fbpx

Битолчани сè почесто колабираат пазарувајќи на зелените пазари

-

Жештините удрија по здравјето на битолчани. Лекарите од итната медицинска помош имаат полни раце работа, особено во пазарните денови, вторник и петок, кога рзадвиженоста на граѓаните е поголема.

Според лекарот Милутин Василев од Итната медицинска служба во Битола, граѓаните најмногу колабираат кога се на отворено и се подолго време изложени на сонце.

Повозрасни, но и млади губат свест пазарувајќи на градскиот зелен пазар, а сè почесто колабираат и продавачите на зелениот пазар.

Последните неколку дена Итната медицинска помош регистрирала преку 250 интеревенции, најчесто поради намален крвен притисок и стомачни проблеми.

– Во Битола се пазарни денови вторник и петок и тогаш, како непишано правило, имаме зголемен број интервенции. Колабираат и тие што пазаруваат и тие што продаваат. По 5-6 часа изложеност на сонце, и тезгеџиите едвај издржуваат. Затоа препорачуваме по 11 часот да не се излегува од дома, особено за хроничните болни. Пазарувањето може да продолжи по 17 часот – вели доктор Василев.

Овие денови зголемен е и бројот на интервенции поради убоди од инсекти и алергии, вели доктор Василев, напоменувајќи граѓаните кои се подложи на алергии да се воздржуваат од јадење овошје кое содржи силни алергени, како праски и малини.

А.Б.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Минчев, поради злоупотреби, најави укинување на балансерот

Министерот за јавна администрација Горан Минчев најави укинување на балансерот. Како причина за ова, тој рече дека балансерот во минатото бил предмет на злоупотреби. „Имавме случаи каде етнички Македонци се...