fbpx
Таг: хакерски напад

таг: хакерски напад

Хакирани ТВ-водичите на паметните телевизори во Русија, содржините заменети со „На вашите раце има крв!“

Жителите на Русија што утрово сакаа да го гледаат преносот од големата парада во Москва по повод 9 Мај - Денот на победата над фашизмот, беа изненадени кога на ТВ водичите на паметните телевизори наместо очекуваните содржини, насекаде беше испишана антивоена порака. „На вашите раце има крв на илјадници Украинци и нивните стотици убиени деца. Телевизиите и властите лажат. Не...

Обид за кибер напад на банкарскиот сектор, веб-сајтовите останаа во функција

Вчера на Твитер на профилот наречен „Моќна грчка армија“, зад кој нема никаква потврда дека стојат Грци, се појавија серија твитови со принскринови кои укажуваат на извршени DDoS напади на повеќе македонски банки. Вистинитоста на ваквите тврдења не може да се потврди, а дотолку повеќе, самите веб-страници на банките функционираа. Како реакција утрово Народната Банка објави соопштение со кое ја...

МОН: Нема упад во електронските системи и бази со податоци на МОН

По објавата на Твитер во која наводни хакери со име „Моќната грчка армија“ соопштија дека го пробиле компјутерскиот систем на Министерството за образование и притоа ја презеле контролата врз надзорните камери и врз интернет страницата на МОН, од министерството апелираат граѓаните да не наседнуваат на шпекулации. „Веста која е објавена на социјалните мрежи и која брзо се прошири, не е...

САД и НАТО се подготвени да продолжат со дијалогот, Русија се спрема за напад на Украина

САД и НАТО се подготвени да го продолжат реципрочниот дијалог со Москва, се наведува во соопштението на Стејт департментот, по телефонскиот разговор меѓу американскиот државен секретар Ентони Блинкен и генералниот секретар на Алијансата Јенс Столтенберг. Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека Финска и Шведска би можеле да се приклучат на Алијансата уште првиот ден по поднесеното барање, а...

Масовен кибер-напад во Украина со порака: „Плашете се и очекувајте го најлошото“

Украинската влада доцна синоќа беше погодена од масовен кибер-напад, при што паднаа десетина веб-страници на неколку владини оддели, јавуваат светските новински агенции. Помеѓу погодените владини институции се министерствата за надворешни работи и образование, како и амбасадите на Украина во Велика Британија, САД и Шведска, пишува „Би-би-си“. На почетокот на нападот, на хакираните веб-страници била објавена порака на три јазици –...

Хакерски напад привремено го прекина електронскиот попис во Бугарија

На првиот ден од електронското попишување во Бугарија, веб-сајтот за пописот беше нападнат од хакери и привремено беше прекинато попишувањето. Се работи на повторно ставање во функција на системот, а адресите од кои хакерите напаѓале се блокирани, јави бугарски „Дневник“, повикувајќи се на бугарскиот Национален статистички институт (НСИ). Во моментов не може да се отвори сајтот на НСИ. Хакерскиот напад...

Хакерите кои украдоа криптовалути во вредност од 600 милиони евра, вратија половина од средствата

Речиси половина од средствата што беа украдени во една од најголемите кражби во светот на криптовалутите се вратени кај финансиската платформа „Поли Нетворк“ (Poly Network), пишуваат светските новински агенции. Во вторникот беше соопштено дека од „Поли Нетворк“  се украдени криптовалути во вредност од над 600 милиони американски долари. Од платформа, преку писмо објавено на Твитер, им се обратија на хакерите...

Оливер Деркоски и уште тројца од ДИК добија обвинение за набавка на софтверот кој беше цел на хакерски напад

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција (ОЈО-ГОКК) поднесе Обвинителен акт против поранешниот претседател на Државната изборна комисија (ДИК), Оливер Деркоски, како и против тројца вработени во ДИК и еден управител на економски оператор. Се товарат за незаконски набавки на софтверот на ДИК, кој потоа беше цел на хакерски напад и беше блокиран, со што се одложи...

Хакиран сајтот на парламентот на Црна Гора за време на вчерашните избори

Веб-сајтот на парламентот на Црна Гора, вчера, за време на одржувањето на парламентарните избори во земјата, бил цел на хакерски напад. Поради тоа веб-сајтот бил блокиран од 8.29 до 10.07 часот наутро, потврдија црногорските власти. Засега нема објаснување кој е извршител на нападот, ниту се знае како точно бил извршен нападот. И порталот на весникот „Вијести“ вчера соопшти дека еден месец...

МВР утврдило DDoS напад врз сајтот на ДИК, но не и кој е сторителот

Од Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи (МВР) информираат дека доставиле известување до Основно Јавно Обвинителство - Скопје во кое ги образложиле сите мерки и активности кои биле преземени во насока на расчистување на случајот пријавен од страна на Државната изборна комисија (ДИК). „Од доставената пријава и анализата на податоците се констатираше дека при...

