fbpx
Таг: иновации

таг: иновации

(ИНТЕРВЈУ) 12-годишниот Диар Ајдини: Во иднина ќе изградам и генератор за струја

Диар Ајдини е ученик во „Digital School“ и тој веќе една година со охрабрување од својот инструктор изработува различни иновации кои тој ги создава дома со електронски делови и дрвени материјали, како вентилатор за лаптоп и за телефон, светлосен аларм, слушалки, роботска рака итн., пишува Порталб.мк. Диар е 12-годишно момче кое живее во Чаир, Скопје. Неговата способност за создавање иновации...

Германија со кампања: запознајте се со новата колешка – вештачката интелигенција

Што сè вештачката интелигенција може да направи и зошто не треба да се плашиме од неа? Германската влада со проект од 4,1 милиони евра сака да ја приближи вештачката интелигенција до вработените, работодавачите, малите и средните претпријатија, пишува германската новинска агенција ДПА.  Министерот за труд Хубертус Хајл вчера во Минхен го отвори студиото за вештачка интелигенција, уште едно вакво студио...

ФИТР: Млади истражувачи од основни и од средни училишта ќе релизираат зелени проекти

Шеснаесет основни и средни училишта од земјава ќе реализираат зелени проекти за зачувување и унапредување на животната средина и биодиверзитетот. Проектите се наградени во рамките на јавниот повик „Предизвик за млади истражувачи #5 – зелени проекти“, кој го спроведува Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР). Како што информираа од ФИТР, од вкупно 57 пристигнати предлог-проекти, одобрени за финансирање се...

АРНО ги награди зелените идеи, една од нив е протеинска храна од леблебија и инсекти

Здружението за социјални иновации „АРНО“ неодамна ги прогласи победниците од годинешниот натпревар „Зелени идеи“. Членовите на жири комисијата на натпреварот, во категоријата зелени идеи ги избра идеите „Дизајн на ташни со техника на плетење без создавање на отпад. Изработени од самохрани мајки“ на Натали Ристовска-ЈОВАНКА МАИСОН ДООЕЛ Скопје и „Дизајнерски шапки“ на Мирјана Јосифоска од ДПТУ МИР-ЈОС ДООЕЛ. За...

По 20. пат доделен Инженерски прстен на најдобрите дипломирани инженери

По дваесетти пат, вчеравечер најдобрите дипломирани инженери се здобија со престижното признание Инженерски прстен. Во организација на Инженерската Институција на Македонија и Комората на овластени архитекти и овластени инженери, под покровителство на Претседателот на Република Северна Македонија, Инженерски прстен добија уште 12 нови дипломирани студенти. Ова признание досега го добиле 214 најдобри студенти од инженерските професии. Годинава, признанието го доделија претседателката...

Македонски иноватори ќе изработуваат уникатни рамки за очила од кафе со фокус на заштита на животната средина

Кафе! Секојдневна рутина на многумина е денот да го започнат со филџан кафе. Уште од 16-от век во Европа пиењето кафе е ритуал е пренесен на генерации и широко распространет на Балканскиот Полуостров. Денес, кафето не само што е еден од најупотребуваните зборови во светот, туку се рангира и како еден од најпопуларните пијалоци. Вкусот, богатата арома, и силното...

Во Битола остварена првата ласерска врска во земјава, пренесени музика и фотографија

Д-р Дејан Трајковски од Техничкиот факултет на битолскиот универзитет „Свети Климент Охридски“ со својот колега-радиоаматер, битолчанецот Николче Стојановски, во неделата вечерта во Битола ја оствариле првата ласерска врска реализирана во земјава. Притоа, од едниот на другиот уред се пренесени музика и фотографија од островот Голем Град во Преспанско Езеро, откри Трајковски на својот Фејсбук профил. „Тешко може да се опише...

Полски научници развија батерија за телефон што се полни за осум минути и трае 68 години

Полски научници од компанијата The Batteries, кои бараат алтернатива на традиционалните литиум-јонски батерии кои доминираа на пазарот во последните 25 години, создадоа нов батерија за телефон која се полни од 0 до 100 проценти за само осум минути. Она што е уште поинтересно е што според нив, батеријата ќе трае 68 години, пренесе полскиот онлајн медиум The First News. Водени...

Ланските победници на NASA Space Apps Challenge од земјава беа во посета на НАСА

Минатогодишните победници на NASA Space Apps Challenge од Македонија се во посета на Вселенскиот центар „Кенеди“ на НАСА (NASA Kennedy Space Center) во САД. Дипломците по мехатроника на Машинскиот факултет во Скопје,- Тијана Костовска и Климент Младеноски од Охрид, го предводеа минатогодишниот победнички тим од Македонија TeamySeed и веќе една седмица се во центарот на вселенските мисии во Флорида Тијана...

Иновација преточена во реалност: Во Германија сообраќаат патнички возови на водород

Иднината на еколошките патувања во Германија станува реалност со воведувањето на првата железничка линија, на која сообраќаат иновативни патнички возови на водород, пренесува Си-ен-ен. Новата технологија е преточена во возови со водородни ќелии, кои ја произведуваат енергијата за нивното придвижување. Четиринаесет водородни возови беа набавени по цена од 93 милиони евра од францускиот производител Алстом. Тие сообраќаат по неелектрифицирана пруга...

