fbpx

Јанушев: Пресудата е нарачана, монтирана и производ на неправда

-

Пресудата за судскиот случај за упадот во Собранието на 27 април според опозициската ВМРО-ДПМНЕ е резултат на политички монтиран процес и е производ на евидентна неправда.

-Политички пресуди од вкупно 211 години затвор, се вика погребување на правото. Се потврди нашето тврдење дека казните ќе бидат драконски, не затоа што се праведни, туку спротивното, затоа што во овој случај се суди според политички мотиви, а не правни факти – рече генералниот секретар на партијата Игор Јанушев на денешната прес-конференција.

Тој потенцира дека директорот на БЈБ, Митко Чавков, кој на 27 април 2017 преземал мерки за ситуацијата да не ескалира е осуден, а како што рече, нема постапка за заменик министерот на МВР, Агим Нухиу кој не презел ништо.

-Ние сме држава во која убијци на малолетни деца како што е случајот со Смилковско езеро се на слобода, а луѓе од 27-ми април се судат за терористи – додаде Јанушев.

Според него пресуда е нарачана и однапред позната и очаен чекор на власта која губи.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Лага е дека САД финансираат украински нацисти

Тврдењата дека САД финансирале украински нацисти, а Путин исправал некакви неправди во Украина и почнал операција за денацификација, се неточни и имаат за цел само да ја оправдаат руската воена агресија....