fbpx

По падот на системот на ФЗО, во земјава доаѓа претставник на НАТО за сајбер и хибридни напади

-

Премиерот Димитар Ковачевски, по хакерскиот напад на системот на Фондот во здравство кој не беше изолиран случај, најави дека во државата треба да дојде помошник-генералниот секретар на НАТО за сајбер напади и хибридни напади.

„Го договараме терминот на кој ќе разговараме за детали за соработката со централата на НАТО во Брисел, меѓутоа и со поединечните земји членки кои се понапредни во оваа област“, изјави Ковачевски.

Тој рече дека формирано е посебно тело за справување со хибридни напади кое има поширок спектар на задачи, под надлежност на Бирото за јавна безбедност. Во него учествуваат и експерти од Агенцијата за национална безбедност, Агенцијата за разузнавање, военото разузнавање и од Министерството за внатрешни работи.

Во врска со сајбер нападот на системот на ФЗО, Ковачевски вели дека главниот инжинер во ФЗО ќе го предложи за одликување на една од државните награди, бидејќи брзо, за само 14 дена, го решил проблемот.

„Успеаја во Фондот за 14 дена да го решат проблемот со хакерскиот напад, додека ваков сличен напад со сличен интензитет во светот е просек 21 со 24 дена. Се потврди мојата проценка дека Филиповска-Грашкоска е добар избор за директор за Фондот. Главниот инженер кој работеше на овој проблем поради исцрпеност е сега на боледување. На една од следните државни награди кои ги доделува државата, ќе предложам да биде одликуван со државна награда во име на систе компјутерски инженери кои во моментов работат на спречување на сајбер напади“, изјави Ковачевски.

За хакерскиот напад на системот во ФЗО отворена е истрага. Директорката Магдалена Филиповска-Грашкоска во средата, на брифингот со новинарите, одби да одговори на сите прашања поврзани со сајбер нападот.

„Сето тоа е предмет на истрага“, беше одговорот на Филиповска-Грашкоска на прашањата дали имаат сознанија кој го извршил хакерскиот напад, дали им бил побаран откуп, дали ФЗО исплатило пари некому со цел системот да профункционира, дали нападот бил извршен од земјава или пак од некоја друга држава итн.

Таа единствено беше децидна дека податоците на сите граѓани се безбедни, дека немало никакво одлевање и дека системот е вратен во функција.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
Download Premium WordPress Themes Free
udemy paid course free download
download samsung firmware
Download WordPress Themes Free
lynda course free download