„АРНО“ ги прогласи победниците од натпреварот „Зелени идеи“

Здружението за социјални иновации „АРНО“ ги прогласи победниците од натпреварот „Зелени идеи“ 2022 кој се одржа во Центарот за социјални претпријатија во Скопје. Жири комисијата на натпреварот во категорија ембрионски идеи ги избра идеите „Пели“ на Јана Ангеловска и „Од загадувач до разубавувач“ на Гоце Стевановски, а во категорија зелени концепти победничка е идејата „Инсект пилот соба“ на Александар Каравилоски...

Во првиот Фаб Лаб на Технолошко-металуршкиот факултет младите иноватори ќе може да развиваат свои продукти

Млади иноватори на возраст од 15 до 29 години ќе можат да развиваат и тестираат иновативни идеи до создавање продукт-прототип во првата лабораторијата за производство и прототипирање Ино Фаб Лаб, која беше отворена на Технолошко-металуршки факултет (ТМФ) во Скопје. Тие ќе работат под менторство на академски професори и стручни лица од реалниот сектор, а главната цел е да се...

Можност за развој и поддршка на зелени бизниси – отворен натпреварот „Зелени идеи 2022“

Здружението за социјални иновации „АРНО“ вчера преку хибриден настан официјално го отвори годишниот натпревар „Зелени идеи“, со којшто ги повикува сите заинтересирани граѓани да аплицираат со свои зелени бизнис идеи. Хибридниот настан се одржа со вклучување од просториите на „Ракатрак“ - едукативен центар за животни вештини и локален зелен бизнис, чија идеја беше една од победничките при селекцијата во 2019...

Топ листа на петте најкористени зборови во македонскиот јазик за 2021 година

Оваа година се реализираше првата анализа која се однесува на македонскиот јазик за истражување за „Збор на годината“ која ја направи Балканскиот институт за култура и хуманистички науки од Скопје по примерот на многу други јазици. Анализата се засновува на материјал од комуникацијата на македонски јазик. При истражувањето на податоците се користени сите можни средства преку кои се пренесува информација...

Берлин воведе билети за јавен превоз со масло од коноп што се јадат

За да го покрене расположението меѓу жителите во пресрет на Божиќните и Новогодишните празници, властите од Берлин издадоа посебни билети за јавен превоз што содржат масло од коноп. Откако ќе се искористи билетот во машините за валидација, тој може да се изеде. Берлинските власти велат дека ваквиот потег може да има смирувачки ефект кај корисниците на јавниот превоз, олабавувајќи...

Роботи ќе ги заменат земјоделците во работата на нива, во Калифорнија почнаа тестирањата

Дали роботите со вештачка интелигенција би можеле во иднина да ги заменат земјоделците во нивната работа на нива? Ова прашање се поставува откако стартап-от Iron Ox од Силиконската долина во Калифорнија се пофали дека разработува технологија, со која земјоделскиот сектор на глобално ниво би станал климатски неутрален, пишува Јаху. Тие веќе обезбедиле инвестиции од 47 милиони евра за овој проект,...

Во Велика Британија отворена пруга со прагови изработени од отпадна пластика

Наместо дрвени или бетонски прагови, претпријатието кое управува со железничката инфраструктура во Велика Британија започна да употребува иновативни прагови изработени од отпадна пластика. Возовите од Вилтшир од летово се движат по пруга изведена од ваквите прагови, кои се всушност произведени од рециклиран отпад - стари шишиња, пакувања од храна и друга несакана пластика, информираат од британското железничко претпријатие „NetworkRail“. Иновативните...

По три дена во орбитата, леталото „Crew Dragon“ ја заврши првата мисија во која учествуваа туристи

Со вселенското летало „Crew Dragon“ на „SpaceX“ во сопственост на Илон Маск, четворица туристи минаа три дена во орбитата околу Земјината топка. Првата успешна мисија изведена без присуство на професионални астронаути во историјата заврши со безбедно враќање на туристите во близина на брегот на Флорида, јавува Си-ен-ен. https://twitter.com/SpaceX/status/1439377177112244226 Летот на оваа ракета беше изнајмен од американскиот милијардер Џаред Исакман. Капсулата успеа...

Во САД претставен првиот товарен воз на батерии што полни енергија од кочење

Првиот товарен воз во светот што е придвижен од хибридна локомотива на батерии што произведува енергија од кочењето деновиве беше претставен во Питсбург, САД, јавува Гардијан. Овој иновативен проект претставува нов обид на американските власти да ги намалат емисиите на јаглерод диоксид од железничкиот транспорт, со цел да се справат со климатските промени. Железничкото транспортно претпријатие Вабтек ја презентираше новата...

Девојка од Австралија со свиркање гради музичка кариера во Холивуд

Моли Луис е несекојдневна девојка со кариера во подем. Родена е во Австралија и како тинејџерка својот интерес за музика го преточила во учество на натпревари по свиркање. Денес на 31 година е призната професионална уметница, чие шоу со свиркање „Кафе Моли“ е дел од ноќниот живот во Лос Анѓелес. Дел од нејзиниот успех се должи и на објавувањеto на...

Град Скопје: Фирма без соодветни документи и дозвола монтира панорамско тркало пред „Борис Трајковски“

Фирма регистрирана пред само еден месец, без соодветни дозволи и документи кои гарантираат безбедност, монтира панорамско тркало и други реквизити во Општина Карпош пред арената „Борис Трајковски“, обвинува Град...