fbpx
Таг: Игор Јанушев

таг: Игор Јанушев

МВР контра Јанушев: Не е точно дека пред пет дена е пријавено убиството на Вања

Министерството за внатрешни работи (МВР) попладнево се огласи со демант на наводите што ги изнесе Игор Јанушев, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, кој на партиска прес конференција денеска кажа дека „Во СВР Скопје официјално е заведено дека станува збор за Палчо уште пред 5 дена!“ „МВР најостро ги демантира лагите кои денеска на прес конференција беа изнесени од страна на Игор Јанушев...

Јанушев доби условна казна за кинеските автобуси по став од закон кој станува непостоечки

Игор Јанушев фото: ВМРО ДПМНЕ
На пратеникот од ВМРО – ДПМНЕ и поранешен директор на ЈСП, Игор Јанушев, денеска му беше изречена условна казна од две години за набавката на двокатните автобуси, за случајот „Дизајн“, што го отвори поранешното Специјално обвинителство (СЈО). Јанушев нема да ја издржи казната ако во рок од пет години не стори друго кривично дело. Пресудата ја изрече судијата Осман Шабани,...

Миле Јанакиески призна вина и доби условна казна од 2 години за набавката на кинеските автобуси

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и две други обвинети лица денеска признаа вина во судскиот процес „Дизајн“ којшто се води за набавката на кинеските автобуси „Јутонг“ за ЈСП-Скопје во периодот од владеење на ВМРО-ДПМНЕ. Откако тие признаа вина, Основниот кривичен суд Скопје објави дека Јанакиески и двете други обвинети се осудени на условна казна затвор од 2...

Четворица обвинети за набавката на двокатните автобуси на ЈСП, меѓу кои Јанакиески и Јанушев

По спроведената истражна постапка, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до Основниот кривичен суд Скопје поднесе Обвинителен акт против четири лица во однос на набавката на двокатните автобуси за ЈСП-Скопје во периодот на владеење на ВМРО-ДПМНЕ. Меѓу обвинетите, се и поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и актуелниот пратеник...

ВМРО-ДПМНЕ инсистира граѓаните при гласањето да оставаат отпечаток од прст, бара помош од Меѓународната заедница

Игор Јанушев фото: ВМРО ДПМНЕ
Опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ денеска побара во подготовката на измените на Иборниот законик да се вклучи меѓународната заедница како и да се воведат машини за отпечатоци на прсти за локалните избори, за, како што велат, да нема злоупотреби при гласањето. Според пратеникот Игор Јанушев, за ова во изминатиот период течеле преговори меѓу работни групи на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, но...

Јанушев не е повеќе генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ, има промени и во Извршниот комитет

ВМРО-ДПМНЕ синоќа одржа седница на Централниот комитет на партијата на која што дискутираа за актуелната политичка состојба, но и за значајни внатрепартиски случувања, информираат од таму. Во партијата избраа и нов Извршен комитет кој го соочинуваат потпретседателите Александар Николоски и Владимир Мисајловски, членот Иван Иванов поранешен пратеник, како и членовите кои по функција се дел од ИК согласно Статутот, Претседателот...

Втор ден собраниска расправа, најдоцна до полноќ ќе добиеме нова влада

Десетина минути по 12 часот, денеска продолжи собраниската расправа на која се расправа за избор на новата македонска влада. Денешната расправа започна со излагањето на пратеникот од владејачката коалиција „Можеме“, Павле Трајанов. Покрај излагањето на пратениците, во моментов бројни се и меѓусебните реплики на пратеници, како од двете водечки коалиции од македонскиот блок, така и помеѓу албанските пратеници. Пратеникот Павле...

„Ова е лудост“, порачуваат борците против рудниците на југоистокот по предизборните ветувања за нови концесии

Загриженоста кај активистите против рудниците на југоистокот на државата се зголеми откако предизборната кампања ги исфрли на површина ставовите на партијата ВМРО-ДПМНЕ за развој на рударски капацитети во земјата, содржани во нивната предизборна програма. Во програмата се наведува како приоритетно отворањето на пет рудници: Лојане-Липково, Кадиица-Пехчево, Плавица, Тајмиште и Стогово. Во Изборната програма на партијата меѓу другото стои дека: „Само...

Потпретседателот на СДСМ Мухамед Зекири објави дека е позитивен на корона вирусот

Мухамед Зекири, потпретседател на СДСМ и пратеник во последниот парламентарен состав, денеска преку Фејсбук соопшти дека тој, неговата сопруга и тримесечната ќерка се позитивни на ковид-19. „И покрај внимателноста и придржувањето до препораките за минимум контакти, би сакал да ве информирам дека јас, сопругата и тримесечната ќерка имаме позитивни резултати на ковид-19. За среќа немам никакви симптоми, но тестот покажа...

Александар Николоски од ВМРО – ДПМНЕ ќе му парира на Заев во четворката

Претседателот на ВМРО - ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вчерашната прес - конференција ги објави кандидатите за пратеници за претстојните парламентарни избори на 12 април. Тој како претседател на најголемата опозициска партија во земјава нема да се најде на кандидатските листи. Носител на листата во првата изборна единица е Гордана Силјановска Давкова, додека кандидатската листа во двојката ќе ја предводи...

