи интервенираат по десетина пати дневно на водоводната мрежа. - Поради ниската температура, дефекти најчесто се јавуваат кај вентилите и кај водомерите, граѓаните реагираат, но што да правиме, не сме моќни наеднаш сè да санираме....

Град Скопје: Ноќеска и утрово фрлени 155 тони сол на булеварите и на улиците

Екипите на зимската служба на Град Скопје во текот на ноќта и утрово до 7 часот фрлиле 155 тони сол на градските булевари и улици, особено на критичните места. Како што информираат од Град Скопје, нивните екипи и понатаму се на терен и го расчистуваат снегот и мразот од улиците и од тротоарите. Возилата на зимската служба интервенирале на сите...

Девизните резерви во јули се зголемиле

Во јули е забележано зголемување на девизните резерви, информираат од Народна банка. Главен фактор за зголемувањето во овој период се трансакциите за сметка на државата, заради издадената еврообврзница, а во помал дел и девизните депозити на домашните банки кај НБРМ, како и интервенциите на НБРМ на девизниот пазар, коишто во текот на јули беа во насока на нето-откуп на девизи. - Сите...

Девизните резерви намалени, но пазарот е стабилен

Девизните резерви квартално се намалени, заклучно со средината на јуни. Главен фактор за намалувањето на девизните резерви во овој период се интервенциите на Народна банка на девизниот пазар, како реакција на зголемената побарувачка за девизи, во услови на нестабилен политички амбиент. - Од 19 април до 23 мај, Народна банка интервенираше на девизниот пазар со продажба од 129 милиони евра,...

На „Денот на дрвото“ редовно ќе се извршуваат закажаните прегледи

В среда сите јавни здравствени установи ќе работат редовно и ќе се реализираат закажаните прегледи и интервенции, информираат од Министерството за здравство. Поради спроведувањето на акцијата „Ден на дрвото“, нема одложување и на закажаните хируршки интервенции. Во рамките на проектот „Мој термин“, за тој ден се закажани повеќе од 8.000 прегледи на пациенти и повеќе од 500 операции. Преостанатите служби во установите кои не...

Од 19 јуни до денеска МВР издало потврди на вкупно 28.297 мигранти

Од стапувањето на сила на измените на Законот за азил и за привремена заштита (на 19 јуни) до денеска, Министерството за внатрешни работи (МВР) издало потврди за искажана намера за барање азил во земјава на вкупно 28.297 мигранти, кои илегално влегле на територијата на Македонија, соопштуваат од МВР. Вчера, вакви потврди МВР издало на нови 1.064 странски државјани, од кои...

До денеска издадени вкупно 22.208 потврди за барање азил

Министерството за внатрешни работи (МВР) вчера, врз основа на измените на Законот за азил и привремена заштита, издало 633 потврди за искажана намера за поднесување барање за азил во Македонија, на странски државјани кои илегално влегле во земјава. Според МВР, од 19 јуни, кога стапија на сила измените на законот до денеска, издадени се потврди на вкупно 22.208 илегални мигранти,...

За 12 часа пожарникарите во Куманово изгасиле пет пожари

Регионалниот центар за управување со кризи информира дека противпожарната единица во Куманово имала пет интервенции. Во Липково гореле околу 20 хектари сува трева и мал дел нискостеблеста шума. Пожарот бил изгаснат во 20 часот, информира денеска РЦУК- Куманово. Овој пожар час и половина го гаселе петмина пожарникари со едно противпожарно возило, петмина вработени во подрачната единица на ЈП „Македонски шуми“ и...

Битолчани сè почесто колабираат пазарувајќи на зелените пазари

Жештините удрија по здравјето на битолчани. Лекарите од итната медицинска помош имаат полни раце работа, особено во пазарните денови, вторник и петок, кога рзадвиженоста на граѓаните е поголема. Според лекарот Милутин Василев од Итната медицинска служба во Битола, граѓаните најмногу колабираат кога се на отворено и се подолго време изложени на сонце. Повозрасни, но и млади губат свест пазарувајќи на градскиот...

Итната помош за Нова година имала 172 интервенции

Службата за итна медицинска помош во Скопје, вчеравечер, за време на прославата на Нова година, интервенирала по повик и им укажала лекарска помош на 137 лица, а во пунктовите на итната помош биле извршени 172 прегледи. Според информациите, во пет случаи причина за интервециите била несовесната употреба на алкохол. Лицата, од кои четворица биле малолетници, биле префрлени на Клиниката за токсикологија. Итната...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...