Групата АнонОпсМКД ги хакна веб-страните на министерствата за здравство и образование

Од Министерството за здравство информираат дека е хакирана нивната веб-страна, а во моментов не функционира и сајтот на Министерството за образование и наука. „Хакирана е и во моментов не функционира веб-страницата на ресорното министерство. Не функционираат ниту службените мејлови на вработените во институцијата“ соопштија од Министерството за здравство. Како што велат оттаму, во моментов се истражува што точно се случило. Одговорноста за...

Преземањето на агрегаторот „Тајм.мк“ во изборната ноќ е поврзано со некој од индексираните сајтови

На денот на изборите во земјава, веднаш откако заврши гласањето, во идентичен период кога требаше да се објави конечната излезност на изборите и првичните резултати, истовремено падна сајтот на ДИК и најчитаниот агрегатор на вести во земјава, time.mk. Како што напиша на својот Твитер профил, сопственикот на Тајм.мк, Игор Трајковски, нападот почнал нешто по 22:00 часот и во него постепено...

ДИК со конечни неофицијални резултати – СДСМ има два мандати повеќе од ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Деркоски на јавната седница на ДИК која се одржа околу 22 часа откако заврши гласањето ги соопшти конечните неофицијални резултати. Бројот на добиени мандати на политичките партии кои учествуваа на изборите е идентичен со објавените бројки во првичните неофицијални резултати: Коалицијата „Можеме“ освои 46, ВМРО-ДПМНЕ - 44, ДУИ - 15, Алијанса за Албанците...

Германија го активира механизмот на ЕУ за кибер-санкции – предлага мерки против руските хакери

Официјален Берлин побара примена на новиот механизам на ЕУ за санкции поради кибер напади, во врска со хакерскиот напад на ИТ системот на Бундестагот (германскиот парламент) во 2015 година. Ова ќе биде прв случај на активирање на механизмот на ЕУ усвоен во 2017 година, јави Германската новинска агенција, а нападот на Бундестагот пред пет години е дефинитивно најголемиот напад...

Твитер го затворил профилот на „Моќната грчка армија“ кој се фалеше дека хакирал во македонските министерства

Твитер-профилот со име „Моќна грчка армија“ (@PowerfulArmyGR) е „суспендиран“ односно затворен заради нарушување на правилата за користење на платформата. На 10 мај на тој профил беше објавен линк кон список со наводни адреси и лозинки на вработени во министерствата за финансии и економија на Република Северна Македонија. Владините претставници тврдеа дека се работи за стари податоци и дека истите не се...

Хакерски напад на веб-страницата на српски „Истиномер“, редакцијата поднесе кривична пријава

Српскиот сервис за проверка на фактите и борба против дезинформациите „Истиномер“ поднесе кривична пријава против непознати лица поради ДДОС нападот што бил извршен вчера на веб-страницата. Пријавата е поднесена во Одделението за високотехнолошки криминал на Министерството за внатрешни работи (МВР) на Србија. Нападот почнал нешто по 16 часот а сајтот бил соборен поради оптоварувањето со 30,5 милиони барања за отворање...

Еден уапсен признал вина за кражбата на податоци на германски политичари

Уапсениот 20-годишник, кој се сомничи за кражбата на податоци и разговори на стотици политичари во Германија, која беше откриена, ја признал вината, пишува германски „Шпигл“ на својата веб-страница. Истражител од канцеларијата на Федералната криминалистичка полиција (БКА), која се занимава со овој, еден од најголемите досега, хакерски напади во историјата на Германија, рекол дека уапсениот рекол оти не бил свесен за...

Хакери објавија разговори и лични податоци на Меркел и стотици германски политичари

Германија врие од вчера, кога беше откриено протекувањето во јавноста на лични податоци и различни комуникации на германската канцеларка Ангела Меркел и на стотици политичари. Материјалите, објавени на интернет, биле поставувани во изминативе две седмици од Твитер-корисникот ‘G0d’, кој вели дека се наоѓа во Хамбург, а според неговиот блог, станува збор за истражувач на ИКТ-безбедност. Материјалите содржат и лични и партиски...

ИФИМЕС: На референдумот нема да излезат 17,4 отсто од граѓаните

Вкупно 63,6 отсто од граѓаните на Македонија ќе учествуваат на претстојниот референдум, а 67,3 проценти се за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот од Преспа. На референдумот нема да излезат 17,4 отсто од граѓаните, додека 16,4 отсто не се за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот со Грција, покажува испитувањето на јавното мислење...

Вирусот „вонакрај“ можеби е дело на Северна Кореја

Компании за компјутерска безбедност велат оти постојат знаци дека Северна Кореја може да е поврзана со глобалниот кибер-напад преку вирусот „вонакрај“ (WannaCry), кој зарази неколку стотици илјади компјутери во повеќе од 150 земји. Според првичните заклучоци за изворот на масовниот хакерски напад со вирусот што ги заклучува документите и бара да се плати откуп за да ги отклучи, има многу...

Зошто младите од генерацијата „Зед“ се чувствуваат истоштено на своите работни места?

Исцрпени и под притисок уште во најраната фаза од нивната работна кариера. Многу од младите од генерацијата „Зед“ (Gen-Z) се чувствуваат истоштени на своите работни места и дожуваат 'burn...