ВМРО-ДПМНЕ ако дојде на власт ќе го менува Договорот од Преспа, потврди Јанушев

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев го потврди како партиски став она што денеска го кажа претседателот на партијата Христијан Мицкоски дека доколку освојат 80 пратеници на изборите ќе пристапат кон менување на Преспанскиот договор и враќање на уставното име. „За тоа сме дискутирале, сме завзеле став уште поодамна и нормално дека нема да бегаме од тој став“, рече Јанушев. Запрашан...

Јанушев го повика Груевски да се врати и да ја одлежи казната затвор

Генералниот секретар на ВМРО ДПМНЕ, Игор Јанушев во дуел со министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски на телевизија „24“ јавно го повика Никола Груевски да се врати и да ја одлежи казната. На инистирањето на Манчевски да каже дали во ВМРО-ДПМНЕ се залагаат Груевски да се врати и да ја одлежи казната Јанушев речe „да, еве јавно го...

Игор Јанушев избран за шеф на изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ за претстојните избори

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница едногласно одлучил генералниот секретар Игор Јанушев да биде избран за шеф на Републичкиот изборен штаб на претстојните предвремени парламентарни избори, информираат од опозициската партија. Извршниот комитет го задолжил Јанушев до следната седница да предложи состав на Републичкиот изборен штаб. На седницата бил анализиран досегашниот тек на акцијата „Обнова на Македонија“ и проблемите со...

Јанушев: Имаше многу нерегуларности, сѐ освен победа на Сиљановска ќе биде инженеринг

Тргна падот на Заев и неговата власт. А, народот победува. Новата реалност значи дека Заев ја губи поддршката, а бројот во општините каде оваа власт е детронизирана повторно ќе биде огромен. Реалноста значи дека народот бара правда. Бара слобода, бара стандард, принципи и вредности. ВМРО-ДПМНЕ се враќа на голема врата, порача Игор Јанушев, шефот на изборниот штаб ВМРО-ДПМНЕ, на...

Јанушев: Случувањата во ИВЗ се скандалозни и недозволиви

Последните настани во ИВЗ се директно мешање на државата во верските заедници, рече Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, одговарајќи на новинарски прашања по денешната прес-конференција. Тој смета дека настаните се „скандалозни и недозволиви”. - Да се потсетиме само во минатото дека потпретседателот на Заев, потпретседателот на СДСМ даваше квалификации за челникот, односно поглаварот на ИВЗ каде што го нарекуваше резил,...

Јанушев: Пресудата е нарачана, монтирана и производ на неправда

Пресудата за судскиот случај за упадот во Собранието на 27 април според опозициската ВМРО-ДПМНЕ е резултат на политички монтиран процес и е производ на евидентна неправда. -Политички пресуди од вкупно 211 години затвор, се вика погребување на правото. Се потврди нашето тврдење дека казните ќе бидат драконски, не затоа што се праведни, туку спротивното, затоа што во овој случај се...

Игор Јанушев – шеф на изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ за претстојните избори

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната седница за претседател на Унијата на млади сили на партијата го избрал Јован Јаулески, а за шеф на изборниот штаб за претстојните претседателски избори бил избран генералниот секретар Игор Јанушев, соопшти партијата. За советник за меѓународна политика на претседателот Христијан Мицкоски е избран Стефан Андоновски, додека за советник за меѓусоседска политика е избран Тони...

Јанушев: Партиското СЈО и клиентелистичкиот суд незаконски го замрзнуваат имотот на ВМРО-ДПМНЕ

Заев одлучи да го направи и последниот чекор и да го впрегне неговиот последен адут, партиското специјално јавно обвинителство и клиентелистички расположениот суд и да го замрзне имотот на ВМРО-ДПМНЕ, обвини на прес-конференција генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, откако денеска по барање на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), Основен суд Скопје 1 донесе решение со кое е изречена привремена...

ВМРО-ДПМНЕ засега без агенда за денот на референдумот

Нема агенда, ниту план каде ќе биде партиското раководство и што ќе се случува во партијата на 30 септември. Најголемата опозициска партија засега нема разработено никаков план или агенда за денот на референдумот, вели генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, кој синоќа се сретна со членството во Штип. Во присуство на пратениците, раководството на Општинскиот комитет, како и поширокото членство,...

Јанушев: Се погласни се шпекулациите дека СДСМ е подготвена на фалсификат на референдумот

Уште еден опозициски протестен марш пред одржувањето на референдумот на 30 септември, најави генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев. Местото на одржување, како што рече, дополнително ќе биде соопштено. Јанушев синоќа од Велес уште еднаш ја објасни позицијата на неговата партија во однос на референдумот, дека ВМРО ДПМНЕ не ги повика граѓаните на бојкот. -Партијата не донесе став за бојкот....

Конгрес на СДСМ: Пендаровски едногласно избран за претседателски кандидат

Едногласно на 27-миот Конгрес, СДСМ го избра кандидатот за претседател, Стево Пендаровски, соопшти лидерот на СДСМ, нарекувајќи го Пендаровски „вистинскиот претседател за сите граѓани и кандидат кој ги споделува...